Stranica 2 od 2 PrvoPrvo 12
Results 21 to 23 of 23

Tema: o srbima i hrvatima

murphy's Avatar
    Član od
    Mar 2009
    Zahvala
    476
    284 x hvala u 240 postova

Normalno Odgovor: o srbima i hrvatima

da mi je ko reka da ću ikad reć da će ovi doli mrzitelj dalmatinaca reć ili napisat nešto pametno reka bi mu da je lud
    NEZAVISNA REPUBLIKA DALMACIJA

murphy's Avatar
    Član od
    Mar 2009
    Zahvala
    476
    284 x hvala u 240 postova

Quote Napisao/la: Cyrrus Pogledaj Post
    Generalni problem ovih prostora jest u činjenici da je zbog komunističke diktature i spajanja nespojivog u jedan tor nacionalizam a priori uvijek bio negativan do krajnjih granica, te se često izjednačavao sa šovinizmom...a sve zbog politike zatomljavanja nacionalnih osjećaja i na tom osnovu izdizanja jedne nakaradne tvorevine, kao jedino moguće za opstojnost, a koja je na kraju i završila tak kak je i zaslužila...

U svom postu sam baš zato i naglasio da jesam nacionalist, al' da nisam šovinist...jer jako dobro znam gdje nacionalizam prelazi u šovinizam. Za mene ta dva izraza nisu sinonimi, i tvoja definicija nacionalizma meni osobno "ne drži vodu".

Ja nacionalizam osobno doživljavam pozitivnim, jer "moj nacionalizam" suštinski ide po onoj "voli svoje - poštuj pravo drugih na to isto"...
    Ali moj nacionalizam podrazumijeva i da ću žestoko braniti svoje, ukoliko to moje netko pokuša ugroziti...

Dakle - mirne dushe mogu priznati da je moj nacionalizam "obrambenog karaktera", jer su mu na dushi hrvatski nacionalni interesi, bez aspiracija prema tuđem. A taj "obrambeni nacionalizam" može od drugih biti shvaćan kao šovinizam samo ukoliko su ti drugi nasrtali na "moje" (pa su dobili po tamburi) ili su simpatizirali/prakticirali imperijalizam na štetu drugih.

Tada on može imati i protusrpska obilježja (isto kao što je u prošlosti hrvatski nacionalizam imao i protumađarska ili protuaustrijska - a sada ih nema...jer su i njihove aspiracije prema nama nestale). I imat će ih sve dok postoji sumnja da te aspiracije i dalje postoje.

A tu sumnju može pojačati i teza oca sadašnjeg srpskog predsjednika, autora novog Memoranduma SANU, koji zbori:

"Vojni gubitak Srpske Krajine i slavonskih zemalja, gde su Srbi bili većina, mi ne smemo nikad prihvatiti kao definitivan gubitak. Te krajeve nikad ne treba smatrati izgubljenim, jer ni Nemci nisu Istočnu Nemačku smatrali definitivno izgubljenom. Čak ni u ustavu".

Prethodno navedeno ja tumačim da je - kaj se nas tiče - cilj mirnim putem ostvariti velikosrpski program, koji je bio uzrokom svih krvoprolića unazad stotinu godina.

Za kraj...
    Nije bitno toliko hoćemo se volit il' ćemo se mrzit...ionak je to neizvedivo u cjelosti, jer će uvijek postojati i jedno i drugo (nit' moreš sve samo volit...nit' sve mrzit)...bitna je tolerancija i poštivanje drugih i vrijednosti tih drugih.

O pitanjima, poput onog "kaj je bilo prvo - kokosh ili jaje?" - ne bih ođe...
    ma kurac je on ovo napisa to je prepisa od nekog
    NEZAVISNA REPUBLIKA DALMACIJA

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

Quote Napisao/la: mr. murphy Pogledaj Post
    ma kurac je on ovo napisa to je prepisa od nekog
    ma nije, sve je to baš on kakvog ga , bar ja , doživljavam.
    Na tu temu-mislim da je problem nacionalizma što je subjektivan. Subjektivno ga vežemo uz neko vrijeme koje smo sami proživjeli, ili je proživio nama netko vrlo blizak-otac, djed. I tako se s vremenom mijenja uporište tog nacionalizma-jer ga vežemo uz vrijeme u kojem je nama bilo dobro ili nam je rečeno, tamo davno u mladosti o nekom vremenu u kojem je drugima bilo dobro. I zato se jedni pod nacionalizmom-čistom, obrambenom stavu prema svojemu, pozivaju na različite sisteme. Moj se pradjed kleo na odanost caru Josipu, moj susjed, caru Aleksandru, moj stari Titu, neki drugi Paveliću. Rekla mi je jedna žena jednom-našeg sela ne bi bilo da nije bilo ustaša. Moj je stari rekao-stajao sam u redu za streljanje, Stepinec je blagoslivljao oružje ustašama. Preživio sam jer sam bio nizak, a čovjek do mene se srušio na mene. Moja stara mi je rekla da je skrivala mjesec dana njemačkog borca u kleti. Bio je mlad i preplašen, jedva da je natucao hrvatski, molio je da mu pomognu. Bile su samo žene u kući, svi su muški bili negdje na fronti.Danas mi prijateljica, muslimanka, u Zenici kaže-koliko god da ne volim te muđahedine, ne bi preživjeli da oni nisu došli. Hrvati mi kažu-bošnjaci su nas pobili više nego srbi. Bošnjaci mi kažu-klali su nas sa svih strana.Srbi mi kažu, hrvati su nam pobili i djece i žene. Moj mi dečko kaže-nisam se vraćao doma iz izvidnice noću, čekao sam jutro, jer bi me prije ubili moji nego oni.
    Kad bi ikada ponovno došlo vrijeme-nedaj Bože, da se taj naš nacionalizam mora pokazati, pozvati na nešto, na što bi se pozvali? Jer ne branimo mi njime samo svoje korijene, branimo i neki ustroj, nešto naše, nešto čime se ponosimo. Pa, kako znati da je ono čime se ponosimo ispravno. Možda je nama, možda su drugi, isti kao i mi, to vidjeli s druge strane. Jer krv je krv, gleda prije svoje. Ne gledamo mi zemlju kao zemlju, gledamo svog oca, djeda, svoju obitelj, ono što su nam oni prenijeli. Prenijeli su nama naši, drugima drugi. I jebga, čini se da je sve istina. Čija je istina vrednija? Ja smatram da je moja, za nju ću ginuti, za nju ću braniti, isto kao i svatko drugi.
    Možda kad prestanemo misliti da je naša istina vrednija od tuđe, postane neki mir.

Stranica 2 od 2 PrvoPrvo 12

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja