Stranica 5 od 7 PrvoPrvo 1234567 ZadnjiZadnji
Results 81 to 100 of 139

Tema: Da li je vjera izmišljena samo da bi se vladalo ljudima?

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Normalno Odgovor: Da li je vjera izmišljena samo da bi se vladalo ljudima?

Quote Napisao/la: Juditha Pogledaj Post
    Trebalo bi, jel , uzeti u obzir i to da u vrijeme kada su nastajale vjere, nije baš postojao moral i da se većina odnosa u društvu riješavala strahom od nečega. Ili nekoga.
    Ne znam bas bi li trebalo. Nisi bas uspjesno pobila moj post.

Moral je NEPISAN. Pojava (primitivnog, doduse) morala dovela je do prelaska iz copora u pleme, tj. u drustvo. S tog socioloskog aspekta moral je zasluzan za uspostavljanje drustvenog koncepta jer je covjeka uciinio svjesnim postojanja drugog covjeka kao ravnopravnog bica.
    Moralan covjek vodi brigu o drugom covjeku vise nego zivotinja o drugoj zivotinji (npr., covjek ne ubija cak ni u potrebi). Moralno bice finije je profilirano za takvu brigu i to omogucuje postojanje tako fino profilirane organizacije kao sto je drustvo.
    Ali kao sto sam vec rekao taj moral nema izvor u 'altruisticnom covjeku', vec u 'covjeku koji prezivljava', otprije poznat kao sebican ili naprosto zivotinja.

A religije samo nude pricu s drugim (besmislenim) akterima. Slazem se da su u doba plemenske zajednice ti akteri bili sasvim zadovoljavajuce rijesenje jer covjek drustvu i moralu nie mogao pristupiti s danasnjeg, socioloskog, aspekta.

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

Joj, kak ti mene nekad umoriš-a vid koja pržina
    Dakle, ni mi bila namjera te pobijati, ali ni ne trebam, jer si to učinio sam. Pojasnit ću.
    Moral se veže uz .."oblik društvene svijesti, skup nepisanih pravila,običaja, navika i normi koji su prihvaćeni u životu neke zajednice"
    što će reći da je nastao kasnije. čovjek koji preživljava, nema morala. vjeruj mi na riječ.
    A, ne mora ni biti, ali pokaži ti meni primjer gdje to čovjek ne ubija čak ni u potrebi? I tada, u tom trenu, što će prevagnuti u toj odluci-svjesnost o jednakoj važnosti tog drugog?
    Da jesmo takvi, ne bi nam trebale vjere i raznorazni oblici na temu koji nas vode.
    Al, da se vratim, ja ne vjerujem da je vjera izmišljena, ja vjerujem u Boga.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Joj, kak ti mene nekad umoriš-a vid koja pržina
    Dakle, ni mi bila namjera te pobijati, ali ni ne trebam, jer si to učinio sam. Pojasnit ću.
    Moral se veže uz .."oblik društvene svijesti, skup nepisanih pravila,običaja, navika i normi koji su prihvaćeni u životu neke zajednice"što će reći da je nastao kasnije. čovjek koji preživljava, nema morala. vjeruj mi na riječ.
    Ne pobijam se, ti ne citas s razumijevanjem.

čovjek koji preživljava, nema morala. vjeruj mi na riječ.
    Ispada kao da sam ja rekao da je covjek poceo prezivljavati kad je postao moralan, ili da je moral kao karakteristika uklopljen u svaki oblik prezivljavanja.

Ja sam rekao da je moral doveo do novog, rafiniranijeg, oblika prezivljavanja. Prezivljavanja u sklopu drustva. Samo na taj nacin ljudi su se mogli dovesti do ove brojke.

A i to je bio logican slijed razvoja inteligencije covjeka.

A, ne mora ni biti, ali pokaži ti meni primjer gdje to čovjek ne ubija čak ni u potrebi?
    Ja sam to naveo samo kao jedno od 'nepsianih pravila morala'. Teoriju, ne praksu, na kojoj se zamislja drustvo koje opet rapidno napreduje u odnosu na, recimo, zivotinjski svijet.

Da jesmo takvi, ne bi nam trebale vjere i raznorazni oblici na temu koji nas vode.
    Al, da se vratim, ja ne vjerujem da je vjera izmišljena, ja vjerujem u Boga.
    Vidjeh da si dopisala nesto o vjeri pa cu tu komentirati citat da ne moram pod onaj iznad (izgledalo bi nevezano spomenuto).

Vjera se, kako vec rekoh, nametnula kao nepotrebno moralno uredjenje, najcesce bez neke stvarne veze s 'prirodnim moralom'. Mozda je religija bila prvi nositelj morala u nekoj plemenskoj zajednici (iako se taj poriv za ujedinjenjem nametao covjeku iznutra, pa cisto sumnjam), ali nikako najbolji, a pogotovo ne jedini.

A teza 'religija je izmisljena' puno je smislenija objektivno gledano s aspekta socioloskih parametara.
    Izvor joj je u strahu, a uredjena je kao hijerarhijski sustav vladanja koji prelazi granice, a najjaca metoda vladanja (orudje, 'zakon') je 'moral' (u mnogim slucajevima s prefiksom "pseudo-".

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Trebalo bi, jel , uzeti u obzir i to da u vrijeme kada su nastajale vjere, nije baš postojao moral i da se većina odnosa u društvu riješavala strahom od nečega. Ili nekoga.
    Pa se i taj moral dobivao isto tako. Krščani su to sveli na zapovjedi, islam dao precizne upute što i kako u kojoj situaciji činiti i na tome temeljim svoj zaključak. Jer da je bilo, bi li se dobile zapovjedi tipa-ne sagriješi bludno, ne poželi ženu bliženjega svoga, ne ubij, poštuj oca i majku itd. Ni stari zavjet nije baš primjer morala.
    U starom egiptu, faraon je imao status boga i ničiji život ispod njega nije bio bitan. Krščanstvo izjednačuje ljude-životom samim. To što se kasnije u ime vjere pobilo ljudi i ljudi-od skoro svih vjera, je stvar pojedinaca, ali ja sam i dalje mišljenja da je ona stvorena upravo zato da sačuva život. U djetinstvu sam često čula od starih ljudi izreku-"jel ga nije od Boga strah?"
    Ne od čovječjeg zakona, kazne, već od Boga. Taj strah od nepoznatog, od onog nečeg što će ti Taj netko učiniti i to tek onda kad svršiš ovaj zemaljski život i to za vječnost, e to je moćna stvarčica. Čak i u ono vrijeme kad su ljudi bile tek korak od životinje. Strah nam je urođen, a ničega se ne bojimo toliko koliko nepoznatog.
    Kad smo kod 'samo-pobijanja', da se vratim na ovaj post.

Kad je sisterica rekla da je vjera nastala kao produkt straha od nepoznatog ti si napisala:

Ne. Trebalo je naći objašnjenje zašto ne ubiti.
    Samo par posotva nize napisala si:

Ne od čovječjeg zakona, kazne, već od Boga. Taj strah od nepoznatog, od onog nečeg što će ti Taj netko učiniti i to tek onda kad svršiš ovaj zemaljski život i to za vječnost, e to je moćna stvarčica. Čak i u ono vrijeme kad su ljudi bile tek korak od životinje. Strah nam je urođen, a ničega se ne bojimo toliko koliko nepoznatog.

murphy's Avatar
    Član od
    Mar 2009
    Zahvala
    476
    284 x hvala u 240 postova

neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

šta god rekli neeeeeeeeeeeeee
    NEZAVISNA REPUBLIKA DALMACIJA

Oranča indeed! oblak24's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    182
    124 x hvala u 104 postova

Naravno da je izmišljena. Da bog postoji sigurno ne bi dopustio da se Zemljani klanjaju tolikim lažnim bogovima. Ili možda i bi?? Hehe
    Furam se na starce! - babu i deda! Hell yeah

Član od
    Jul 2010
    Zahvala
    0
    0 x hvala u 0 postova

Vjera je izmišljena kako bi inače manjina vladala većinom,

Administrator Ramzes's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    740
    965 x hvala u 714 postova

Nego šta - sve su izmislili. Sinoć gledam History Chanel, ljudi našli knjigu pisanu od njegovog starijeg brata kojem je zavještao crkvu - 40 godina nakon njegove smrti, knjiga se čuva u nekom grčkom manastiru ... i u knjizi se o Isusu govori kao o Božijem sluzi, a knjiga se bavi njegovim porukama i idejama, nikakve veze sa Novim zavjetom. I istraživač pita sveštenika - "Pa ova knjiga je znači opasna za kršćanstvo, jer nedvojbeno dokazuje da je Isus bio samo čovjek, i da su njegove poruke ovozemaljske, nigdje se ne spominje Kraljevsko nebesko, kao ni uskrsenje ... kako vi to tumačite?"
    Sveštenik - "Pa ... vidite ... Isus je Bog i Sin Božiji ... i to se ne treba dovoditi u sumnju."

Koji šuplji odgovor!

I sutra da iskopaju Isusov grob sa knjigama koje je on pisao - opet bi negirali.
    Ko procita otpala mu kita!

9. 2 Seljaka kaže: fala Ramzes za ovaj post

Isidora (02.08.10),revea (16.01.11)

Oranča indeed! oblak24's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    182
    124 x hvala u 104 postova

Pokušaj uvjeriti mađioničara kako je njegov posao samo prodavanje magle, a ne prava magija pa ćeš vidjeti što će ti reći (iako oni to ne drže toliko tajnovito kao svećenici svoj trik).
    Pa naravno da su svećenici svjesni svega, ali moraju zadržati svoj posao. Pa od toga žive.
    Furam se na starce! - babu i deda! Hell yeah

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

no da, trebalo bi klonirati jednog čovjeka koji je dosljedan u objašnjenju vjere i tako bi ona ostala ista, pa bi Isus bio što već je, Bog također, crkva također, a ovako-svak po svom nahođenju i ko tu zna više tko pije ko plaća, bitno da runde idu. Pa onda i nama ostaje da sljedimo neku svoju viziju i vjere i Boga, onako kako mi smatramo da bi trebalo biti ili jest. A da li je tako-a tko će i to znati, bitno da smo u tome zadovoljni, jer valjda to i jest smisao vjere-da nas nešto vodi, da se nečemu nadamo. I naravno da je kao takva podložna manipulacijama.
    (i da Aldous, sunce moje, krivo si čitao)

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

no da, trebalo bi klonirati jednog čovjeka koji je dosljedan u objašnjenju vjere i tako bi ona ostala ista, pa bi Isus bio što već je, Bog također, crkva također, a ovako-svak po svom nahođenju i ko tu zna više tko pije ko plaća, bitno da runde idu. Pa onda i nama ostaje da sljedimo neku svoju viziju i vjere i Boga, onako kako mi smatramo da bi trebalo biti ili jest. A da li je tako-a tko će i to znati, bitno da smo u tome zadovoljni, jer valjda to i jest smisao vjere-da nas nešto vodi, da se nečemu nadamo. I naravno da je kao takva podložna manipulacijama.
    (i da Aldous, sunce moje, krivo si čitao)
    Racionalizacija, nedosljednost u argumentaciji... zlato moje, nemoj se zarazit

I da, samo pijan i rastrojen citam krivo... a to, nisam bio vec dugo

Član od
    Aug 2010
    Zahvala
    3
    3 x hvala u 2 postova

Quote Napisao/la: Aldous Pogledaj Post
    Tebi se povraca od Crkve i silne blasfemije njezine zablude, a meni se povraca od teolo-filozofa poput tebe.

Da pocnem...

Meni se okrene zeludac kad se sjetim koliko se puta ovo konstatiralo.

Pa fala kurcu da je Biblija alegorijska zbirka vjerskih saznanje jednog naroda! Mit je jezik (neukog) puka.

Nelogicnost u argumentaciji i koherenciji iste unutar pasosa. Time pozdravis citatelja. A na bljvuanje ga natjeras sadrzajem.

Tonom kao da si otkrio supravodic na 273 K (interna fora polagaca fizike ) govoris stvari koje jednostavnom logikom 10 - godisnjaci postave svom vjerouci.

Tako je deco, slusajte i poucite se! Savremenik otkriva nikad cuvene podatke i zakljucke!

Naravno, zlato, imas potpuno pravo.
    Ne znam zasto ljudi studiraju i citaju nicea, fojerbaha, froma, bloha i kompaniju, kad si ti tu, naaaaaaa fooooruuuummmmmuuuuu da izneses svoja akademska (i zivotna ) iskustva i istrazivanja!!!!

As ti lebca, kako ovo volim
    E vidiš, a meni se želudac okreće kad se netko pravi pametan. Čovjek se možda nije najbolje izrazio ali mi je u potpunosti jasna poanta onoga o čemu priča. I stojim na njegovoj strani. Da religija je izmišljena kako bi zavela glupe ovce i držala ih u stahu. Tim više što je RKV iznikla prije kojih 1700 godina iz pera jednog cara govori dovoljno u prilog tome da je sveto pismo samo nečija loša interpretacija tko zna koje i kakve priče. Vjerujem da ste već pogledali Zeitgeist. Ako niste pogledajte.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Quote Napisao/la: DeeLite Pogledaj Post
    E vidiš, a meni se želudac okreće kad se netko pravi pametan. Čovjek se možda nije najbolje izrazio ali mi je u potpunosti jasna poanta onoga o čemu priča. I stojim na njegovoj strani. Da religija je izmišljena kako bi zavela glupe ovce i držala ih u stahu. Tim više što je RKV iznikla prije kojih 1700 godina iz pera jednog cara govori dovoljno u prilog tome da je sveto pismo samo nečija loša interpretacija tko zna koje i kakve priče. Vjerujem da ste već pogledali Zeitgeist. Ako niste pogledajte.
    Ti si izgleda jednak kao i on.

Zar ti stvarno, kao ni on nije, ni iz jednog mog posta ne vidis da i ja drzim istu stranu??? Naravno, morao bi se maknuti s prve stranice.

Ako taj kasniji dokaz mog misljenja ne uzimas za relevantan, jer je, stajaznam, iznesen poslije reveinog monologa, onda pogledaj koliko jos tema ima na ovu temu koje su, SVE REDOM, puno starije od ove.

I upravo zato sam se ja 'pravio pametan'. Ali i ti i on ste bez da procitate moje kasnije postove i saslusate misljenje zakljucili kako se ja zalazem za suprotno misljenje.
    I naravno, niste skuzili moje 'pravljenje pametnim' (citaj: upucivanje na greske i nebuloze u iznosenju).

A o tome da ste rpocitali ostale teme (neke stare i vise od godinu dana) koje govore o ovome, nema ni govora.

I da, pozdravljam novi svesilni izvor argumentacije - Zeitgeist.

Kako si samo znao kad treba doci???
    Ovaj forum bas je nedavno izgubio momka koji je sve sto kaze zasnivao na pouzdanom izvoru - wikipediji.

A sad nam evo i zeitgeistasa...

p.s. Mislim da je bolje da pocnes podrobnije citati nego sto su ti glavni argumenti kontroverzni i revolucionarni dokumentarci profitera kojima je to jos jedan vid nabijanja gledanosti.
    (mozda preostro za Zeitgeist, ali nema veze)
    Pocni, recimo, s postovima tema ovoga foruma.

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150
    184 x hvala u 120 postova

sorry... uvodni mi predug za čitanje,pogotovo kad me već naslov ubode u oko Možda sam štogod bitno preskočila (hm..da... preletila sam pogledom, al nisam detaljizirala)
    Prva stvar - kruške, jabuke i krumpiri izmiješani Vjera - je JEDNO. RELIGIJA - je DRUGO. Institucija - je TREĆE.
    Vjera je - stav svakog pojedinca da li Bog postoji ili ne. VJERUJU čak i - ateisti. Vjeruju da NE postoji. Ali - isto tako - VJERUJU u ČOVJEKA, ne u Boga... Vjeruju u dobro i zlo... al ne u anđeliće i vražiće. Vrlo često se vjera ateista preklapa s vjerom "vjernika" - jer - pitaš li ih "Da li vjeruješ U LJUBAV" - i jedni i drugi će odgovoriti DA (osim svježe nogiranih ), a onda se pitam : U čemu je RAZLIKA? Osim u tome kakvo IME će tko čemu dati...
    Religija je već... ajmo reć PUT kojim vjernici u cijelom svijetu koračaju da bi spoznali neke istine, da bi radili na sebi, bili bolji... Ateist ne ide TIM putem, ide putem MORALA, ETIKE. Opet... razlikuju se oni što stoje u dnu brda i cijeli život ne naprave ni korak da bi nešto spoznali ili u sebi izmjenili na bolje, ili - oni koji pokušavaju. Religija ima više... kao što putova na nekom brdu može biti - više, a svi vode - GORE.
    Institucije? E ... TU smo sad došli do - manipulacija Institucije čine - LJUDI. Oni su ih "izmislili" oni su sastavni dio njih. A ljudi? Ljudi jednostavno - NISU savršeni. Ideja kao takva može biti NAJBOLJA i NAJPLEMENITIJA - ali - daj je ČOVJEKU u ruke - naći će načina kako da je okrene u svoju KORIST.

16. daru, hvala na tvom postu od seljaka:

Zabludjela (14.11.10)

subotar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    317
    224 x hvala u 188 postova

Nekidan san cuja jednu pricu, pa da van isprican.
    Ovako: jednog dana kaze mojsije svom narodu, zva me je bog u planinu, da mi da 10 zapovjedi, sacekajte me tu isprid brda, eto mene učas.
    I jebiga, nema njega 2-3 dana, nesto se zadrza, a ovi sta ga cekaju, stace uzmu svo zlato sta imaju i naprave zlatno tele i klanjaju mu se.
    I sad ovi dosa sa planine, gleda ih, nemore se nacudit, govori pa jeste vi normalni, ja otisa po zapovjedi od boga, i nema me 2-3 dana a vidi njih.

Mozda ima par gresaka u prepricavanju ove price, al posto se rjecju prenosila nezamjerite.

Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    740

Quote Napisao/la: kutije Pogledaj Post
    Nekidan san cuja jednu pricu, pa da van isprican.
    Ovako: jednog dana kaze mojsije svom narodu, zva me je bog u planinu, da mi da 10 zapovjedi, sacekajte me tu isprid brda, eto mene učas.
    I jebiga, nema njega 2-3 dana, nesto se zadrza, a ovi sta ga cekaju, stace uzmu svo zlato sta imaju i naprave zlatno tele i klanjaju mu se.
    I sad ovi dosa sa planine, gleda ih, nemore se nacudit, govori pa jeste vi normalni, ja otisa po zapovjedi od boga, i nema me 2-3 dana a vidi njih.

Mozda ima par gresaka u prepricavanju ove price, al posto se rjecju prenosila nezamjerite.
    Ehehehehe, dobra ti priča, moram je nekome prepričati. Možda ne budem znao sve tačno reć', ali nema veze.

subotar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    317
    224 x hvala u 188 postova

Zamisli, da li je vjera izmisljena da bi se vladalo ljudima,
    ovi kaze, zva me bog, ej, bog, da donesen zapovjedi,
    a sta ovi naprave, tele, zlatno tele dok je ovi dosa. pa ko je tu lud.

Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    740

Aha, i još ih naruži, veli sad ste ga najebali, ja se gore penj'o po kamenju, za vas se založio, a vi mi tu tele neko, jeblo vas tele ...

Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    740

A e zva ga ... što mene nije zva, šta san ja nešta gluplji od njega, jedva pisat znao.

22. 2 Seljaka kaže: fala Ramzes za ovaj post

Aldous (08.10.10),kutije (06.10.10)

Član od
    Nov 2010
    Zahvala
    0
    0 x hvala u 0 postova

vjera je jedna velika manipulacija ljudima,nametnuta je od naseg rodenja ,a pocinje krstenjem ,alli zar covijek nije roden da samovoljno misli i da ima svoje ja ,tako nas je ucila biblija,a po bibliji isus se krstio s 30 god....

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja