Stranica 2 od 2 PrvoPrvo 12
Results 21 to 39 of 39

Tema: Photoshop da ili ne ?

Papa Štumpf Seljober's Avatar
    Član od
    Jul 2007
    Zahvala
    641
    1,767 x hvala u 1,225 postova

Normalno Odgovor: Photoshop da ili ne ?

Quote Napisao/la: zbozic Pogledaj Post
    Samo dvije stvari.
    1. Fotografiju radi fotograf, a ne aparat.
    2. Nema najboljeg fotoaparata. Samo najbolji za nečiji način fotografiranja.

Za sve ostalo, tu je fotošop.
    Zaboravio si na objektive

No dobro, maknuo sam sve laktove i dodao more, jel sad ljepša?

Moderator console's Avatar
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    2,246
    3,338 x hvala u 2,166 postova

Ja imam dvije teenagerice koje su osjetljive na svaku pikicu na licu. I to moram uvijek počisititi. Bitno je imati mjeru.
    kad ih vec spominjes, bas bi mogao napravit mali tutorial na ono kaj si mi poslal. fantasticno. probal sam al nekak mi nejde. dva dana sam izgubio da bi 5 slika izdvojio. i tu je nekak stalo

Moderator SavaKovačević's Avatar
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    1,889
    2,099 x hvala u 1,383 postova

Quote Napisao/la: Seljober Pogledaj Post
    Zaboravio si na objektive

No dobro, maknuo sam sve laktove i dodao more, jel sad ljepša?

jesu joj prsa narasla u međuvremenu....ili je pS

i objektiv joj narasto

Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    2,246

Quote Napisao/la: savakovacevic Pogledaj Post
    jesu joj prsa narasla u međuvremenu....ili je pS

i objektiv joj narasto
    savo, nije na meni da ti kazem ... ali ... ova se ne obradjuje u fotosopu. tu ti lakat i more bas nista ne znace

balerina u mirovini First Lady's Avatar
    Član od
    Feb 2009
    Zahvala
    1,094
    802 x hvala u 556 postova

Kome mogu poslati sliku da mi malo bore ispegla i promjeni lak na rukama?
    If you think that something small cannot make a difference - try going to sleep with a mosquito in the room

Član od
    Jul 2008
    Zahvala
    465
    559 x hvala u 416 postova

I nakon 10 minuta u fotošopu ispadne ovako:

A kako lipe slike ...
    meni je lipa i ova neobrađena

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    691
    1,128 x hvala u 437 postova

Quote Napisao/la: Seljober Pogledaj Post
    ...Evo i jedan primjer iz prakse - dođe mi klijent i donese fotku u mobitelu i želi od te slike jumbo plakat. Kad mu velim da je slika premala i loše kvalitete, on meni onak bahato - Pa zar vi niste čuli za fotošop?...
    Zašto se čudiš tome? Danas je skoro svima skoro sve dostupno i skoro svi znaju skoro sve
    Evo nekoliko primjera iz vlastitog iskustva.
    Prije par godina trebala mi je izrada web stranice. Neki webmasteri su me za izradu iste tražili cca 5000kn što je meni bilo previše jer nisam ni bio siguran da li mi je potrebna. Što mi je preostalo nego pokušati sam. Prvo Frontpage pa onda Netobjects Fusion (za Dreamweaver sam čuo tek kasnije) i nakon cca mjesec dana tj. neprospavanih noći sam imao web site koji je zadovoljavao moje potrebe. S vremenom je ispalo da mi je web site bio potreban i trud se isplatio.
    Kad sam postao tatek naravno da sam nabavio i kameru. Sirovi video mi se nije svidio a stručnjaci koji profesionalno izrađuju dvd-e takve vrste su dosta tražili. Opet cca mjesec dana tj. noći i svaki dvd je bio opet onakav kakav sam htio. Istina, namučio sam se sa Pinacle studiom (jer mi se Adobe Premiere činio prekompleksan) ali svaki dvd ima dvd meni, intro, chaptere, tranzicije, odjavu ... i ja zadovoljan.
    Prije dvije godine ista stvar, samo je video trebalo uploudati na YT jer je uređaj koji sam napravio trebalo prezentirati za cijeli svijet. Ok, to je bilo malo lakše jer YT ima svoje alate ali ja ih nisam koristio nego vulgaris Windows Movie maker i sve je odrađeno ok.
    Za isti uređaj trebao sam izraditi nacrte kako bi ih dao u izradu tokaru. Izrada nacrta kojima je trebala stalna korekcija je opet ispala skupa. Autocad mi je bio prekompliciran ali sam dovoljno savladao Solidworks da i to mogu odraditi sam.
    Prije ne znam koliko vremena ista priča sa fotkama jer sam ih uploudao na stock siteove. Photoshop, Neat image i Corel Knockout, par savjeta iskusnih, dosta neprospavanih noći ali ja i dan danas ubirem neku sitnu lovu sa stock siteova a ne sjećam se kada sam zadnju fotku uploadao za prodaju.
    Onome ko radi profesionalno takva situacija ne odgovara i zato su kod nas i cijene pro usluga takve kakve jesu (jer svatko sve zna) ali ja sam si na taj način uštedio dosta novaca, poboljšao posao i dosta toga naučio.
    A da ne bi mislio da mislim jednosmjerno, i sam sam osjetio u svom poslu to što svatko sve zna pa kako ne zamjeram na tome drugima ne očekujem ni da zamjeraju meni.
    I da ne budem skroz offtopic, mislim da možemo rezimirati da zapravo nitko od nas nema ništa protiv obrade fotki u nekom od za to predviđenih programa dok je to u granicama normale.
    Poštujte bakterije ! To je jedina kultura koju večina ljudi ima u sebi.

Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    22
    3 x hvala u 3 postova

Problem je u tome što je "photoshop" mnogima postao zamjena za totalno fotografsko neznanje. Već kod snimanja puno njih razmišlja po sistemu "popravit ću kasnije u photoshopu", da bi otkrili kak zapravo nemaju što za popravit je je sliak totalno neupotebljiva. Dobra fotka nastaje prije svega u samom aparatu, i rekao bih čak prije toga u glavi fotografa...
    ~~~ Budimo realni - Zahtjevajmo nemoguće! ~~~

Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    2,246

Quote Napisao/la: First Lady Pogledaj Post
    Kome mogu poslati sliku da mi malo bore ispegla i promjeni lak na rukama?
    posalji je meni, garatiram da se ne's prepoznat
    s titom sam imao buducnost a ovi su mi ukrali i proslost

vezda's Avatar
    Član od
    Jan 2013
    Zahvala
    222
    348 x hvala u 209 postova

Pa da, umjereno..malo kontrasta, oštrine ak treba i crop da istakneš kaj si htio pokazat, zašto ne?
    često uđe neki hebeni kabel od struje ili telefona u kadar...nemreš ga izbjeć jer posvuda vise, pa ga makneš
    ne vidim problem u tome, a peglanje bora i slićno šopiranje je pretjerivanje
    "Pametan je onaj koji ne tuguje zbog onoga što nema, nego se veseli zbog onoga što ima."

Papa Štumpf Seljober's Avatar
    Član od
    Jul 2007
    Zahvala
    641
    1,767 x hvala u 1,225 postova

"Tvrtka Adobe ponudila je aplikaciju "Photoshop Touch" namijenjenu iPhoneu, iPodu i mobitelima koji koriste operativni sustav Android. Spomenuta aplikacija donosi osnovne mogućnosti Photoshopa namijenjenog desktop računalima, a korisnici mogu uređivati svoje fotografije koristeći filtere, slojeve te podešavanja tonova i boja. Naravno, tu su i mnogobrojni efekti, grafički tekstovi i još mnoštvo zanimljivih alata. Aplikacija je dostupna u Appleovom App Storeu i Google Playju, a njena je cijena 3.45 eura." (index.hr)

Još samo trebaju smislit Photoshop za ogledala u kupaonici

12. Seljober, hvala na tvom postu od seljaka:

SavaKovačević (01.03.13)

vezda's Avatar
    Član od
    Jan 2013
    Zahvala
    222
    348 x hvala u 209 postova

Pretjerivanje je bilo svojedobno sa predizbornim plakatima (Ožboltica). To je bilo smiješno da je bilo žalosno. Čak i oni koji ne poznaju PS i fotografiju su vidli.
    Kak vele zagorci..sjajila se ko pesja jajca
    "Pametan je onaj koji ne tuguje zbog onoga što nema, nego se veseli zbog onoga što ima."

Moderator SavaKovačević's Avatar
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    1,889
    2,099 x hvala u 1,383 postova

Pretjerivanje je bilo svojedobno sa predizbornim plakatima (Ožboltica). To je bilo smiješno da je bilo žalosno. Čak i oni koji ne poznaju PS i fotografiju su vidli.
    to je bio užas ...ma ni photoshop majstori nisu joj pomogli ,jedino je šljaštila ko pasja kesa...nego nešto mi pala na pamet pusićka s plakata...ja se zaljubio skoro i onda kad sam je vidio uživo

Član od
    Sep 2014
    Zahvala
    27
    34 x hvala u 20 postova

Ja se plašim korištenja photoshopa. Ne obilujem nekim samopuzdanjem kod fotografisanja još ako uzmem obraditi fotkice uplašim se da ću pretjerati i tek pokvariti je.

mpix's Avatar
    Član od
    Sep 2013
    Zahvala
    391
    1,485 x hvala u 610 postova

Generalno pravilo je da kompakti uglavnom ne zahtjevaju PS, dok kod DSLR-a je obavezno.
    Slike iz kompakta je uglavnom dovoljno samo izrezati (zbog popravka kompozicije), dok kod DSLR-a ima više varijanti koje bi trebalo napraviti.
    Prvo, ako se slika ju jpg-u u 99% slučajeva je dovoljno napraviti "Auto Contrast" i "AutoColor" ili "AutoTone". Koja će biti kombinacija ovisi o motivu, svjetlu i sl.
    Isprobaš sve kombinacije i ostaviš koja ti se najviše sviđa.
    Nakon toga napraviš USM (unsharp mask). To je obavezno na DSLR-u. To radi svaki kompakt tako da neobrađene slike iz kompakta izgledaju nekada bolje nego iz DSLR-a.
    Kada napraviš ovu osnovnu obradu, onda (tehnička) kvaliteta slike iz DSLR-a nadmaši onu iz kompakta.
    I na kraju napraviš izrez (crop). Spremiš kao jpg u maks kvaliteti (12). Ako sliku smanjuješ za forum u "image size" treba biti uključen tip redukcije "Bicubic sharpen".

I to je to.

RAW format je sasvim druga priča. Tamo nema "Auto" opcija tako da je dobar i po mogućnosti kalibriran monitor od presudne važnosti.
    Prednost RAW formata je da imaš izuzetno veliku kontrolu nad izgledom slike. To ti obavezno treba ako ispisuješ sliku na veliki (>A4) format.
    Mana je što trebaš malo jače računalo, dobar monitor, puno mjesta na kartici i na računalu i dosta više vremena ako hoćeš kvalitetu.

17. 2 Seljaka kaže: fala mpix za ovaj post

console (05.09.18),Ljiljana (06.09.18)

mpix's Avatar
    Član od
    Sep 2013
    Zahvala
    391

Evo primjera kada PS treba koristiti.
    Za početak, RAW format bez ikakve obrade. Inicijalne postavke u ACR-u i samo smanjena na dimenzije za forum.

I završna:
    U ACR-u:
    Exposure 1
    contrast 40
    highlights 43
    shadows 30
    whites 57
    blacks 13
    vibrance 44

sharpening:
    amount 100
    radius 0,7
    detail 5

noise reduction
    luminance 20
    luminance detail 20
    luminance contrast 0
    color 25
    color detail 25
    color smoothness 25

Ovdje treba naglasiti da ove postavke (sharpening i noise reduction) ovise o aparatu i ISO postavkama. Ove su za moj aparat (Sony A77). Za Nikona, Canona te vrijednosti su drugačije.
    Ima i razlika da li je APS-C ili FF i nešto malo o samom objektivu. APS-C i kit objektiv obično zahtjevaju veću redukciju šuma od FF i boljih objektiva.
    Ovo je slikano s fish-eye (8mm/3.5), ručni i tu je potrebna redukcija šuma. Kad stavim 70-200/2.8, onda je color redukcija sva na nuli, a luminance na 5.

Ja imam složene profile za različite ISO vrijednosti. Pa onda pomoću "Bridge-a" selektiram slike istog ISO-a i otvorim sve u ACR-u i selektiram profil za taj ISO.

I to onda izgleda ovako:

Onda u samom PS-u, maknuti višak sa slike.
    AutoContrast i USM (40,4,0) te smanjivanje s BicubicSharper i na kraju ispadne ovo:

19. 2 Seljaka kaže: fala mpix za ovaj post

console (07.09.18),Ljiljana (07.09.18)

Član od
    Sep 2014
    Zahvala
    27
    34 x hvala u 20 postova

Koji PS koristiš ili preporučuješ za početnike?

mpix's Avatar
    Član od
    Sep 2013
    Zahvala
    391

Imam (legalni) CC, zadnji.
    PhotoShop je referenca za obradu slika i svi koji imaju DSLR bi ga trebali znati koristiti. Za kompakte su dovoljni i oni free (Gimp i slični).

Član od
    Sep 2014
    Zahvala
    27
    34 x hvala u 20 postova

Učim, učim @mpix ... nemam ja nekog vremena ni za fotkanje,
    pa sporo to sve ide al' ići će valjda ...

Stranica 2 od 2 PrvoPrvo 12

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja