Results 1 to 11 of 11

Tema: Stock fotografija

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    691
    1,128 x hvala u 437 postova

Normalno Stock fotografija

Zanima me da li se netko od seljaka upustio u vode stock fotografije i ako je kako vam ide?
    Poštujte bakterije ! To je jedina kultura koju večina ljudi ima u sebi.

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    691

Normalno Odgovor: Stock fotografija

Quote Napisao/la: zbozic Pogledaj Post
    Ja probao, ali i odustao.
    Oni kod kojih možeš i dobiti novce i koji imaju promet, imaju izuzetno visoke tehničke kriterije. Oni koji imaju niže kriterije i primaju (skoro) sve, slabo se skuplja lova.
    S druge strane, prodaju se motivi koje ja na bum stavljal u javnost. To su uglavnom osobe u raznim situacijama. Tu se onda komplicira sa "model release".

Najčešće slike iz kompaktnih aparata ne prihvaćaju.
    Istina je da su kriteriji prilično visoki i stalno to pooštravaju ali se isplati ako si uporan.
    Ja imam na dva mjesta oko 150 fotki ukupno što je enormno malo za neku zaradu ali onaj ko se više potrudi može solidno love uzeti.
    Sve moje fotke (koje su gore) su fotkane kompaktima jer nisam imao drugo a i prilično je demotivirajuče kada ti odbiju fotke. Meni su odbili oko 350 fotki koje nisu zadovoljavale kriterije i to zna biti prilično frustrirajuče.
    Dobra stvar je što se fotke prodaju i dok ti ništa ne radiš tj. stalno su online a ti povremeno provjeriš stanje na accountu Naravno, što si aktivniji i prodaja će biti bolja.
    Ja sam do sada ubrao oko 1000USD a zadnje tri godine nisam stavio niti jednu fotku nego povremeno provjerim stanje i zatražim isplatu. Evo, neki dan mi je sjelo 100USD a uskoro ću zatražiti još 75USD.
    Uglavnom, prijatelj ima oko 4000 fotki na stocku i mjesečno ubire 1000-1500 USD. Istina, fotke su mu vrhunske i on u to ulaže jako puna truda i vremena ali zarada mu je odlična.

edit: želim reči da svatko od nas sa imalo smisla i volje za cca 2 sata dnevno može znatno pojačati kućni budžet i uz to raditi ono što voli.

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    691

Quote Napisao/la: zbozic Pogledaj Post
    Koji je to servis. Ja sam probal na shutterstock
    Ja šaljem na Shutterstock i na Dreamstime s time da sam sa Shuttera uzeo oko 900 USD a sa Dreama nešto preko 100 USD.
    Oba su rigorozna ali Dreamstime je opako rigorozan kod prihvaćanja fotki i tu mi je jako teško nešto napraviti.

Član od
    Jun 2008
    Zahvala
    4
    12 x hvala u 7 postova

Ja sam na stocku sa nekih 500 fotki, sve landscape, travel i slično, bez ljudi, macra i sl.
    Zarada mi je cca 150-200 USD/mj, ali raste lagano kako stavljam nove fotke.
    Kriteriji jesu oštri, ali kad se uhodaš u peglanju fotki fotošopom ide bez problema. Npr. ja sad lagano obradim fotku staru 5 i više godina slikanu kompaktom, a da zadovolji tehničke uvjete većine agencija.

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    691

Ovo je odlična zarada s obzirom na samo 500 fotki. Mora da su ti fotke jako dobre.
    Daj odaj tajnu kako obradiš fotke. Ja dignem na site 20-30 fotki, onda mi ih 20 odbiju i izgubim volju na par mjeseci pa onda opet iznova

Moderator console's Avatar
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    2,246
    3,338 x hvala u 2,166 postova

Quote Napisao/la: brch Pogledaj Post
    Ja sam na stocku sa nekih 500 fotki, sve landscape, travel i slično, bez ljudi, macra i sl.
    Zarada mi je cca 150-200 USD/mj, ali raste lagano kako stavljam nove fotke.
    Kriteriji jesu oštri, ali kad se uhodaš u peglanju fotki fotošopom ide bez problema. Npr. ja sad lagano obradim fotku staru 5 i više godina slikanu kompaktom, a da zadovolji tehničke uvjete većine agencija.
    lijep pozdrav armchair traveler. navrati malo cesce
    s titom sam imao buducnost a ovi su mi ukrali i proslost

vezda's Avatar
    Član od
    Jan 2013
    Zahvala
    222
    348 x hvala u 209 postova

Quote Napisao/la: peace.off.cake Pogledaj Post
    Ja šaljem na Shutterstock i na Dreamstime s time da sam sa Shuttera uzeo oko 900 USD a sa Dreama nešto preko 100 USD.
    Oba su rigorozna ali Dreamstime je opako rigorozan kod prihvaćanja fotki i tu mi je jako teško nešto napraviti.
    Kojj je minimum veličine fotke?
    "Pametan je onaj koji ne tuguje zbog onoga što nema, nego se veseli zbog onoga što ima."

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    691

Quote Napisao/la: vezda Pogledaj Post
    Kojj je minimum veličine fotke?
    Shutterstock - 2,5 mpx
    Dreamstime - 3 mpx

Član od
    Jun 2008
    Zahvala
    4
    12 x hvala u 7 postova

Quote Napisao/la: console Pogledaj Post
    lijep pozdrav armchair traveler. navrati malo cesce
    Malo je vremena za obilaske sela, kad se baviš stock fotografijom.

@peace.of.cake Neznam jel su dobre, pogledaj DT profil ovdje http://www.dreamstime.com/xbrchx_mor...st-adition_pg1

Inače ne slikam za stock nikad ciljano, već slikam iz užitka i zabave, a šaljem fotke kad ih već imam.
    Osnove obradekoje ja koristim:
    1. šaljim najmanju rezoluciju koju agencija prihvaća (manja rezolucija, veća kvaliteta na 100 % zooma)
    2. Gledaj histogram, Shuterstock i drugi su bolesni na svjetlst, mislaim da nekad fotku ni ne pogledaju ako je histogram loš. Može se popraviti segmentiranom obradom fotke, npr. dodge tool na pretamne dijelove, a burn tool na presvijetle dijelove
    3. fotošop uklanjanje trademarka, natpisa, ljudi kad je moguće (u sitnom planu), radi releaseova koje nemaš
    4. Segmentirano uklanjanje šuma na velikim površinama (npr nebo) sa neat image plug inom, a izoštravanje ostalih dijelova sa unsharp mask toolom. Za to je potrebno odabrati određene dijelove fotke npr. Quick selection toolom
    5. Prije ovih svih obrada fotku obradim lightroomom iz RAW formata
    6. još koje kaj

Sve ovo se uhoda s vremenom, tak da meni prosječno treba za kvalitetno obraditi fotku oko 5 min, a postotak prihvaćanja na svim agencijama je sve veći iz dana u dan.

EDIT: kvalitetan i obilat keywording je nužan, ja uvijek stavljam 50 ključnih rijeći, iako možda samo 5 direktno opisuje fotku, ljudi koji traže fotku ukucavaju najrazličitije riječi, pa je potrebno i indirektne ključne riječi unositi.
    Preporučam Yuri Arcurs keywording tool.

I prednost travel i landscape fotografija je što se odlično skidaju u subscription paketima. Npr. netko ima pravo skinuti mjesečno 500 fotki, a treba mu npr. 50 za posao, ostalih 450 može skidati bilo što. Imao sam slučajeva na Shutterstocku da je netko u mjesec dana skinuo cijeli moj portfolio, 20-ak fotki dnevno, sve po redu. Sa fotkama tipa prerezani paradajz ili lik sa žaruljom iz guzice (tipični stock koncepti) teško ćeš natjerati nekog da skine tu fotku osim kad mu baš treba.

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    691

Hvala ti na savjetima. Uglavnom sve ovo i ja odradim samo što su mi sve fotke gore fotkane sa kompaktom pa nisam imao mogućnosti za raw.
    Meni svu zaradu drži samo par fotki gdje imam 100-300 downloada i povremeno mi uleti pokoji enhanced download za koji imam 28USD.
    Yuri Arcurs keywording tool sam pokušao koristiti ali nisam uspio. Budem pokušao ponovo jer očigledno nešto radim krivo.

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    691

Za one koji ne znaju a možda ih zanima.
    Yuri Arcurs je (vjerovatno) najuspješniji stock fotograf u svijetu. Nisam siguran odakle mi podatak ali čovjek navodno ubere oko 2 miliona dolara godišnje fotkanjem.
    Pa si vi mislite

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja