Stranica 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Results 1 to 20 of 24

Tema: Dvije -tri o sprovodima ( na Katolički )

Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    884
    699 x hvala u 505 postova

Normalno Dvije -tri o sprovodima ( na Katolički )

Upravo se dovukao s sprovoda ..
    Možda je i prerano ali je po redu ..a i to je več danas rijetkost i nije bitno za temu

Osim rodbine šire i ostale "muži" na sprvodu idu odvojeno od žena ...zašto je to tak ?
    Daj Bog da sva djeca ovoga svijeta imaju miran san .
    Ljudi ... donacije su sad važnije no ikad.

Član od
    Jul 2008
    Zahvala
    465
    559 x hvala u 416 postova

Normalno Odgovor: Dvije -tri o sprovodima ( na Katolički )

Nebi znala, al znam da je bio običaj da žene sredinom 20 st. ne idu na sahranu...

mislim da su žene ostajale u kući da bi žalile tj. naricale (Sve do otprilike sredine 20. stoljeća naricanje je bilo društveno propisani način žaljenja )..polako se takav način žaljenja gubi, pa su žene počele dolazit na sahranu...
    to je samo moje mišljenje

Moderator console's Avatar
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    2,217
    3,331 x hvala u 2,159 postova

Quote Napisao/la: puknuti Pogledaj Post
    Upravo se dovukao s sprovoda ..
    Možda je i prerano ali je po redu ..a i to je več danas rijetkost i nije bitno za temu

Osim rodbine šire i ostale "muži" na sprvodu idu odvojeno od žena ...zašto je to tak ?
    imas pravo. covjek ne obraca paznju na to dok neko ne pita. ja primijetih da bez obzira sto muski za krizom pojdu zauzimaju mjesta malo dalje tak da opet zene naprvo dodju a onda samo njih cujes kak mole.

Moderator SavaKovačević's Avatar
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    1,864
    2,093 x hvala u 1,380 postova

nekidan smo moja žena i ja prekršili to pravilo pošto je bio toliki snijeg da su svi stajali redom na stazi kak su dolazili i nije se moglo proć...vjeruj i meni je to uvijek padalo na pamet,a mislim (nisam siguran ...samo mislim da je tako)...razlog je vjerojatno isti kao i u emicinom primjeru ...žene su bitne da budu u grupi pošto su tu bile narikače i sve ostalo,a muškarci su manje bitni u toj cijeloj priči...

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

to-da žene idu odvojeno od muškaraca, nema nikakve veze sa narikanjem (to u našim običajima i vjeri ne postoji), već, na žalost, sa biblijskim odredbama važnosti.
    Jer, ako vam je promaklo, iza lijesa ide pop, obitelj (neovisno o spolu), zatim odijeljeno muški i žene. Iz jednostavnog razloga-muško je nosioc vjere, pa time i običaja, ne žene.

Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    1,864

ne kažem da sam u pravu,ali u našim običajima ,a posebno vjeri(mislim na religiju) me postoji puno toga,ali sve to i ne mora imati veze s religijom ..jednostavno može biti dio neke tradicije koja nema veze s religijom nego s podnebljem ili ne znam čim...(nisam mislio narikanje doslovno...babe što nabrajaju ko u filmu jbg...mislio sam otprilike reći što i emica)...no ovo što si nabrojala Juditha...ima logike,mada su razlozi glupi,ak se mene pita.

ugodno s korisnim Monika_44's Avatar
    Član od
    Jan 2012
    Zahvala
    92
    156 x hvala u 134 postova

Idu Štef,Joža,Franc iza lijesa.
    S lijesa pada buket.
    Štef ga vlovi.
    Franc mu veli :"Štef buketa si vlovil"
    No reason to stay,is good reason to go.

8. 2 Seljaka kaže: fala Monika_44 za ovaj post

hoggar (23.02.12),zvjerki (23.02.12)

Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    884
    699 x hvala u 505 postova

Juditha ..ide križ , muži , ljes ,pop , familija, žene ..

Monika pokaži cice
    Daj Bog da sva djeca ovoga svijeta imaju miran san .
    Ljudi ... donacije su sad važnije no ikad.

Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    2,217

Quote Napisao/la: Monika_44 Pogledaj Post
    Idu Štef,Joža,Franc iza lijesa.
    S lijesa pada buket.
    Štef ga vlovi.
    Franc mu veli :"Štef buketa si vlovil"
    jos nismo do karmina stigli

@puki ... izmedju muskih i popa su jos venci

ugodno s korisnim Monika_44's Avatar
    Član od
    Jan 2012
    Zahvala
    92
    156 x hvala u 134 postova

Quote Napisao/la: console Pogledaj Post
    jos nismo do karmina stigli

@puki ... izmedju muskih i popa su jos venci
    gdje ti je smisao za humor vic je geeeeeenijalaaaaan
    No reason to stay,is good reason to go.

CruellaDeVil Cicimici's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    600
    1,478 x hvala u 1,003 postova

ja danas bla na sprovodu. kod nas ne idu posebno muškarci i žene nego svi skupa. muž i ja uvijek idemo jedno pokraj drugog
    taj običaj sam vidjela tek poslije rata.
    na sprovdima ljudi koji nisu iz mog grada idu odvojeno muškarci i žene

Član od
    Jul 2008
    Zahvala
    465

Quote Napisao/la: savakovacevic Pogledaj Post
    ne kažem da sam u pravu,ali u našim običajima ,a posebno vjeri(mislim na religiju) me postoji puno toga,ali sve to i ne mora imati veze s religijom ..jednostavno može biti dio neke tradicije koja nema veze s religijom nego s podnebljem ili ne znam čim...(nisam mislio narikanje doslovno...babe što nabrajaju ko u filmu jbg...mislio sam otprilike reći što i emica)...no ovo što si nabrojala Juditha...ima logike,mada su razlozi glupi,ak se mene pita.
    imaš pravo sava - razlozi su glupi
    Do drugog vatikanskog koncila u crkvi su postojali raznorazni "čudni" obrasci ponašanja tj. odredbe ( ..i danas imaš mista di žene side na jednoj strani u crkvi, a mukarci na drugoj, danas više nema tih odredbi, al zato je običaj ostao takav )

sa Judithom bi se i složila da je to možda zbog biblijskih odredbi važnosti (muškarci ispred žena) , al nikako se ne slažem da "narikanje" ne postoji u našim običajima i vjeri
    Ne znam šta ona misli pod narikanjem , al to meni znači "glasno plakanje"...(ljudi su mislili da ako ne plaču glasno da će ih ljudi osudit, jer ne žale za pokojnim ,) i danas toga ima , al uglavnom u manjim sredinama

Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    1,864

ovo što cici kaže...recimo par kilometara dalje nije običaj nego svi zajedno idu....ili isto ,bio sam na pravoslavnim sahranama,u nekim mjestima su svi zajedno ,a u nekima odvojeno ...vjerojatno religija jest ostavila traga u tome,ali ....
    evo tu u blizini napravljena nova crkva,a stara srušena i sad se sjećam u staroj su bili odvojeni muškarci i žene,a u novoj su svi ,neko negdje...isti pop,isti posjetitelji,ista religija,misa...sve isto no nešto se promijenilo u trenutku,vjerojatno neprimjetno i nehotice...

zvjerki's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    392
    83 x hvala u 74 postova

Quote Napisao/la: puknuti Pogledaj Post
    Juditha ..ide križ , muži , ljes ,pop , familija, žene ..

Monika pokaži cice
    Upravo tako. A doživjeh da pop reče na jednom sprovodu doslovce ovako: Iza križa neka krenu muškarci, za lijesom obitelj i onda ostali.

Ofkors, onaj moj nije se suzdržao da ne otkomentira - ostalo, stoka sitnog zuba.
    I nogom u guzicu je korak naprijed.....

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

ma to su sitnice od mjesta do mjesta-negdje jedno prvo, ili drugo-pop, lijes, lijes pop... , ali, kak god se okrene u kojem god mjestu bilo-jebga, uvijek uvale muške prije žena.
    To su te vjerske fore. Žene su manje vrijedne gotovo u svakoj vjeri. Mi imamo svoju funkciju da ribamo, čistimo, kuhamo, uslužujemo i bla, bla, pa kako bi onda izgledalo da mi negdje stojimo ispred muškarca.
    Ako nas nema na sprovodu, ne znači da naričemo doma, već opet nakuhavamo, čistimo i kuhamo za one muške koji se tamo šepure u čistim odijelima koje smo mi isto ispeglale i pripremile, pomogle obući i svezale kravatu, itd, itd.
    A činjenica je da se mi udajemo. Udajom možemo i izgubiti svoju vjeru, jer to muško, kao nosioc svoje vjere, sigurno neće, bar u većini, prihvatiti vjeru i običaje žena. Dakle, s vjerskog stajališta, mi smo preriskantna roba za veće odgovornosti

(dodatak za Emicu: velika je razlika između žena koje plaču-ma koliko glasno,za pokojnikom kojeg poznaju-poznavale su, i narikača.)

Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    1,864

ok...svi znamo što znači narikača,a što je htjela reći emica tom riječju....ne treba nam klaić ili ko već jest sad aktualan...
    no te stvari koje si nabrojala Judith,meni to pali u 16 stoljeću,ali u današnje vrijeme definitivno ne i ako me netko uvjeri da njegov dragan voli ići na sprovod da bi se šepurio u odijelu kojeg je ona opeglala,ajd da je otišao na kuglanje ili u birtiju ,ali na sprovod??!!ne znam baš ,al ja nisam taj i nisam siguran da sam ikad upoznao ikog sličnog...idem na sprovod ljudima do kojih mi je bar malo stalo što znači da sam bar malo tužan i da je prioritet odati počast pokojniku,a ne šepurenje u jebenom odijelu...
    Istina da je vjera ženu stavila u drugi plan,ali tko uopće danas istinski vjeruje u priče na kojima se zasniva bilo koja od religija?!Tako da i dalje sam uvjeren da je tradicija u vodstvu u odnosu na religiju ,što se pogrebnih običaja tiče...
    bio sam kao što sam rekao na katoličkim,pravoslavnim ,židovskim muslimanskim,a bogami i ateističkim sahranam i vidio razne redosljede ...vjerojatno su nastali po nekim pravilima religije,ali razlog njihova očuvanja nije samo religija nego se jednostavno nitko ne pita zašto je to tako....ma mene u biti to uglavnom nervira jer ako idemo žena i ja pa se poslije tražimo po onoj gužvi...

18. SavaKovačević, hvala na tvom postu od seljaka:

emica (24.02.12)

Član od
    Jul 2008
    Zahvala
    465

Quote Napisao/la: Juditha Pogledaj Post

Ako nas nema na sprovodu, ne znači da naričemo doma, već opet nakuhavamo, čistimo i kuhamo za one muške koji se tamo šepure u čistim odijelima koje smo mi isto ispeglale i pripremile, pomogle obući i svezale kravatu, itd, itd.

(dodatak za Emicu: velika je razlika između žena koje plaču-ma koliko glasno,za pokojnikom kojeg poznaju-poznavale su, i narikača.)
    thx for the tip

Quote Napisao/la: savakovacevic Pogledaj Post
    ok...svi znamo što znači narikača,a što je htjela reći emica tom riječju....ne treba nam klaić ili ko već jest sad aktualan...
    no te stvari koje si nabrojala Judith,meni to pali u 16 stoljeću,ali u današnje vrijeme definitivno ne i ako me netko uvjeri da njegov dragan voli ići na sprovod da bi se šepurio u odijelu kojeg je ona opeglala,ajd da je otišao na kuglanje ili u birtiju ,ali na sprovod??!!ne znam baš ,al ja nisam taj i nisam siguran da sam ikad upoznao ikog sličnog...idem na sprovod ljudima do kojih mi je bar malo stalo što znači da sam bar malo tužan i da je prioritet odati počast pokojniku,a ne šepurenje u jebenom odijelu...
    Istina da je vjera ženu stavila u drugi plan,ali tko uopće danas istinski vjeruje u priče na kojima se zasniva bilo koja od religija?!Tako da i dalje sam uvjeren da je tradicija u vodstvu u odnosu na religiju ,što se pogrebnih običaja tiče...
    bio sam kao što sam rekao na katoličkim,pravoslavnim ,židovskim muslimanskim,a bogami i ateističkim sahranam i vidio razne redosljede ...vjerojatno su nastali po nekim pravilima religije,ali razlog njihova očuvanja nije samo religija nego se jednostavno nitko ne pita zašto je to tako....ma mene u biti to uglavnom nervira jer ako idemo žena i ja pa se poslije tražimo po onoj gužvi...

srića ipak ima normalnih muškaraca
    Editirano od emica; 24.02.12 u 15:05.

Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    2,217

ma to su sitnice od mjesta do mjesta-negdje jedno prvo, ili drugo-pop, lijes, lijes pop... , ali, kak god se okrene u kojem god mjestu bilo-jebga, uvijek uvale muške prije žena.
    To su te vjerske fore. Žene su manje vrijedne gotovo u svakoj vjeri. Mi imamo svoju funkciju da ribamo, čistimo, kuhamo, uslužujemo i bla, bla, pa kako bi onda izgledalo da mi negdje stojimo ispred muškarca.
    A činjenica je da se mi udajemo. Udajom možemo i izgubiti svoju vjeru, jer to muško, kao nosioc svoje vjere, sigurno neće, bar u većini, prihvatiti vjeru i običaje žena. Dakle, s vjerskog stajališta, mi smo preriskantna roba za veće odgovornosti

i tu ima istine. jos nisam na sprovod otisal a da moja nije brundala kako izgledam, pa to ti ne pase, pa kaj buju ljudi rekli .... s druge strane, nije mi vazno kak bum oblecen vec da li sam obrijan.

Član od
    Jul 2008
    Zahvala
    465

Quote Napisao/la: console Pogledaj Post
    i tu ima istine. jos nisam na sprovod otisal a da moja nije brundala kako izgledam, pa to ti ne pase, pa kaj buju ljudi rekli .... s druge strane, nije mi vazno kak bum oblecen vec da li sam obrijan.
    pa naravno da ti je važno da odeš čist i uredan, al sigurno ti nije na pameti da se šepuriš u odjelu , valjda ima drugih prigodnih situaciju kad bi se šepurio u čistom odjelu (koje ti je žena ispeglala )....pa meni je npr.loše svaki put kad idem na sprovod

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

aha..., jer sam ja naglasila razliku između narikača, sad ste se dohvatili šepurenja...
    A na kraju, možda ste u pravu, možda vi zaista niste nikada vidjeli, ili obratili pažnju na to da polovica ljudi koja je na sprovodu, uopće nije tamo zbog pokojnika, pa ne možete ni razumjeti, pa vam se tako to ni ne može uzeti kao nešto loše. Naprotiv, to je prednost.

Stranica 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja