Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Može li se čovjek mijenjati? - Stranica 4
Stranica 4 od 6 PrvoPrvo 123456 ZadnjiZadnji
Results 61 to 80 of 101

Tema: Može li se čovjek mijenjati?

✿ ℒℴѵℯ ❤ NIKITA_ST's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    3,335
    3,723 x hvala u 2,807 postova

Normalno Odgovor: Može li se čovjek mijenjati?

Ma može onoliko koliko mu paše da bi olakšao sebi neke stvari u životu bar malo,
    a to znači da se uglavnom mijenjamo vremenom, zbog iskustva i manje više iz sebičnih razloga,
    jer ako se pokušavamo na silu promijenit radi nekog drugog,onda gubimo sebe.

Tu ne mislim na one apstraktne slučajeve kad se recimo hladnokrvni ubojica nakon zatvora odjednom promijeni i postane svetac,skuplja milodare u crkvi i kaje se do kraja života

Mislim na nas obićne male svakodnevnim brigama zaokupljene ljude,
    mi se mijenjamo kad dođe vrijeme u nama da se promijenimo i kad nas život na to natjera.
    Mijenjamo se tili mi ili ne...ja sebe ne prepoznajem recimo
    Adio selo.Živi i zdravi bili.

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150
    184 x hvala u 120 postova

Quote Napisao/la: Juditha Pogledaj Post
    u osnovi-nije baš da su ljudi dobri, niti je baš uvijek netko drugi kriv što oni nisu dobri, niti je čovjek iz priče u suštini bio dobar-bio je slabić, niti ga je društvo učinilo zlim-alkohol je izvukao ono što je već u njemu bilo, i ako se ljudi mjenjaju na bolje-najčešće to bude nakon što su već učinili nešto loše i to opet najčešće nakon što su s tim suočeni, pa i nemaju nekog izbora.
    Ali, svatko ima pravo vjerovati u svijet onakav kakav želi da bude.
    Gledam bebe. Koja se od njih rodi - LOŠA? Koje dijete od godinu dana je - loše? Sve što se kasnije dešava stvar je utjecaja okoline. A slabići ili jaki ... pitanje je tko je u kojoj mjeri slab, u kojoj mjeri je dobio od života "kap previše". Taj je iz priče bio slab, alkohol ga je još više oslabio, ali - početak njegove priče ide od njegovog senzibiliteta i okoline koja takvu senzibilnost nije prihvaćala, nego ga je tlačila, izrugivala se tome i tjerala na dno. Da je bio u drugim okolnostima - potican na suosjećanje, potican na emotivnost - možda bi završio kao neki dobrotvor koji drugima pomaže, daje sebe i kojem se svijet divi... Ovako - sheban je od starta nerazumjevanjem. Ljudima s relativno normalnim startom u životu - teško je raditi na sebi i iziskuje napor svaka promjena na bolje. Nekome tko ima katastrofalan start (roditelji ga maltretiraju, zlostavljaju...) treba 10 puta VIŠE snage da uopće dođe do NORMALE, do onog što je nekom drugom - "dato" od početka. To je kao da uspoređujemo snagu zdravog čovjeka, sportaša, i snagu teško bolesnog čovjeka i - uspoređujemo koji od njih može brže pretrčati 100 metara, pa ovog bolesnog, koji je jedva ustao iz kreveta - nazovemo slabićem jer je pao nakon 20 metara na nos. POKUŠAO je. TRUDIO se. Možda nije stigao do cilja, ali - prevalio je 20 metara - nije ostao u krevetu. Više se divim njemu, nego sportašu koji se nije ni zapuhao pošteno na tih 100 metara.
    I mislim da ne mora biti da su ljudi - učinili nešto loše. Možda im se samo DOGODILO loše, neka nevolja iz koje su odlučili izvući pouku, okrenuti je u svoju korist, umjesto ostati dole gdje su pali.

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

Quote Napisao/la: NIKITA_ST Pogledaj Post
    mi se mijenjamo kad dođe vrijeme u nama da se promijenimo i kad nas život na to natjera.
    Tako je. Na koncu konca - kad nam je DOBRO, zašto bi uopće imali POTREBU - mijenjati to DOBRO? To bi bila - ludost! Sve je savršeno, sve štima, sve ide kako smo zamislili... idila! Tko bi TO mijenjao? Nitko nikada. Zato je POTREBNO da nas život natjera tu i tamo da se osvrnemo oko sebe i da napravimo "reviziju" .

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759
    1,004 x hvala u 762 postova

daro moja, ne bi se složila sa tobom da se svi rađaju dobri zar nisi nikad vidjela bebu/malo dijete za kojeg pomisliš da ziher ima na ćeli 3*6 Ali sve se pomalo da izmodelirat, preusmjerit, odgojem, pažnjom (ili ne pažnjom) a i čovjek ili dijete sam vidi sa vremenom obrazac ponašanja okoline i ocijeni šta je ispravno a šta ne, sa čime može, ne može, želi živjet. Ili bez čega.

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

Quote Napisao/la: tonkica051 Pogledaj Post
    zar nisi nikad vidjela bebu/malo dijete za kojeg pomisliš da ziher ima na ćeli 3*6
    Ma ni baš tako... kad izađu van - samo papaju, nanaju i kakaju A dalje od tog - počnu već utjecaji...

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759

Quote Napisao/la: daru Pogledaj Post
    jel to znak da jesi I ja sam ... prikrivena zloća/zloba u malom djetetu..i to dok niko ne gleda

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

jel to znak da jesi I ja sam ... prikrivena zloća/zloba u malom djetetu..i to dok niko ne gleda
    To su već malo veća dječica... i usvojeni obrasci ponašanja ili eksperimenti "dokle se može".
    Ono što bi karakteru pripisala - da li je emotivnije, više vezano, manje, da li je tvrdoglavo ili popustljivo, da li sve analizira ili "lako ćemo"...

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759

To su već malo veća dječica... i usvojeni obrasci ponašanja ili eksperimenti "dokle se može".
    ne...ovog znam od prvog dana roditelji anđeli, a on mali demian

Uglavnom...ne slažem se sa tobom glede toga da su svi dobri po rođenju, DNK i svi ti kromosomi određuju svašta nešto u nama, pa tako i karakter koji nam se sviđa ili ne. Naša pitomost/krotkost nam kroz djetinjstvo pomaže ili odmaže da od staraca poprimimo moralne vrijednosti šta čini čovjeka.
    Gle samo neke sredine kada djeca kriminalaca odaberu isti taj put svojih roditelja jer im se on čini kao savršeno ispravan i uopće ne znaju niti žele otić na "pravi" put ... ma šta god bio taj pravi

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

jer su roditelji - anđeli Pa je shvatio da MOŽE jako puno "vrtit" po svome. Daj isto to dijete autoritativnim roditeljima ... pa da vidimo tko je "jači" ili u što će se preobraziti. Od prvog dana oblikujemo djecu... (ili oni nas )

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759

jer su roditelji - anđeli Pa je shvatio da MOŽE jako puno "vrtit" po svome. Daj isto to dijete autoritativnim roditeljima ... pa da vidimo tko je "jači" ili u što će se preobraziti. Od prvog dana oblikujemo djecu... (ili oni nas )
    nadopunila sam post... anđeli su po karakteru, po mom moralnom sudu savršeno korektni ljudi, a dijete je od prvog dana fascinirano lopovima, zlikovcima, on želi biti upravo TO...neko zločest, jer ga to pali, zaiskri mu oko Od malena već je to tako, ne možeš shvatit u kom pravcu razmišlja i na koji način.
    Ali mani se odgoja i uloge roditelja.... to je već neka druga tema, jer možeš ti dijete sputavat, modelirat koliko hoćeš, ali kad se otisne od tebe tek ćeš tada vidjet pravi karakter ili ono šta si uspio napravit od njega.

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

Uglavnom...ne slažem se sa tobom glede toga da su svi dobri po rođenju, DNK i svi ti kromosomi određuju svašta nešto u nama, pa tako i karakter koji nam se sviđa ili ne. Naša pitomost/krotkost nam kroz djetinjstvo pomaže ili odmaže da od staraca poprimimo moralne vrijednosti šta čini čovjeka.
    Gle samo neke sredine kada djeca kriminalaca odaberu isti taj put svojih roditelja jer im se on čini kao savršeno ispravan i uopće ne znaju niti žele otić na "pravi" put ... ma šta god bio taj pravi
    Pa upravo ta pitomost ili nepitomost je dio karaktera, a ovo ostalo nema veze s kromosomima, nego s naučenim obrascem ponašanja. Ta čvrstina ili slabost da kreneš putem koji poznaješ (makar i svjesno znaš da NIJE ispravan) ili da tapkaš u mraku tražeći nešto NOVO za sebe.

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759

Pa upravo ta pitomost ili nepitomost je dio karaktera, a ovo ostalo nema veze s kromosomima, nego s naučenim obrascem ponašanja. Ta čvrstina ili slabost da kreneš putem koji poznaješ (makar i svjesno znaš da NIJE ispravan) ili da tapkaš u mraku tražeći nešto NOVO za sebe.
    mislim da se čovjek i može i mora mijenjat, ako to želi, naravno
    I ako vidi svrhu tog mijenjanja
    najlakše je reć "ja sam takav/takva i ko vas svih šljivi" . Ako vidi jasan cilj pred sobom, spreman je na sve, pa čak i na promjene u sebi

edit: ono šta sam primijetila u zadnje vrijeme (ovih zadnjih mudrih 10-ak godina ) da nas nehotice promijene gubici, nekoga, nečega...posla, stana, ljubavi, nekog bliskog (u vidu smrti ili prekida braka), kao i neka bolest... takve situacije ostavljaju trajne ožiljke u nama i mijenjaju nas, htjeli mi to ili ne.

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

da nas nehotice promijene gubici, nekoga, nečega...posla, stana, ljubavi, nekog bliskog (u vidu smrti ili prekida braka), kao i neka bolest... takve situacije ostavljaju trajne ožiljke u nama i mijenjaju nas, htjeli mi to ili ne.
    Da, istina... al mislim opet da je stvar našeg vlastitog izbora, odnosno možda bolje rečeno - načina gledanja i prihvaćanja tih okolnosti, hoće li nas mijenjati na gore ili na bolje.

Član od
    Jul 2008
    Zahvala
    465
    559 x hvala u 416 postova

mislim da se ne možeš prominit
    onu svoju srž,ono šta ti jesi
    možeš je malo zamaskirat

Evo ja bi se promjenila...tila bi da mi ne idu na živce neke stvari koje mi idu i da se ne živciram radi toga
    pokušavam razlikovat stvari zbog kojih se vridi živcirat i zbog kojih se ne vridi živcirat
    al nije baš lako i mislimda nema šanse da se ja prominim

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759

Quote Napisao/la: emica Pogledaj Post
    možeš je malo zamaskirat

Evo ja bi se promjenila...tila bi da mi ne idu na živce neke stvari koje mi idu i da se ne živciram radi toga
    pokušavam razlikovat stvari zbog kojih se vridi živcirat i zbog kojih se ne vridi živcirat

mislim da si još mlada za takve promjene kada kroz život koračaš na jedan drugačiji, "prgaviji" način i kad je sve nebitno-bitno
    Može se kontrolirat, naučit načine koje odvlače nervozu od tebe, naučiš se štitit i nosiš ružičaste naočale umjesto crnih. Mislim da se sve može, samo treba jako puno vježbat i radit na sebi

CruellaDeVil Cicimici's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    600
    1,478 x hvala u 1,003 postova

možeš je malo zamaskirat

jedan dan ćeš se sama sebi smijati kad se sjetiš zbog čega si se živcirala

ali to nema veze s promjenom tvog karaktera

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

Ovo POKUŠAVANJE je već - dobar start. A da je LAKO sebe mijenjat -NIJE. Meni osobno je u tim pokušajima razlikovanja bitnog od nebitnog pomogla "tehnika" razmišljanja u stilu "da li će mi OVO biti važno - za 5 godina? Ili je to nešto što je SAD aktualno i za mjesec-dva-tri-pet ću se smijat tome, a za 5 godina se više neću ni sjetit toga?" Pa se sjetim nečeg što me jaaaaaako mučilo i činilo mi se kao "kraj svijeta" pred 5 godina i - kolko se danas oko toga mučim/patim.... (recimo : nimalo! jer je PROŠLO!). Važne su mi postale stvari koje će imati ili mogu imati nekakav odjek na moj ili djetetov život - i za 5 i za 10 godina. A sve ostalo - mačku o rep!

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

serijski ubojice i pedofili se jamačno rode dobri.
    onda ih mame ne tetoše dovoljno.
    ili tate.
    ili im nisu kupili avion na daljinsko kad je imao 5.
    pa im prva cura nije dala.
    ili druga.
    ili tak neš..
    i onda su oni postali serijski ubojice i pedofili.

daru's Avatar
    Član od
    Sep 2009
    Zahvala
    150

Quote Napisao/la: Juditha Pogledaj Post
    serijski ubojice i pedofili se jamačno rode dobri.
    onda ih mame ne tetoše dovoljno.
    ili tate.
    ili im nisu kupili avion na daljinsko kad je imao 5.
    pa im prva cura nije dala.
    ili druga.
    ili tak neš..
    i onda su oni postali serijski ubojice i pedofili.
    Čuj, kolko god bi ja osobno TOLERANTNO sprašila metak u čelo i jednima i drugima - neki razlog pucanja njihovog uma postoji. Kakav je? Da li je nama na oko BANALAN ili ne - nebitno. Nisu se rodili s nožem u ruci... putem je negdje nešto prevagnulo da su - pukli i postali monstrumi. A što... ? Nekome neki veći razlog, nekome možda zaista - autić nekupljeni... Nešto je taj KLIK u glavi - okrenulo u jednom momentu. Kad naprave što naprave - zaista me NE interesira ŠTO... da se razumijemo, niti je to opravdanje.

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759

Čuj, kolko god bi ja osobno TOLERANTNO sprašila metak u čelo i jednima i drugima - neki razlog pucanja njihovog uma postoji. Kakav je? Da li je nama na oko BANALAN ili ne - nebitno. Nisu se rodili s nožem u ruci... putem je negdje nešto prevagnulo da su - pukli i postali monstrumi. A što... ? Nekome neki veći razlog, nekome možda zaista - autić nekupljeni... Nešto je taj KLIK u glavi - okrenulo u jednom momentu. Kad naprave što naprave - zaista me NE interesira ŠTO... da se razumijemo, niti je to opravdanje.
    rođeni su pomaknuti/necentrirani ...ne DOBRI

Stranica 4 od 6 PrvoPrvo 123456 ZadnjiZadnji

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja