Stranica 4 od 7 PrvoPrvo 1234567 ZadnjiZadnji
Results 61 to 80 of 139

Tema: Da li je vjera izmišljena samo da bi se vladalo ljudima?

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Normalno Odgovor: Da li je vjera izmišljena samo da bi se vladalo ljudima?

Quote Napisao/la: Tiho Perkovic Pogledaj Post
    upravo suprotno,nemas pojma koliko je fantastican osjecaj kad shvatis kako sve ima smisla,kad shvatis koliko nas bog voli,a prava istina je da se vi bojite,bojite jer ste prelijeni da ispunite moraln ekriterije koje vjera nalaze,pa zbog straha od bozje kazne negirate njegovo postojanje...
    Ja ne vidim sto je u tvom postu 'upravo suprotno' mom postu.
    Aj ubuduce pri pobijanju teze probaj bar pricati o istoj tezi.
    Al dobro, tako to rade teolozi. Na svaki argument imaju odgovor - ljubav.

Svi ljudi osim svetaca boga prialgodjavaju sebi. Vjerujem i ti. A to je izuzetno licemjerno.

Svatko od vas ustraje u svojim grijesima (jer je uzasno ugodno grijesiti na neke nacine) iako govori da se kaje i slicna sranja.

A neki se cak ni ne kaju, ne smatraju grijehom ono sto je KKC proglasio grijehom. To je izravna predstava boga kao plastelina.
    Editirano od Aldous; 14.07.10 u 21:41. Razlog: tipfeler

Jedinstvena's Avatar
    Član od
    Apr 2009
    Zahvala
    420
    584 x hvala u 350 postova

Quote Napisao/la: Aldous Pogledaj Post
    To je izravna predstava boga kao plastelina.
    Upravo tako, jer od tog materijala možeš napraviti Boga kakvim želiš i prilagoditi ga sebi.

Inače, to o 1 sekundi kao 1000 godina i obratno i ljudima "koji su se vratili" ... to su bedastoće iz SF priča i filmova, nemojte to kao nekakav argument navodit, to vam smisla nema.
    …Naše obilje nije ono što imamo,već ono u čemu uživamo…..

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

Imamo dvje grupe nevjernika-oni koji ne vjeruju, za to imaju ili nemaju argumente ili se vode osjećajem, to iskažu kao svoje mišljenje i ne osuđuju druge.
    A onda imamo one koji i ne vjeruju i nemaju argumente a s osjećajima nisu na čisto ali lako sude i ismijavaju druge.
    Način na koji ljudi vjeruju je njihova stvar i u to uopće ne bi trebalo ulaziti. Ako Tiho smatra da je sekunda vječnost, nek smatra. Jer to vam je fora ko s izvanzemaljcima moje kćeri-ona tvrdi da su ljubičasti, vidla u crtiću-Da bi ja to pobila, morala bih znati kako oni izgledaju, možda i jesu ljubičasti.
    Onda, nije sebičnost ne gledati druge u svojoj vjeri-vjera takva jest. Nije čovječje da sudi drugome. "Oprosti im Bože, jer ne znaju što čine" To je tako u našoj vjeri.
    Zamaranje tuđim načinom vjerovanja i/ili utjecanje na njega jednog čini griješnikom, drugoga mučenikom.
    Ne sviđa li se meni način na koji netko vidi vjeru ili vjeruje, ja jednostavno pustim. Ti radiš tako ja radim tako, ja ne jebuckam tebe u mozak, nemoj ni ti mene, riješena stvar.
    Tko kaže da sam ja u pravu, pa da mogu govoriti drugom da je to što on misli pogrešno, il da mu vjera il vjerovanje ne valja.
    Jebat ga, kad umrem,možda shvatim da vanzemaljci jesu ljubičasti.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Quote Napisao/la: Juditha Pogledaj Post
    Imamo dvje grupe nevjernika-oni koji ne vjeruju, za to imaju ili nemaju argumente ili se vode osjećajem, to iskažu kao svoje mišljenje i ne osuđuju druge.
    A onda imamo one koji i ne vjeruju i nemaju argumente a s osjećajima nisu na čisto ali lako sude i ismijavaju druge.
    Vec sam pisao Tihi o tome. Ni vjernici ni nevjernici ne mogu ni o cemu sa sigurnoscu govoriti.
    Ali Tiho se, dok je govorio o svojoj vjeri, vec bar puta priblizio tonu evangelizacije.
    Odakle meni da boga nema, ali odakle njemu DA IMA?

I onda dodjemo mi sa svojim ironicnim komentarima.
    U redu je, svatko ima pravo misliti da bog postoji, ali ne govoriti drugima o tome kao o cinjenicnom stanju.
    Za njega bog postoji. Njegov um zakljucio, bog postoji od njega za njega.

Ja nikad ne razgovaram s vjernicima o postojanju boga, ako nitko ne poteze tu temu.
    Ali kad netko pocne o tome, onda kazem sto JA mislim.

A u toj raspravi (besmislenoj, slozit cemo se), uvjerljivije je stajaliste ateista. Ali samo ako vjernici pocnu 'mesijaniti', kao sto je ovdje slucaj.

Idiot je nevjernik koji NICIM IZAZVAN prica vjerniku kako bog ne postoji, ali jos je veci idiot vjernik koji govori nevjenriku da bog postoji i jos smatra da je njegova teza smislenija i LOGICNIJA.

✿ ℒℴѵℯ ❤ NIKITA_ST's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    3,335
    3,723 x hvala u 2,807 postova

Vec sam pisao Tihi o tome. Ni vjernici ni nevjernici ne mogu ni o cemu sa sigurnoscu govoriti.
    Ali Tiho se, dok je govorio o svojoj vjeri, vec bar puta priblizio tonu evangelizacije.
    Odakle meni da boga nema, ali odakle njemu DA IMA?

I onda dodjemo mi sa svojim ironicnim komentarima.
    U redu je, svatko ima pravo misliti da bog postoji, ali ne govoriti drugima o tome kao o cinjenicnom stanju.
    Za njega bog postoji. Njegov um zakljucio, bog postoji od njega za njega.

Ja nikad ne razgovaram s vjernicima o postojanju boga, ako nitko ne poteze tu temu.
    Ali kad netko pocne o tome, onda kazem sto JA mislim.

A u toj raspravi (besmislenoj, slozit cemo se), uvjerljivije je stajaliste ateista. Ali samo ako vjernici pocnu 'mesijaniti', kao sto je ovdje slucaj.

Idiot je nevjernik koji NICIM IZAZVAN prica vjerniku kako bog ne postoji, ali jos je veci idiot vjernik koji govori nevjenriku da bog postoji i jos smatra da je njegova teza smislenija i LOGICNIJA.
    Ma niko tu nije idiot!
    Blago onima koji vjeruju bez ikakvih dokaza i činjenica,isto kao što je blago onima koji 1000% ne vjeruju.
    Ako ćemo bit iskreni,pravi vjernik uvjek vjeruje 100%,al ateist uvijek pomalo sumnja ....uvjek postoji onaj bar 1% straha...a što ako bog stvarno postoji?

Činjenica je da nas životne nedaće ponekad promjene i da od totalnog nevjernika postane vjernik i obrnuto.Dakle,niko tu nije idiot.

Zar nebi bilo lipo da zbilja postoji neko kome se možemo obratit kad nam je najteže i da nam pomogne?

Usput rečeno,smatram da oni koji vjeruju i redovno idu na mise,nisu po ničemu kvalitetnije i bolje osobe od nevjernika.

Bitno je bit čovjek pa ako postoji taj raj,svak ko je bio čovjek za života, naći će se u njemu,bio on vjernik ili ne.

Tako bi bar trebalo bit,jer nije valjda da i Bog vrši protekciju.Ako je,ne sviđa mi se to
    Adio selo.Živi i zdravi bili.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Quote Napisao/la: NIKITA_ST Pogledaj Post
    Ma niko tu nije idiot!
    Blago onima koji vjeruju bez ikakvih dokaza i činjenica,isto kao što je blago onima koji 1000% ne vjeruju.
    Ako ćemo bit iskreni,pravi vjernik uvjek vjeruje 100%,al ateist uvijek pomalo sumnja ....uvjek postoji onaj bar 1% straha...a što ako bog stvarno postoji?

Činjenica je da nas životne nedaće ponekad promjene i da od totalnog nevjernika postane vjernik i obrnuto.Dakle,niko tu nije idiot.

Zar nebi bilo lipo da zbilja postoji neko kome se možemo obratit kad nam je najteže i da nam pomogne?

Usput rečeno,smatram da oni koji vjeruju i redovno idu na mise,nisu po ničemu kvalitetnije i bolje osobe od nevjernika.

Bitno je bit čovjek pa ako postoji taj raj,svak ko je bio čovjek za života, naći će se u njemu,bio on vjernik ili ne.

Tako bi bar trebalo bit,jer nije valjda da i Bog vrši protekciju.Ako je,ne sviđa mi se to
    Ja nisam rekao da je netko idiot zbog toga je l ivjernik ili ne. Bilo bi retardirano misliti tako nesto. Idioti su ako pokusavaju dokazati svaki svoje stajaliste i ubijediti drugoga i prvi kazu: 'moja odluka je ispravna'.

Jedinstvena's Avatar
    Član od
    Apr 2009
    Zahvala
    420
    584 x hvala u 350 postova

Možda neću biti baš OT, ali sad nedavno sam čula jednu jako zgodnu rečenicu o Bogu, a radilo se o zabrani pijenja alkohola (mislim da se radilo o mormonima) i rečenica je glasila: "...zar zaista mislite da Bog - onaj koji je stvorio svijet i Svemir i sve nas i Najviše je biće iznad svih - zaista gleda što tko stavlja u želudac"....
    Isto tako vjernici će reći da Bog sve vidi, sve zna....a nakon toga će reći da se ne smije recimo psovati...pa ako on sve zna on, dakle, "vidi" i tvoje misli.....znači ne moraš ništa niti reći, niti opsovati....

...ma u konačnici imao je Balašević pravo napisavši ove stihove: "Nisi Ti na nebu sam... Bogova je povazdan...s nekim ću se već nagoditi..."
    …Naše obilje nije ono što imamo,već ono u čemu uživamo…..

Administrator Ramzes's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    740
    965 x hvala u 714 postova

U Jajcu postoji starorimsko svetilište Boga Mitre. To je kako čujem bio lafčina od Boga, mlatio se, pio, bančio i naganjao ženske. Odo se raspitat' kako da se učlanim.
    Ko procita otpala mu kita!

Moderator SavaKovačević's Avatar
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    1,869
    2,093 x hvala u 1,380 postova

Quote Napisao/la: Ramzes Pogledaj Post
    U Jajcu postoji starorimsko svetilište Boga Mitre. To je kako čujem bio lafčina od Boga, mlatio se, pio, bančio i naganjao ženske. Odo se raspitat' kako da se učlanim.
    vidi pa javi...da se i ja učlanim,ak je dobro pa da me ne mogu optuživat više da nevjerujem u nikog i ničeg

✿ ℒℴѵℯ ❤ NIKITA_ST's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    3,335
    3,723 x hvala u 2,807 postova

Ja nisam rekao da je netko idiot zbog toga je l ivjernik ili ne. Bilo bi retardirano misliti tako nesto. Idioti su ako pokusavaju dokazati svaki svoje stajaliste i ubijediti drugoga i prvi kazu: 'moja odluka je ispravna'.
    To nije odluka,to je uvjerenje.....i šta si ispucao sve jake izraze,pa si sad prešao na idiot i retardirano?

Malo mi je smiješan naziv teme...
    Da li je vjera izmišljena samo da bi se vladalo ljudima?

Pokretač teme je izgleda siguran da je izmišljena,al ne zna zbog čega

Ja ostajem pri mišljenju,izmišljena ili ne,vjera je pozitivna ako se ljudi drže zapovijedi...a za to opet ne treba biti vjernik,nego samo pošten čovjek.

Logika mi nalaže da Bog ne postoji,a želja da postoji mi daje neku nadu da ipak ima tu nešto......i ne mislim da iko vlada samnom.

Vladat ljudima na račun vjere se moglo prije kad su svi živjeli u strahu od bogova i njihovih osveta.

Danas vjera služi za mirniju dušu i lakši život.

Nije ovo sve tebi Aldous,iako sam te quotala...samo sam nastavila pisat bezveze dosadno mi je
    Adio selo.Živi i zdravi bili.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

To nije odluka,to je uvjerenje.....i šta si ispucao sve jake izraze,pa si sad prešao na idiot i retardirano?
    Nijedan izraz nie dobar. Oba su dijagnoze i prema tome nisu za ovakvu olaku upotrebu.

Aj da ih konacno okrstim glupacima.

Moderator SavaKovačević's Avatar
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    1,869
    2,093 x hvala u 1,380 postova

Vladat ljudima na račun vjere se moglo prije kad su svi živjeli u strahu od bogova i njihovih osveta.

Danas vjera služi za mirniju dušu i lakši život.
    logično jeste,ali ....jesi li stvarno sigurna da je to tako???ja mislim da se danas manipulira vjerom ništa manje nego prije,ali ciljevi su možda malčice drugačiji ,no nikakvih bitnih promjena ne primjetim.

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

Logički gledano, ni jaje ne može u bocu, jel..
    Pa još sto malih primjera nekih običnih, svakodnevnih stvari koje nemaju veze s logikom, a postoje.
    Jes, idiot je dijagnoza, što onoga koji nekog naziva idiotom ne čini nepristojnim. Možda ovaj u tom trenutku i ne pokazuje više.
    Mi, ljudi smo ko ovce. Ne daju li se čovjeku smjernice, taj luta i bleji. Zakoni, vjera-bez toga, već bi se poodavno pobili i više nego što jesmo.
    Tehnički gledano, po evoluciji-preživljavaju najjači. Među ljudima i ne baš. Prežive beskičmenjaci. Pa dobro je da se nametnula, ako je ,vjera, u ono vrijeme kad zakoni nisu bili ni toliko jasni, niti se toliko provodili. Jer inače, sad bi svijetom lutali mali , sitni kržaljavi i promoćureni likovi koji bi jedni drugima zabijali nož u leđa na spavanju.
    Ako jest vjera izmišljena, pa time i Bog, neka je. I dobro je učinjeno i izmislio ju je netko onda puno pametan.

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759
    1,004 x hvala u 762 postova

Pa još sto malih primjera nekih običnih, svakodnevnih stvari koje nemaju veze s logikom, a postoje.
    Jes, idiot je dijagnoza, što onoga koji nekog naziva idiotom ne čini nepristojnim. Možda ovaj u tom trenutku i ne pokazuje više.
    Mi, ljudi smo ko ovce. Ne daju li se čovjeku smjernice, taj luta i bleji. Zakoni, vjera-bez toga, već bi se poodavno pobili i više nego što jesmo.
    Tehnički gledano, po evoluciji-preživljavaju najjači. Među ljudima i ne baš. Prežive beskičmenjaci. Pa dobro je da se nametnula, ako je ,vjera, u ono vrijeme kad zakoni nisu bili ni toliko jasni, niti se toliko provodili. Jer inače, sad bi svijetom lutali mali , sitni kržaljavi i promoćureni likovi koji bi jedni drugima zabijali nož u leđa na spavanju.
    Ako jest vjera izmišljena, pa time i Bog, neka je. I dobro je učinjeno i izmislio ju je netko onda puno pametan.

možda su tom mudrom čovjeku u početku namjere i bile časne, ali vrlo brzo su pojedinci iz svega toga počeli izvlačit korist Da, neki ljudi jesu ovce i treba im čoban...ali i on je najčešće u ljudskom obliku i provodi vlastite ideje i zamisli...a na ovčicama je ili da ga slijede ili da mu pomalo prkose upotrebljavajući i vlastiti mozak.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Jeste. Ali vjernici ga guraju dok se ne razbije.

Jes, idiot je dijagnoza, što onoga koji nekog naziva idiotom ne čini nepristojnim. Možda ovaj u tom trenutku i ne pokazuje više.[/QUOTE]

Nepristojno je jer se sprda s dijagnozom. I omalovazava idiote koji su bolesni.

I ja kazem. Genijalac.

- I want more - Sister of Mercy's Avatar
    Član od
    Oct 2009
    Zahvala
    10
    38 x hvala u 18 postova

vjera nije izmisljenja, vec je nastala, kad je covjek poceo biti svijestan sebe i svoje ogranicenosti.
    trebalo je se naci rijesenje i objasnjenje za smrt i kako ljudima ublaziti strah od iste.
    valjda su tako ljudi poceli pokopavati mrtve i govoriti si, da ima neki drugi svijet, gdje mrtvi idu.
    i onda je se to razvijalo i sirilo, rituali se uveli, modificirali, itd.

i onda je to postalo sve vece i vece i postale su potrebne strukture i hirarhije i tu je otislo kako ne
    treba, jer gdje se pojedinacnim ljudima daje moc, tu mozes bit siguran da ce ona biti iskoristena.
    Life is short and love is always over in the morning (SoM)

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

Quote Napisao/la: Sister of Mercy Pogledaj Post
    vjera nije izmisljenja, vec je nastala, kad je covjek poceo biti svijestan sebe i svoje ogranicenosti.
    trebalo je se naci rijesenje i objasnjenje za smrt i kako ljudima ublaziti strah od iste.
    valjda su tako ljudi poceli pokopavati mrtve i govoriti si, da ima neki drugi svijet, gdje mrtvi idu.
    i onda je se to razvijalo i sirilo, rituali se uveli, modificirali, itd.
    Ne. Trebalo je naći objašnjenje zašto ne ubiti.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

To je rijeseno moralom. Koji nema veze s bogom ili religijom ili vjerom. Moral postoji da bi drzao drustvo na okupu i odrzavao odnose u njemu skladnima. Da bi svakom od nas bilo bolje.
    Moralne obveze 'NEubijanja', darivanja etc. ne postoje jer je covjek altruist po prirodi, nego jer je covjek sebican, tocnije 'pragmaticni altruist'.

Vjera je sramotno cesto uzrok ubijanja. A to postaje zato sto u njezinom centru religije nie bozanstvo, nego moc, a u centru vjere nie duhovnost nego strah.

Jednostavno je isforsiran razlog za 'NEubijanje'.

Da je temelj religije bog i da je nit vjernickog zanosa stvarno religiozno iskustvo, nevjernici ne bi imali sto prigovarati.

- I want more - Sister of Mercy's Avatar
    Član od
    Oct 2009
    Zahvala
    10
    38 x hvala u 18 postova

nije vjera nastala prekjucer
    Life is short and love is always over in the morning (SoM)

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

Trebalo bi, jel , uzeti u obzir i to da u vrijeme kada su nastajale vjere, nije baš postojao moral i da se većina odnosa u društvu riješavala strahom od nečega. Ili nekoga.
    Pa se i taj moral dobivao isto tako. Krščani su to sveli na zapovjedi, islam dao precizne upute što i kako u kojoj situaciji činiti i na tome temeljim svoj zaključak. Jer da je bilo, bi li se dobile zapovjedi tipa-ne sagriješi bludno, ne poželi ženu bliženjega svoga, ne ubij, poštuj oca i majku itd. Ni stari zavjet nije baš primjer morala.
    U starom egiptu, faraon je imao status boga i ničiji život ispod njega nije bio bitan. Krščanstvo izjednačuje ljude-životom samim. To što se kasnije u ime vjere pobilo ljudi i ljudi-od skoro svih vjera, je stvar pojedinaca, ali ja sam i dalje mišljenja da je ona stvorena upravo zato da sačuva život. U djetinstvu sam često čula od starih ljudi izreku-"jel ga nije od Boga strah?"
    Ne od čovječjeg zakona, kazne, već od Boga. Taj strah od nepoznatog, od onog nečeg što će ti Taj netko učiniti i to tek onda kad svršiš ovaj zemaljski život i to za vječnost, e to je moćna stvarčica. Čak i u ono vrijeme kad su ljudi bile tek korak od životinje. Strah nam je urođen, a ničega se ne bojimo toliko koliko nepoznatog.

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja