Results 1 to 8 of 8

Tema: da li su neke od zvijezda koje trenutno vidimo već ugasnule?

Sex Vino & METALL revea's Avatar
    Član od
    Mar 2010
    Zahvala
    116
    25 x hvala u 18 postova

Normalno da li su neke od zvijezda koje trenutno vidimo već ugasnule?

Oduvijek me mučilo jedno pitanje na koje nikad nisam ni dobio odgovor.
    Iz fizike smo učili da je svjetlost energija,čestica ili koji vrag,već sam zaboravio,te da ona ima neku svoju brzinu kretanja. E sad,zvijezda sja,ona stvara zrake svjetlosti koje nekom svom brzinom putuju svemirom te da bismo mi primili tu zraku svijetlosti i vidjeli je(mislim na zvijezdu),ponekad trebaju i godine da bi ta svjetlost doprla do nas. E sad,ako mi treba nekoliko godina da je vidim u stanju u kojem je ona tog trena bila,pitam se,dal je ona možda u međuvremenu eksplodirala i ugasila se pa ja možda vidim "reprizu" nekadašnjeg svemirskog tijela.
    To me oduvijek zanimalo a nisam nikad dobio odgovor,pa eto,ako znate,napišite mi ili podijelite s menom neko svoje mišljenje ili ideju.
    Hvala unapred.

Jebac na baterije becar's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    503
    377 x hvala u 241 postova

Normalno Odgovor: da li su neke od zvijezda koje trenutno vidimo već ugasnule?

Pa moje mišljenje je da vidiš i (kako ti kažeš, reprizu) ali isprepletenu sa sadašnjosti. Pogled na zvjezdano nebo je pogled u vremenski mozaik...
    Ne znam, nekako logika vuce na sve to kada uzmemo u obzir sva saznanja koja danas imamo o tome.

....mišljenje hehe, da to si i tražio...no ja nisam kompetentan

3. becar, hvala na tvom postu od seljaka:

revea (20.05.10)

Papa Štumpf Seljober's Avatar
    Član od
    Jul 2007
    Zahvala
    654
    1,771 x hvala u 1,228 postova

Naravno da je moguće, ako si možeš predočiti kolike su to udaljenosti u pitanju.
    Ako izuzmemo sunce koje je udaljeno 8 svjetlosnih minuta, najbliža zvijezda je udaljena 4 godine.
    Najbliža galaksija je udaljena oko 2,900,000 godina. A teleskopima vidimo puno dalje, oko 13 biliona godina

hubble teleskop snimio je i "smrt" zvijezde:

5. Seljober, hvala na tvom postu od seljaka:

revea (20.05.10)

Član od
    Mar 2010
    Zahvala
    116
    25 x hvala u 18 postova

Quote Napisao/la: Seljober Pogledaj Post
    Naravno da je moguće, ako si možeš predočiti kolike su to udaljenosti u pitanju.
    Ako izuzmemo sunce koje je udaljeno 8 svjetlosnih minuta, najbliža zvijezda je udaljena 4 godine.
    Najbliža galaksija je udaljena oko 2,900,000 godina. A teleskopima vidimo puno dalje, oko 13 biliona godina

hubble teleskop snimio je i "smrt" zvijezde:

puno ti hvala na trudu kao i na odgovoru. Oduvjek me to zanimalo a sad zahvaljujući tebi znam i odgovor. Hvala još jednom.

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

u tom predavanju je sigurno rečeno na kraju, kad je tebi dosadilo, da neke zvijezde koje mi vidimo više ne postoje.
    Ali, seljo je bio iscrpan kao uvijek, pa nema potrebe dodavati

Član od
    Mar 2010
    Zahvala
    116
    25 x hvala u 18 postova

Quote Napisao/la: Juditha Pogledaj Post
    u tom predavanju je sigurno rečeno na kraju, kad je tebi dosadilo, da neke zvijezde koje mi vidimo više ne postoje.
    Ali, seljo je bio iscrpan kao uvijek, pa nema potrebe dodavati
    E draga moja kaštelanko,slušao sam ja dobro,neznam tko mi je onda zaradio sve te pohvalnice

Papa Štumpf Seljober's Avatar
    Član od
    Jul 2007
    Zahvala
    654
    1,771 x hvala u 1,228 postova

Što se dogodi kada zvijezda umre i počne se sažimati, kakva se tada materija pojavljuje, što se događa s atomima i njihovim dijelovima samo su neka pitanja, koja će biti odgovorena na predavanju ´Kvarkovske zvijezde` u Zvjezdarnici Zagreb 26. svibnja u 20 sati.
    Svi znamo za stanja materije na Zemlji. Znamo da je zrak u plinovitom stanju, kamen u čvrstom, a voda u tekućem stanju. Znamo da je i Sunce građeno od ioniziranog plina, koji nazivamo plazma. No to su sve u relativnim skala Svemira normalne gustoće i temperature stvari, piše u opisu predavanja.
    Predavač Mile Karlica s PMF-a prezentirat će teorijske svemirske objekte koje nazivamo kvarkovske zvijezde. Ulaz na predavanje je slobodan.

10. Seljober, hvala na tvom postu od seljaka:

revea (26.05.10)

Član od
    Jan 2011
    Zahvala
    0
    2 x hvala u 2 postova

mi puno znamo o zvjezdama i svemiru a malo o zemlji

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja