Stranica 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Results 1 to 20 of 23

Tema: Svi sveti

Član od
    Oct 2009
    Zahvala
    0
    Primljena 1 zahvala u 1 postu

Normalno Svi sveti

Evo prošao je blagdan Svih svetih.Opet su groblja puna cvijeća i svijeća.Što mislite,da li su groblja pretjerano okićena?Pokojnici ionako to ne vide.A i da vide što bi im to pomoglo tamo gdje jesu.Da li je bolje za njih platiti misu i pomoliti se,a novac namijeniti siromasima?Ili nije?

Administrator Mademoiselle_'s Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    1,329
    725 x hvala u 570 postova

Normalno Odgovor: Svi sveti

Tko kaže da se misa ne plaća,bar ja i moja obitelj to činimo dosta puta u godini.
    A lijepo mi je donijeti cvijeće na grob i zapaliti svijeću...puno mi je ljepše na nečijem grobu vidjeti cvijeće,nego prazan grob i ništa na njemu...
    Life is too short to play silly games, I've promised myself I won't do that again !!!

Kum svih kumova Odraz's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    195
    337 x hvala u 245 postova

ja sam zavolio sve svete iz jednog razloga
    bivša mi bila rekla da će pustiti da je marnem u dupe za sveti nikad
    a to po svim pravilima pada na sve svete...
    BMW i 300 ks meni ne fali- jer mi rođo nije mali

Dark Prince NiX's Avatar
    Član od
    Mar 2009
    Zahvala
    262
    1,194 x hvala u 640 postova

Eh... ljudi i njihova vjerovanja u điđe/baje

Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    195

meni je recimo draže mojim pokojnima i dragima otići na grob i upaliti svijeću (ne molim ni slične stvari) za njihove rođendane i/ili godišnjice smrti.
    onda se osjećam bliskiji njima i onome što su ostavili nego da idem na dane mrtvih kada to kao "očekuju od tebe" (ljudi, ne mrtvi)

6. 2 Seljaka kaže: fala Odraz za ovaj post

Mademoiselle_ (08.11.09),Zabludjela (01.11.10)

Član od
    Oct 2009
    Zahvala
    0
    Primljena 1 zahvala u 1 postu

Mademoiselle,nisam mislio da se ništa ne stavi na grobove već da ne treba pretjerivati.Kupuju se aranžmani,od krizantema se ne vide grobovi,a pokojnike nismo možda poštivali dok su bili živi.Bitno je da nas ljudi vide.Čim veća grobnica,čim skuplji mramor.Zar to nije bogohuljenje i perverzija?Zar će to odvesti pokojnike u Raj?Okreni se malo oko sebe i vidi što se radi.Ali tako je u svemu,pa i u tome.Budalaštinama i malograđanštini nikad kraja.

8. gicko, hvala na tvom postu od seljaka:

Noćni Orao (09.11.09)

Administrator Mademoiselle_'s Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    1,329
    725 x hvala u 570 postova

Quote Napisao/la: gicko Pogledaj Post
    Mademoiselle,nisam mislio da se ništa ne stavi na grobove već da ne treba pretjerivati.Kupuju se aranžmani,od krizantema se ne vide grobovi,a pokojnike nismo možda poštivali dok su bili živi.Bitno je da nas ljudi vide.Čim veća grobnica,čim skuplji mramor.Zar to nije bogohuljenje i perverzija?Zar će to odvesti pokojnike u Raj?Okreni se malo oko sebe i vidi što se radi.Ali tako je u svemu,pa i u tome.Budalaštinama i malograđanštini nikad kraja.

A jbga ja ne mogu govoriti o drugim ljudima,ja pričam o sebi...ako sam voljela pokojnika spremna sam mu priuštiti i najljepši grob i najljepše cvijeće.
    Life is too short to play silly games, I've promised myself I won't do that again !!!

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Quote Napisao/la: Mademoiselle_ Pogledaj Post
    A jbga ja ne mogu govoriti o drugim ljudima,ja pričam o sebi...ako sam voljela pokojnika spremna sam mu priuštiti i najljepši grob i najljepše cvijeće.
    hoce tako biti blize bogu?

Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    195

pa kako neće
    isto kao i ovdje na ovom svijetu
    što više imaš to si bliže papi (i bogu odmah)

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759
    1,004 x hvala u 762 postova

Quote Napisao/la: Aldous Pogledaj Post
    hoce tako biti blize bogu?
    naravno da neće.... al će "selo" mislit, auuuuuuu, al je ovaj bio voljen, a i onaj ko voli time pokazuje selu, a i sebi, svoju ljubav i bol

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Quote Napisao/la: tonkica051 Pogledaj Post
    naravno da neće.... al će "selo" mislit, auuuuuuu, al je ovaj bio voljen, a i onaj ko voli time pokazuje selu, a i sebi, svoju ljubav i bol
    pokazivanje selu je odlican nacin da se stekne kredibilitet i kvalitet osjecaja ljubavi i boli

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150
    184 x hvala u 120 postova

Ma uzalud je pričati o tome tko što na koji način proživljava, osjeća ili pokazuje.
    Samo... evo cijeli dan slušam na TV-u već ne znam koji put ponavljaju : "Danas je blagdan Svih Svetih.... dan kada se prisjećamo svih onih kojih više nema... svojih...blablabla"
    U biti... hm. Blagdan SVIH SVETIH - kao što samo ime govori je DAN SVETIH. Ako nismo imali SVECE u obitelji - onda nema baš puno veze s našim dragim pokojnicima. To je blagdan, crkveni, jer se tiče SVETACA. Za razliku od njega - DAN MRTVIH, koji je 02.11. , tj. SUTRA - je dan kad se sjećamo SVOJIH POKOJNIH. Na stranu to što su ljudi to izjednačili, pa je još k tome danas slobodan dan kad svi mogu lakše organizirati vrijeme za otići do groblja itd itd... al - bar službeno na TV-u bi - trebali uočiti razliku u tom "detalju" ... ili ne?

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759
    1,004 x hvala u 762 postova

Quote Napisao/la: daru Pogledaj Post
    Ma uzalud je pričati o tome tko što na koji način proživljava, osjeća ili pokazuje.
    Samo... evo cijeli dan slušam na TV-u već ne znam koji put ponavljaju : "Danas je blagdan Svih Svetih.... dan kada se prisjećamo svih onih kojih više nema... svojih...blablabla"
    U biti... hm. Blagdan SVIH SVETIH - kao što samo ime govori je DAN SVETIH. Ako nismo imali SVECE u obitelji - onda nema baš puno veze s našim dragim pokojnicima. To je blagdan, crkveni, jer se tiče SVETACA. Za razliku od njega - DAN MRTVIH, koji je 02.11. , tj. SUTRA - je dan kad se sjećamo SVOJIH POKOJNIH. Na stranu to što su ljudi to izjednačili, pa je još k tome danas slobodan dan kad svi mogu lakše organizirati vrijeme za otići do groblja itd itd... al - bar službeno na TV-u bi - trebali uočiti razliku u tom "detalju" ... ili ne?
    šta nije danas "dan mrtvih", a sutra "dušni dan"

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

Quote Napisao/la: tonkica051 Pogledaj Post
    šta nije danas "dan mrtvih", a sutra "dušni dan"
    Jok. Blagdan su - sveci. Sutra su - mrtvi.

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

Jok. Blagdan su - sveci. Sutra su - mrtvi.
    jes-blagdan je svih svetih-ustvari onih koje crkva nije proglasila službeno svecima , ali poznati su po svom kreposnom životu itd...
    dan mrtvih sutra.
    a sve ostalo-to je običaj.
    običaj kakav god da je, dio je naroda, pripadnosti, idenetiteta neke vjere, mjesta, ljudi..
    samim time je bespotrebno ulaziti u analize ljudskog ponašanja u tome.
    Jer-teško da onaj koji sudi tome ne čini sličnu stvar samo na drugom mjestu.
    Da li je bogohuljenje kićenje grobova? Nije li bogohuljenje već i to pitanje? Slike sveca? Boga? Činjenica da se čovjek ne drži vjere u potpunosti? Jednim djelom da, drugim ne?
    itd, itd.

18. Juditha, hvala na tvom postu od seljaka:

SisA (03.11.10)

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

Quote Napisao/la: Juditha Pogledaj Post
    a sve ostalo-to je običaj.
    običaj kakav god da je, dio je naroda, pripadnosti, idenetiteta neke vjere, mjesta, ljudi..

itd, itd.
    Ma da...ne sudim, niti osuđujem... Na isti način se i ja ponašam... kud svi tud i mali Mujo. Rekla sam da je prešlo u naviku, običaj, šta već ... i razumljivo mi je to da MI to tako "tretiramo" kako smo - navikli. Al mi je neobično da se ČAK I službeno to na neki način - izjednačava... I CRKVA to na neki način - zgura pod isto... Danas su se na svim grobljima služile mise, na primjer... govorili JESU da je danas blagdan SVETIH, ali I NAŠE POKOJNE su zgurali u istu govoranciju...
    S jedne strane - NIJE mi tolko ČUDNO, jer smo svi već to na takav način protumačili i tako se ponašamo... ali - "by the book" bi mi bilo da se npr. danas mise rade U CRKVI, kao i na svaki veliki blagdan.... a tek sutra za pokojne - na groblju. Samo konstatacija... Ne osuda Namjera je- namjera... da l se danas ili sutra odvijala - po MENI - sasvim svejedno.

Moderator console's Avatar
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    2,210
    3,325 x hvala u 2,156 postova

mislim da to ovisi o zupniku i sredini u kojoj je.. nas je danas bil na groblju. u malim mjestima je to malo drugacije nego u gradovima. a i sve je manje ljudi koji drze do narodnih obicaja. ovo narodnih odnosi se na bozic, uskrs i sisvete koji su uvijek bili obiljezavani kod ljudi koji su tradiciju prenosili na svoju djecu. ne treba biti veliki vjernik i svaki dan ici u crkvu, to se uci doma. ne govorim o pomodarstvu biti vidjen i nositi bukete od 1000 kuna

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

Quote Napisao/la: console Pogledaj Post
    mislim da to ovisi o zupniku i sredini u kojoj je.. nas je danas bil na groblju. u malim mjestima je to malo drugacije nego u gradovima.
    Ma zakačila pogledom na TV-u - na Mirogoju... znači nije samo do toga da li je malo mjesto ili grad...

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

Ma zakačila pogledom na TV-u - na Mirogoju... znači nije samo do toga da li je malo mjesto ili grad...
    promjeni vjeru!
    muslimani nejdu na svesvete po grobljima

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

Quote Napisao/la: Juditha Pogledaj Post
    promjeni vjeru!
    muslimani nejdu na svesvete po grobljima