Stranica 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Results 1 to 20 of 23

Tema: o srbima i hrvatima

Hybrid View

Prethodni Post Post Prethodni Post Post   Sljedeći Post Sljedeći Post
    provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

Normalno o srbima i hrvatima

GREŠKA! Nešto krivo radiš

Evo, ova me stvar jučer potakla na ovo pitanje:
    Pitam se, najozbiljnije, što je to s Hrvatima I Srbima, zašto smo mi uopće ratovali? Ma znam zašto smo konkretno ratovali, ali odakle ta mržnja između nas. Koliko smo mi to različiti? Što je to što mi imamo ili oni Ili nemamo da okida to? Što smo mi njima ili oni nama učinili prije? Mene je odgojio čovjek koji je svijet dijelio na ljude I one koji to nisu. To nije imalo veze ni s bojom, ni vjerom ni nacijom. Ipak, ja sam priličan nacionalist, valjda sam rođena takva. Razumijem danas mržnju, rat je učinio puno lošeg i lako je meni biti plemenita kad nitko moj nije stradao, znam da ne bi razmišljala tako da mi je ova ili ona strana satrala obitelj.
    Ali, njemci su nam učinili jednako loših stvari, ustaše-naši ljudi, bošnjaci-i našim i svojima i tuđima, ali mi i dalje okidamo samo na srbe. Švabe su nam ok, svi iz bosne su nam samo “bosanci” , crnogorci su nam ok, svi su nam ok, ali srbi…
    Zašto?

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Normalno Odgovor: o srbima i hrvatima

Quote Napisao/la: Juditha Pogledaj Post

Evo, ova me stvar jučer potakla na ovo pitanje:
    Pitam se, najozbiljnije, što je to s Hrvatima I Srbima, zašto smo mi uopće ratovali? Ma znam zašto smo konkretno ratovali, ali odakle ta mržnja između nas. Koliko smo mi to različiti? Što je to što mi imamo ili oni Ili nemamo da okida to? Što smo mi njima ili oni nama učinili prije? Mene je odgojio čovjek koji je svijet dijelio na ljude I one koji to nisu. To nije imalo veze ni s bojom, ni vjerom ni nacijom. Ipak, ja sam priličan nacionalist, valjda sam rođena takva. Razumijem danas mržnju, rat je učinio puno lošeg i lako je meni biti plemenita kad nitko moj nije stradao, znam da ne bi razmišljala tako da mi je ova ili ona strana satrala obitelj.
    Nacionalisti koje ja poznajem (pravi radikalni desnicari i ustase) uvrcu nosom na sve 'drukcije' u okolini (Ukrajince, muslimane i, izmedju ostalog i Srbe).

Na Srbe najvise zbog rata, ali nije tu samo rat i igri. Iza nas su godine zivljenja u vise 'zajednickih' drzava u kojima su Srbi vodjeni svojom radikalnom nacionalistickom politikom (ne kazem da je samo oni imaju) koju je uoblicio Nikola Pasic zaveli hegemoniju nad Hrvatima (ne samo nad nama, ali je to za nasu pespektivu najizrazenije).

I kao sto to obicno biva s vladanjem koje se zasniva na sili, nepostivanju necijeg nacionalnog ponosa i inim stvarima, u Hrvatima se probudio revolt i mrznja.
    Nisu nuzno taj ponos i revolt bili losi, zapravo, vecina hrvatskih patriota nema veze s nacionalizmom, ali je sve to dovelo do pojave nacionalizma i kod Hrvata.

Preponosni smo i s predugom slavnom povijescu, rekli bi pateticni.

Do te hegemonije i do jednako radikalne opozicije nije trebalo ni doci.
    U startu se koncept jedinstva Juznih Slavena, kakav mozemo naci kod Strossmayera, trebao odbaciti.
    Lijepa je to i idilicna slika, ali predugo smo mi svi zivjeli svako za sebe da bi se sada ujedinjavali.
    Difrencirali smo se u svim aspektima i to je bila kobna ideja jer je iznjedrila velika nacionalisticka zla puna mrznje.

Ni nacionalizam kod Srba nije generalan.
    Da su i oni vidjeli da sve te zajednicke drzave ne funkcioniraju (pocevsi jos od drzave SHS).
    Srpska hegemonija, koja se najvise lomila na Hrvatima (bas zbog tog naseg ponosa i duge povijesti), je bila stav i djelovanje nekolicine ogranicenih ljudi (jednako ogranicenih kao i onih koji su bili u ustaskom pokretu).
    I jednako tako, kao sto je to radio i ustaski rezim, dobila je podrsku u narodu, ali u onom neinformiranom puku (mahom sa sela) koji su pod parolama domoljublja, vjere i ponosa cinili pogresne stvari.

Film 'Duga mracna noc' je odlican primjer. Sto su znali jadni decki sa sela regrutirani u domobrane? Vecina ih je bila nepismena.
    Oni su isli ratovati za svoju Hrvatsku, Boga i obitelj... ili su im barem tako govorili. I bas ti decki su pobijeni na Kriznom putu.
    Oni koji mazu oci najcesce prodju dobro.

U takvim rezimima se, moramo priznati, jave i u narodu zagrizeni 'poklonici' - siledzije, netalentirani ljudi kojima je klanje, silovanje i ubijanje neka bolesna potvrda, rat im dodje kao odlicnan povod za izgradnju karijere razbojnika.
    E takvi su klali i na jednoj i na drugoj strani i vodili logore.

Kad bi se takvu gamad (sto u vodstvu, sto u vojnicima) izoliralo u bilo kojem ratu s nacionalnim tenzijama, ne znam bi li ih bilo par tisuca. Oni su manjina koja u svojim rukama ima vlast i propagandu.
    Oni su manjina koja mrznju ukorijeni u cijelom narodu, svojim pricama i svojim djelima.

Da im se nikada nije dala prilika da ikog zakolju, ubiju, siluju ili masakriraju, nego da ih se odmah zatvorilo u ustanove za mentalno oboljele, lako bi se isprala mrznja ukorijenjena pricom i mi bi zivjeli u medjusobnom postivanju.

Nazalost, u vise navrata im se davala vlast, dala im se moc da naprave nesto sto se ne brise i sto se, kako si lijepo rekla mora razumjeti.

Njihovi bolesni (agresorski, s malo veze sa onim sto pricaju) umovi + zajednicka drzava koja pruza okolinu i priliku za ispoljavanje njihovih bolesnih ideja kao rjesenja za razlicitosti (koje bi, normalni ljudi rijesili vracanjem na posebne drzave) = ex-yu prostor pun mrznje kakav je danas.

Ali, njemci su nam učinili jednako loših stvari, ustaše-naši ljudi, bošnjaci-i našim i svojima i tuđima, ali mi i dalje okidamo samo na srbe. Švabe su nam ok, svi iz bosne su nam samo “bosanci” , crnogorci su nam ok, svi su nam ok, ali srbi…
    Zašto?
    Nijemci su nama Hrvatima odgovarali i pruzali ideolosku podrsku, sto je opet bio jedan veliki proser.

Iako tema vise spada pod politiku i povijest, ostavit cu je na Filozofiji jer je dobar dio ovoga nagadjanje i zadire u podrucje kojem su politikai povijest samo podloga.

3. Aldous, hvala na tvom postu od seljaka:

becar (18.09.11)

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

ok.
    ali, što je danas klincima okidač za tu mržnju? Odgoj? Baš sam zato navela obrazac mog odgoja i razliku. Nije me ništa navelo, možda je utjecala činjenica da je rat počeo u vrijeme mog puberteta i da je tu rođen moj nacionalizam. Moglo bi biti da su im očevi ratovali ili gubili nekoga, ali, teško je moguće baš da su svima. Poznajem ja klinaca kojima su starci čitav život u njemačkoj pa oni ipak ispisuju zidove parolama ubi srbina.
    Čini mi se ( i dobro si odlučio aldouse, ovo jest samo filozofiranje) da je postalo moderno. Svi to rade i najlakši je način steći potvrdu društva čineći što i oni: ubi purgera, ubi srbina i to...
    I sad, što da ja naučim svoju kćer? Što da joj kažem?

TheBitchOnTheBeach Bozanstvena's Avatar
    Član od
    Mar 2010
    Zahvala
    726
    580 x hvala u 393 postova

necu da pisem o svemu ovome, jer bi moglo doci do sranja ... samo cu da kazem da i srbi Aldouse, imaju dugu i slavnu istoriju

ja cu samo da odgovorim na Judithi, tj na njeno pitanje "I sad, što da ja naučim svoju kćer? Što da joj kažem?"

odrasla sam u porodici gde je bitno bilo kakav je covek a ne nacionalonost, boja koze i sl. tako sam vaspitavana, tako vaspitavam i svoju decu iako se pojedini oko mene ne slazu u tome. ja nisam bila direktno okruzena ratom iako je sve to bilo blizu, ali jesam izgubila svu rodbinu koja je zivela u hrvatskoj (mamini roditelji su nekad davno tamo rodjeni) i ni groba im ne znamo. jesam izgubila veliki deo rodbine i prijatelje moje porodice koji su ziveli na kosovu, ni njima se grob ne zna. sa mojim roditeljima sam prosla tu njihovu patnju iako eto nismo bili direktno u ratu.
    norvezani su prvi koji su krenuli na bombardovanje srbije pa sam ja ipak zavrsila i fakultet u norveskoj i stekla mnoge prijatelje.
    ja ne mogu da mrzim nekoga ko meni LICNO nije naneo bol. ja ne mogu da osudjujem ceo narod zato sto je dvoje troje ljudi naslo za shodno da mi ubiju nekoga od rodbine. i tako ucim svoju decu. ne treba generalizovati, ne treba mrzeti nikoga samo zbog toga sto je druge nacionalnosti, vere i sl.
    iskreno se nadam da cu i uspeti u takvom vaspitanju svoje dece jer ne treba moja cerka jedan dan da mrzi tvoju cerku samo zato sto je ona hrvatica, zar ne?
    marim ja ...

6. 2 Seljaka kaže: fala Bozanstvena za ovaj post

becar (18.09.11),miggy (19.09.11)

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

ok.
    ali, što je danas klincima okidač za tu mržnju? Odgoj? Baš sam zato navela obrazac mog odgoja i razliku. Nije me ništa navelo, možda je utjecala činjenica da je rat počeo u vrijeme mog puberteta i da je tu rođen moj nacionalizam. Moglo bi biti da su im očevi ratovali ili gubili nekoga, ali, teško je moguće baš da su svima. Poznajem ja klinaca kojima su starci čitav život u njemačkoj pa oni ipak ispisuju zidove parolama ubi srbina.
    Čini mi se ( i dobro si odlučio aldouse, ovo jest samo filozofiranje) da je postalo moderno. Svi to rade i najlakši je način steći potvrdu društva čineći što i oni: ubi purgera, ubi srbina i to...
    I sad, što da ja naučim svoju kćer? Što da joj kažem?
    Naveo sam socio-politicke faktore (a i faktore drugih vrsta) koji su na to utjecali.

Sve je to svjeze.
    Te se stvari pronose generacijama.
    Ljudi dizu i cackaju po starim ranama.
    I odgoj je razlog.
    Do sutra se moze pisati.

Svoju kcer slobodno mozes nauciti da voli sve nacije, a mrzi nacionaliste.
    Nacionalistima je to, uostalom, zivotni moto, nece se ljutiti.

Quote Napisao/la: Bozanstvena Pogledaj Post
    necu da pisem o svemu ovome, jer bi moglo doci do sranja ... samo cu da kazem da i srbi Aldouse, imaju dugu i slavnu istoriju
    Ja niti jednom rjecju nisam Srbima osporio slavnu i dugu povijest.
    Samo sam spomenuo da su ti Srbi s dugom i slavnom povijescu osporavali istu Hrvatima kroz tri drzave (uzmi samo 'nedavni' primjer Seselja koji je pred medjunarodnom javnoscu izjavio da Hrvati nemaju povijest, pismo i nacionalni identitet).

Jednako tako ne bjezim od spominjanja Hrvata koji istu stvar rade u odnosu na srpski narod i srpsku povijest.
    Ti znas da ja nisam jedan od njih.

Pazio sam da nikoga ne uvrijedim i da post napisem objektivno.

Ja na osnovu ovakvih stvari ne bih nikoga vrijedjao i to ne samo zato sto postujem veliki broj Srba, nego zato sto bi takve stvari bile neistine.

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    42
    237 x hvala u 143 postova

zelembać Odgovor: o srbima i hrvatima

Pih...upućivat ljude da mrze...totalno pogrešno
    ...poistovjećivat nacionalizam i šovinizam - totalno pogrešno...
    ...ja sam nacionalist...al' nisam šovinist...
    ...Bo...reci svojoj djeci da me ne iscipelare na cesti, ak' me neđe vide

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Quote Napisao/la: Cyrrus Pogledaj Post
    Pih...upućivat ljude da mrze...totalno pogrešno
    ...poistovjećivat nacionalizam i šovinizam - totalno pogrešno...
    ...ja sam nacionalist...al' nisam šovinist...
    ...Bo...reci svojoj djeci da me ne iscipelare na cesti, ak' me neđe vide

Nacionalizam i sovinizam se i po definicij mogu poistovjetiti.

Nacionalizam moze poprimiti i znacenje sovinizma (negativan smisao) i znacenje patriotizma (pozitivan smisao).

Ovisi o kontekstu.

Ja sam ga upotrebljavao u negativnom smislu. Nisam napomenuo.

TheBitchOnTheBeach Bozanstvena's Avatar
    Član od
    Mar 2010
    Zahvala
    726
    580 x hvala u 393 postova

hm ... generalni problem je sto mnogi ljudi poistovecuju nacionalizam i ponos radi pripadnosti nekoj naciji.
    jedno je biti ponosan sto si hrvat, srbin, crnogorac itd, a drugo je biti nacionalista.

def. nacionalizma - Nacionalizam je kult sopstvene nacije koga karakteriše šovinistički odnos i raspirivanje mržnje prema drugim nacijama, a svoj najviši domet ispoljava kroz genocid i fizičko istrebljenje drugih naroda.

dakle, Cyrrus, jesi li nacionalista ili samo ponosan na to sto jesi

btw moje cerke su previse fine da bi nekoga cipelarile
    marim ja ...

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Nacionalizam moze znaciti i patriotizam po definiciji.

Ali nije ga pogresno u dobrom kontekstu (sto ova tema je) upotrebljavati u znacenju sovinizma.
    To je ujedno i najcesce upotrebljavanje.
    Cyrrusovo ispravljanje je bilo suvisno, iako ni on nije u krivu.

Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    886
    699 x hvala u 505 postova

srbi -hrvati
    srbi -albanci
    irak - iran
    sad- svi ostali
    vikingi - drugi vikingi
    čećeni - ćeriličari
    Koja je razlika , vjerojatno i oni raspravljaju o istim temama
    rat je manje više svima gurnut u ruke , jedan čovjek , jedna nacija ..moram završiti sere mi se
    Daj Bog da sva djeca ovoga svijeta imaju miran san .
    Ljudi ... donacije su sad važnije no ikad.

Anabela's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    858
    723 x hvala u 549 postova

pošto živim u šoru gdje svaki dan ak idem s glavne ceste u desno(za Osijek)prolazim kroz"srpska sela" koja svaka na kapiji imaju neki vijenac a ja ne znam dici objasnit zašto to onda kažem to je neki crkveni običaj u srba jer većinom oni ovdje žive.I maloj ne kažem ne krsti se to je pravoslavna crkva nego ju pustim da se krsti gdje hoće i kako hoće.Što bi reko naš seoski svečenik;Po pravilu bi bilo s tri prsta al od rata nekima to smeta jače al kad god pogledaš svetog Antu il nekog drugog tri prsta su naglašena...uh ode ja sad predaleko.
    No a kad idem na suprotnu stranu recimo po selima i naseljima oko Vinkovaca onda kad djeci vičem ne tamo tamo su mine,ne moš kod babe obrat šljivik MINE...zašto ovaj križ,zašto ovo,zašto ono i ko je to napravio kažem Četnici i to je to.Zašto mama?Htjeli su uzet našu zemlju .i to je to.

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

ja definitivno nisam šovinist, nikako. Ja sam jedna dama. Ali, volim svoju zemlju, svoj narod, i mene ne jebe ko za koga navija. Meni su Hrvati- Hrvati, svi ostali-svi ostali. Ali jednako razumijem i podržavam pravo da oni o sebi i svojoj zemlji misle kao ja (da ne misle, ja bi ih smatrala lošima) ali tako dugo dok time ne gaze u moje.
    Pa, tehnički gledano, kad bi svako tako razmišljao, ne bi imali razloga ratovati, zar ne?
    I zašto bi ikada mrzila nekoga samo zato što voli svoju zemlju i ponosi se time? Smješno. To bi bilo ko da mrzim sebe, jer ista sam.
    Na kraju, da kažem kćeri: eto, mrzimo se i tukli smo se jer nas je na to navelo stotinjak budala? Što i nije daleko od istine-ali, čime nas to onda čini?

Jedinstvena's Avatar
    Član od
    Apr 2009
    Zahvala
    420
    584 x hvala u 350 postova

...dobro da je tema na filozofiji, pa možemo mirne duše filozofirati (kao, inače ne bi...) mislim da vikati i busati se nekome da si hrvat, srbin, makedonac, amerikanac, englez...itd...jer naprosto glupo. Jer nismo birali u kojoj zemlji ćemo se roditi, kao što nismo birali niti roditelje, niti rodbinu, niti bilo što drugo što smo sudbinom dobili. Neki prihvate to kao normalno i žive u skladu s tim..neki stalno nešto gunđaju i gledaju u "tuđe dvorište kako je tamo zelenija trava"...pa onda žele i to dvorište kao svoje. Nije stvar u "zelenoj travi", stvar je u glavi. Svi smo mi ispod kože krvavi, pa ako netko želi uzeti nešto što je moje, normalni instinkt je braniti.
    Ja sam uvijek za to da ne treba zatirati svoje običaje, kulturu i naciju...to je nešto što nam je posuđeno u nasljedstvo da "šaljemo dalje", idućim naraštajima, nešto što nas određuje kao jedinke u nekom prostoru i vremenu.
    Prolijevanje krvi za neku ideju, naprosto je glupo i nepotrebno. Uvijek na kraju se to pokaže kao nepotrebno. Jer je sve određeno unaprijed. Nikad rat nikome nije donio dobro, ničija rijeka puna krvi, niti livade natopljene mladim životima nisu nikome nikada donijele ništa osim jada i uplakanih majki, nikada zemlja koja je bila oteta nije bila mirna niti prosperitetna. Gubitak života je naprosto gubitak, pa s bilo koje strane dolazio.
    Luđaka, opijenih moći i gramzljivošću uvijek je bilo, u svakoj državi, u svakom narodu, dižu bune, žele zauzeti tuđu zemlju, kradu, ubijaju...sramote se. Samo moramo mi drugi biti dovoljno svjesni takvih i nazivati ih pravim imenima, a ne slaviti ih.
    Voljeti svoje, naciju, državu, običaje, pretke - po meni je sasvim normalno, pa ne moramo to svaki dan izvikivati i smatrati to nečim iznimnim, ali ubijati u ime istih...diskutabilno - u najmanju ruku.
    Jer dobro je moja baka govorila: "..ili si pošten, il o tome pričaš...!"
    …Naše obilje nije ono što imamo,već ono u čemu uživamo…..

16. 2 Seljaka kaže: fala Jedinstvena za ovaj post

puknuti (20.09.11),SavaKovačević (20.09.11)

Administrator Ramzes's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    770
    972 x hvala u 718 postova

Ma jebeš ti nas, Novi Zeland je zakon, oni ne ratuju ni sa kim, niti će. Tamo treba ići. Uzeti zemlje i saditi paprike i prodavati. Ovdje je sve ludo i pokvareno, a ako si dobar i pošten tad si naivna budala.
    Ko procita otpala mu kita!

Anabela's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    858

luksemburg molim lipo

✿ ℒℴѵℯ ❤ NIKITA_ST's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    3,335
    3,723 x hvala u 2,807 postova

Kad upoznam nekog nije mi važno ko je,odakle dolazi,niti koliko ima..nego je važno da je čovjek!

Sa druge strane,volim i čuvam uvijek svoje...počevši od obitelji,kvarta,grada,države.To je MOJE i to volim i nema te sile koja će me spriječit da branim svoje.Čovjek jednostavno mora osjećat pripadništvo nekome i nečemu i nastavljat gradit svoj život na nekim davnim temeljima i cijenit to što ima da bi nekome moga ostavit u naslijeđe poštenje i ponos te obitelji,kvarta,grada države.
    Nemam ništa protiv nikoga i koliko god ima loših ili dobrih srba,toliko ima i hrvata,a i svih ostalih na svijetu.
    Svugdi ima ruža i korova.
    Međutim i dan danas kad se spomene srbija u meni postoji neki mentalni zid.Žao mi je što je došlo do tog rata i žao mi je šta je bilo toliko žrtava i žao mi je šta je neko dirao moje.
    Tako je žalosno kad neko krvlju mora branit to što mu pripada.
    Istina je da nisu svi krivi...kriva je nekolicina zlih i bolesnih ...al ne mogu ne mislit šta bi bilo da se Hrvataska nije tako zdušno branila? Svi ti koji nisu ništa krivi i koji nisu željeli rat,nebi rekli nećemo tu zemlju,nećemo to more,to ne pripada nama!
    Kažem..nemam ništa protiv čovjeka kao pojedinca sve dok je čovjek...al riječ Srbija doživljavam još uvik kao recimo ženu,do nedavno najbolju prijateljicu, koja mi je pokušala otet muža,nešto moje što volim.
    Nekako može ona bit najbolja na svijetu,al teško da ću je ikad više doživit kao najbolju prijateljicu,što na neki način boli...dakle nije mržnja,nego razočarenje.

Ma budimo ljudi jedni drugima i učimo djecu da budu ljudi i sve će to bit u redu i doć na svoje.
    Moja djeca znaju da smo ratovali,znaju da smo se obranili i to je sve.Nikad im nisam niti ću punit glavu načinom na koji bi trebali o tome razmišljat.Učim ih da je svaki dobar čovjek vrijedan njihovog poštovanja i prijateljstva od kud god bio i da poštivaju tuđe isto kao i što žele da se njih i njihovo poštiva.
    Nadam se da ratova koji dijele narode više nikad neće bit.
    Adio selo.Živi i zdravi bili.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Narodi se podijele prije ratova iz tko zna kojih razloga... ratovi ostave rane zbog kojih se podjela tako dugo ne moze zaboraviti.

Anabela's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    858

došla mala iz škole i pita Šta je to viršla?kaže neka teta je u pekari tražila viršlu u ..e sad ne može se sjetit al kaže da nije kifla.Oćem samo reć kako bi mene bilo strah u Kragujevcu tražit kruh i kiflu(bila sam,prošla,nitko mi nije dao doli hleb a ja imala 9 godina)a ja ovdje živim između sela koje rat nisu ni vidjela a imaju veća prava neg itko i znam da ako mi kolegica radi prvu smjenu u toj pekari da joj prijeti otkaz zbog njenog jezika!A zbog "viršle"nema pola svoje obitelji!
    zato:dođite ovdje u suživot i molite Boga da kad vam pukne guma na autu pukne na "vašoj "strani!Al jebi ga vodi se pod MOJA DRŽAVA prvenstveno!

Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    42
    237 x hvala u 143 postova

zelembać Odgovor: o srbima i hrvatima

Quote Napisao/la: Bozanstvena Pogledaj Post
    hm ... generalni problem je sto mnogi ljudi poistovecuju nacionalizam i ponos radi pripadnosti nekoj naciji.
    jedno je biti ponosan sto si hrvat, srbin, crnogorac itd, a drugo je biti nacionalista.

def. nacionalizma - Nacionalizam je kult sopstvene nacije koga karakteriše šovinistički odnos i raspirivanje mržnje prema drugim nacijama, a svoj najviši domet ispoljava kroz genocid i fizičko istrebljenje drugih naroda.

dakle, Cyrrus, jesi li nacionalista ili samo ponosan na to sto jesi

btw moje cerke su previse fine da bi nekoga cipelarile
    Generalni problem ovih prostora jest u činjenici da je zbog komunističke diktature i spajanja nespojivog u jedan tor nacionalizam a priori uvijek bio negativan do krajnjih granica, te se često izjednačavao sa šovinizmom...a sve zbog politike zatomljavanja nacionalnih osjećaja i na tom osnovu izdizanja jedne nakaradne tvorevine, kao jedino moguće za opstojnost, a koja je na kraju i završila tak kak je i zaslužila...

U svom postu sam baš zato i naglasio da jesam nacionalist, al' da nisam šovinist...jer jako dobro znam gdje nacionalizam prelazi u šovinizam. Za mene ta dva izraza nisu sinonimi, i tvoja definicija nacionalizma meni osobno "ne drži vodu".

Ja nacionalizam osobno doživljavam pozitivnim, jer "moj nacionalizam" suštinski ide po onoj "voli svoje - poštuj pravo drugih na to isto"...
    Ali moj nacionalizam podrazumijeva i da ću žestoko braniti svoje, ukoliko to moje netko pokuša ugroziti...

Dakle - mirne dushe mogu priznati da je moj nacionalizam "obrambenog karaktera", jer su mu na dushi hrvatski nacionalni interesi, bez aspiracija prema tuđem. A taj "obrambeni nacionalizam" može od drugih biti shvaćan kao šovinizam samo ukoliko su ti drugi nasrtali na "moje" (pa su dobili po tamburi) ili su simpatizirali/prakticirali imperijalizam na štetu drugih.

Tada on može imati i protusrpska obilježja (isto kao što je u prošlosti hrvatski nacionalizam imao i protumađarska ili protuaustrijska - a sada ih nema...jer su i njihove aspiracije prema nama nestale). I imat će ih sve dok postoji sumnja da te aspiracije i dalje postoje.

A tu sumnju može pojačati i teza oca sadašnjeg srpskog predsjednika, autora novog Memoranduma SANU, koji zbori:

"Vojni gubitak Srpske Krajine i slavonskih zemalja, gde su Srbi bili većina, mi ne smemo nikad prihvatiti kao definitivan gubitak. Te krajeve nikad ne treba smatrati izgubljenim, jer ni Nemci nisu Istočnu Nemačku smatrali definitivno izgubljenom. Čak ni u ustavu".

Prethodno navedeno ja tumačim da je - kaj se nas tiče - cilj mirnim putem ostvariti velikosrpski program, koji je bio uzrokom svih krvoprolića unazad stotinu godina.

Za kraj...
    Nije bitno toliko hoćemo se volit il' ćemo se mrzit...ionak je to neizvedivo u cjelosti, jer će uvijek postojati i jedno i drugo (nit' moreš sve samo volit...nit' sve mrzit)...bitna je tolerancija i poštivanje drugih i vrijednosti tih drugih.

O pitanjima, poput onog "kaj je bilo prvo - kokosh ili jaje?" - ne bih ođe...

23. Cyrrus, hvala na tvom postu od seljaka:

zvjerki (22.09.11)

murphy's Avatar
    Član od
    Mar 2009
    Zahvala
    476
    284 x hvala u 240 postova

da mi je ko reka da ću ikad reć da će ovi doli mrzitelj dalmatinaca reć ili napisat nešto pametno reka bi mu da je lud
    NEZAVISNA REPUBLIKA DALMACIJA

Stranica 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja