Stranica 5 od 8 PrvoPrvo 12345678 ZadnjiZadnji
Results 81 to 100 of 160

Tema: Kontracepcija

naprosto neodoljiva agathaa's Avatar
    Član od
    Jan 2007
    Zahvala
    316
    136 x hvala u 101 postova

Normalno Odgovor: antibebi diskusija

Quote Napisao/la: tonkica Pogledaj Post

jbg...kad nema kabanice od prirodnih materijala, moraš umjetne rabit
    i ja sam presla na to

bad girl vekia's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    242
    175 x hvala u 127 postova

Normalno Odgovor: Mirena -IUS

Život s Mirenom

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top>Autor:
    mr. sc. Sandra Kovačević, dr. med., spec. ginekologije i porodništva

</TD><TD vAlign=top noWrap align=right>

</TD></TR></TBODY></TABLE>
    Mirena je istodobno suvremeno sredstvo kontracepcije i terapija obilnih menstruacija širokog spektra učinkovitosti

Mirena nije samo pouzdan kontraceptiv, nego i vrlo djelotvorno terapijsko sredstvo za regulaciju obilnih i dugotrajnih menstruacijskih krvarenja. Napravljena je kao unutarmaternični sustav (IUS - Intrauterine System), koji se sastoji od malog plastičnog okvira u obliku slova T i umeće se u maternicu. Vertikalni dio T-strukture nosi cilindar koji sadrži hormon, a na donji dio vertikalnog kraka pričvršćene su dvije tanke niti za koje se sustav izvlači iz maternice. Hormon u cilindru, identičan jednom od hormona koji se nalazi u kontracepcijskoj piluli, postupno se otpušta u šupljinu maternice, a brzinu njegova otpuštanja kontrolira posebna membrana na cilindru.
    Djelovanje počinje od dana umetanja, s tim da se hormon postupno otpušta, svaki dan u istoj količini. Sustav je učinkovit pet godina.
    Hormon sustava određuje indikacije
    Kontracepcijsko djelovanje - Svodi se na povećavanje gustoće cervikalnog čepa, stanjivanje sluznice maternice koja se nalazi u stanju atrofije, smanjenje pokretljivosti spermija, čime se onemogućuje da dođu do jajne stanice, te na znatno smanjenje pokretljivosti jajovoda koji ne mogu prihvatiti oslobođeno jajašce.
    Mirena je vrlo pouzdan način kontracepcije, čija je sigurnost slična rezultatu postupka sterilizacije. Kliničke studije pokazale su da je postotak trudnoća u žena koje se koriste njome godinu dana samo 0,2 posto.
    Idealna je za žene koje su rađale, iako se može postaviti i ženama koje nisu rađale, ali tada je umetanje malo teže i nešto je veća stopa spontanog izbacivanja spirale. Zatim za žene koje imaju obilne i bolne menstruacije, izražen PMS, bolne odnose, bolove u zdjelici, koje ne žele ili ne mogu koristiti kontracepcijske tablete, kondome, prirodne i ostale metode kontracepcije (vidi prošli broj Vašeg zdravlja), žene u četrdesetim godinama života, te sve one koje žele pouzdanu metodu kontracepcije koja ih ne opterećuje svakodnevnim obvezama i opušteniji seksualni život.
    Terapijsko djelovanje - Mirena se kod smanjivanja mjesečnog zadebljanja sluznice maternice vrlo uspješno koristi i u terapijske svrhe kod obilnih menstruacijskih krvarenja, čineći ih znatno oskudnijim i kraćim. Prije određivanja terapije obilnih krvarenja treba utvrditi uzrok krvarenja. Ako je riječ o obilnim menstruacijama koje nisu uzrokovane organskim procesima, a dovode do anemije, Mirena je terapijski izbor.
    Kao terapijsko sredstvo za obilne menstruacije (menoragije) kod žena starijih od 35 godina, uvrštena je na listu lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje od 8. veljače 2006. (NN/19/06). Ako vaš ginekolog na osnovi pregleda zaključi da vam je potrebna u terapijske svrhe, svoje pravo na nju možete ostvariti preko ustanove u kojoj radi vaš ginekolog.
    Imate li obilnije menstruacije i zbog toga problema u svakodnevnom funkcioniranju, ali u krvnoj slici nema znakova anemije, nemate pravo na Mirenu preko HZZO-a. U tom slučaju možete je sami kupiti u ljekarni i odnijeti svom ginekologu da je postavi. U odnosu na "klasičnu" spiralu, kod koje su menstrualna krvarenja dulja i obilnija, Mirena je puno ugodnije rješenje i može se koristiti u situacijama u kojima klasična spirala nije preporučljiva, a to je kod obilnih menstruacija.
    Mirena se može postaviti i ženama koje su operirane zbog karcinoma dojke i moraju uzimati preparate tamoksifena (Nolvadex), koji može uzrokovati zadebljanje sluznice maternice. Na taj način prevenira se zadebljanje sluznice maternice i time bolesnicama pomaže da ne završe na kiretaži.
    Ako je žena bila na kiretaži zbog polipa ili obilnih krvarenja, može se razmotriti opcija postavljanja Mirene, čak i u slučajevima kad patohistološki nalaz nakon kiretaže pokaže promjene na stanicama.
    S postavljanjem Mirene svakako treba pokušati i kod mioma, adenomioze i endometrioze kao zadnjom konzervativnom alternativom operativnom zahvatu ili njegovu odgađanju.
    Kad se ne smije postaviti - Mirena se ne smije postavljati kod infekcija genitalnog sustava, karcinoma vrata maternice ili same maternice, kao i sumnje da oni postoje, zatim kod malformacija maternice, sumnjiva PAPA nalaza, akutne bolesti jetre ili tromboze. Odabir pacijentice temelji se na isključenju navedenih stanja i, naravno, trudnoće.
    Rješenje za modernu ženu
    Postavljanje Mirene zahtijeva za to osposobljenog liječnika. Nakon pregleda i isključivanja stanja u kojima se ne preporučuje, te određivanja položaja i veličine maternice, slijedi umetanje sustava između trećeg i sedmog dana menstrualnog ciklusa (broji se od prvog dana krvarenja). Sam postupak je kratak i u pravilu bezbolan, osim što se osjeća manja nelagoda koja nestaje u nekoliko sljedećih sati. Kontrolni pregled treba planirati mjesec dana do šest tjedana nakon postavljanja sustava, a zatim jednom godišnje.
    Tijekom prvih tri do šest mjeseci nakon umetanja sustava neke žene imaju točkasta krvarenja ili "prljanja" uz uobičajeno menstrualno krvarenje. No, dvadeset posto žena kojima je postavljena Mirena nemaju menstruacijska krvarenja tijekom prve godine primjene, što je i očekivano zbog utjecaja hormona na sluznicu maternice koja ne zadebljava, pa se i ne ljušti. To je lokalni učinak hormona, dok je njihova razina u krvi normalna, pa se ne može reći da je žena u menopauzi zbog toga što nema menstruaciju.
    S Mirenom menstruacije postaju kraće i slabije, smanjuje se mjesečni gubitak krvi i povećava koncentracija željeza i hemoglobina u krvi. Kod žena koje se bliže menopauzi, IUS je odlično rješenje problema nepravilnih krvarenja i kontracepcije u tom nestabilnom razdoblju.
    Ulazak u perimenopauzu, razdoblje kada ciklus postaje neredovit i nema ovulacije svaki mjesec, žene mogu osjetiti imaju li valove vrućine, promjene raspoloženja, smetnje spavanja... Tada je potrebno napraviti hormonski status te u razgovoru s ginekologom razjasniti situaciju.
    S obzirom na to da je Mirena istodobno suvremeno sredstvo kontracepcije i terapija obilnih menstruacija širokog spektra učinkovitosti, koristi je sve više žena. Kako suvremeni tempo života ostavlja sve manje vremena za svakodnevno razmišljanje o zaštiti od neželjene trudnoće, te uzimanju tableta zbog obilnih menstruacija i posljedične anemije, očekivati je stalnu tendenciju porasta korištenja intrauterinog sustava među modernim ženama.
    Don`t cry because it came to an end. Smile because it happend.

žena i pol
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    131
    154 x hvala u 147 postova

icon35.gif Kontracepcija

zanima me vaše mišljenje ili iskustva

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    323
    277 x hvala u 159 postova

Normalno Odgovor: podvezivanje jajovoda

Uvod
    Sterilizacija pomoću podvezivanja jajovoda jedan je od oblika kontracepcije. Nažalost, ovaj trajni oblik kontracepcije vam ne dopušta da se predomislite i "prestanete ga koristiti" jednom kad se obavi, osim ako se podvrgnete drugom kirurškom zahvatu.

Drugi kirurški zahvat
    Ovaj drugi zahvat je opsežniji od prvog. Dok je za sterilizaciju potrebno jednostavno podvezivanje, šivanje, spajanje ili spaljivanje jajovoda, zahvat kojim se uspostavlja ponovni tijek jajovoda koristi mikrokirurške metode i vrlo sitne šavove. Zahvat je vrlo sličan uspostavljanju tijeka male krvne žile i/ili živca koje radi plastični kirurg u slučaju ozljede šake. Neophodno je koristiti operacijski mikroskop ili drugo sredstvo za povećavanje da bi se prikladno prikazala anatomija jajovoda. Zbog toga je ovaj zahvat naporan i može trajati jedan do dva sata. Vrste zahvata
    Podvezivanje jajovoda se obično radi pomoću laparoskopa ili malim zarezivanjem trbušne stjenke (minilaparotomija) i traje svega 15-30 minuta.
    Ponovno uspostavljanje tijeka jajovoda može se napraviti minilaparotomijom, ali zbog duljine operacije žena obično treba provesti u bolnici par dana. Za razliku od laparoskopske operacije nakon koje žena može nastaviti svoje uobičajene fizičke aktivnosti za 48 sati, nakon mini-laparotomije bolesnica se treba suzdržati od nošenja tereta i vježbanja najmanje dva tjedna.
    Nakon uspostavljanja tijeka jajovoda, potrebne su veće doze lijekova protiv bolova nego nakon laparoskopije.
    Uspješne trudnoće nakon zahvata
    Uspjeh pojedinih tipova kirurških zahvata ovisi o nekoliko čimbenika. Najznačajnija je duljina jajovoda nakon sterilizacije. Ukoliko je ostalo bar 4 cm zdravog jajovoda, uspješna trudnoća događa se u 60-85% slučajeva. Duljina preostalog jajovoda može se odrediti prema izvješću s prvog zahvata, sterilizacije. Ukoliko je sterilizacija uključivala spaljivanje ili kauterizaciju jajovoda, mogućnosti za obnavljanje tijeka jajovoda i uspješnu trudnoću su manje te žene u ovom slučaju lakše postižu trudnoću pomoću in vitro oplodnje (IVF - in vitro fertilization); tzv. oplodnje u epruveti.

Drugi važan čimbenik je stručnost kirurga i njegova specijalistička obuka baš na tom području ginekološke kirurgije.
    Komplikacije
    Ukoliko žena ostane trudna nakon uspješne operacije obnavljanja tijeka jajovoda, veća je mogućnost vanmaterične trudnoće (oplođena jajna stanica se počinje razvijati u jajovodu umjesto u maternici). Rani test na trudnoću i ultrazvuk mogu otkriti ovo stanje. Vrlo često rano liječenje kirurški zahvat ili lijekovi, može spasiti jajovod.

skroz zdrava's Avatar
    Član od
    Aug 2008
    Zahvala
    6
    0 x hvala u 0 postova

Moraš imati najmanje 35 godina ili barem 4 klinca.Ja pitala:Znam ženu koja je nakon tri carska poroda podvezala jajnike i opet ostala trudna.Meni pilule pomažu.

žena i pol
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    131

Quote Napisao/la: skorozdrava Pogledaj Post
    Moraš imati najmanje 35 godina ili barem 4 klinca.Ja pitala:Znam ženu koja je nakon tri carska poroda podvezala jajnike i opet ostala trudna.Meni pilule pomažu.
    nemoj me plašiti ja imam 3 klinca, tri carska i razmišljam o podvezivanju
    ali još nemam dosta god.

skroz zdrava's Avatar
    Član od
    Aug 2008
    Zahvala
    6
    0 x hvala u 0 postova

Sori na plašenju ali to mi je ginekolog rekao.Pouzdan izvor recimo.Ali ti sa tri carska sigurno ispunjavaš kriterije za podvezivanje.Raspitaj se o stručnosti doktora za to i samo naprijed.Još jednom sori!

zvjerki's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    392
    83 x hvala u 74 postova

Ma gle, pilule pomažu, pomaže i spirala, i šta ja znam šta sve ne, ali nekako ništa od toga nije savršeno rješenje.
    Nije da razmišljam o podvezivanju, u mojoj glavi je to još uvijek pre radikalno - barem kad je riječ o meni, no sad, u drugoj trudnoći, sa čvrstom odlukom da zatvaram butigu za dalje razmišljam o nekim trajnim rješenjima i baš ih ne pronalazim.

Klasična spirala mi je bila katastrofa, sprava za mučenje, bolovi, beskonačne menstruacije. Mirena malo bolja, ali niš previše. Dijafragma za moj ukus nije dovoljno sigurna, prezervativi su ok za usputni seks i kad baš nemaš izbora, ali za brak i dosta ležeran i živahan odnos - nikako, tlaka mi i onih prvih 6 mjeseci kad rodim.

A tablete zasigurno nisu trajno rješenje - 33 god, pušim, još bi mi trebale narednih 15 god.... mislim, pa ko će mi to uopće prepisati.

Ima netko neku ideju?

I šta sad?

Možda podvezivanje i nije pre radikalno.
    Editirano od zvjerki; 16.02.09 u 14:04.

skroz zdrava's Avatar
    Član od
    Aug 2008
    Zahvala
    6
    0 x hvala u 0 postova

A čuj pokraj svega nabrojanog ne znam više šta preporučit.Ja recimo pijem diane 35.Imam tri klinca i zbog trenutnog stanja zdravlja nikako ne smim ostat trudna.Osim toga zbilja ne znam šta bi ti drugo preporučila.Možda praćenje plodnih i neplodnih dana,ali veli dr da je i to jako nepouzdano,stoga sori ali nemam niš...

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    323

plodni i neplodni dani su apsolutno najnesigurnija metoda
    ja ju naravno koristim i samo čekam da se dogodi sranje
    a na pilule ne smijem ići zbog mioma koji sam operirala, a pilule bi mogle izazvati novi miom
    pa ako moram birati između abortusa i operacije, biram abortus

zvjerki's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    392
    83 x hvala u 74 postova

Ma ono moje je samo bila opservacija na sve prije rečeno (prije rađenja reda ovdje). Svi znamo (bar bi trebali) sve raspoložive metode kontracepcije, ova s plodnim i neplodnim danima je takva tlaka da mi nije ni na kraju pameti da pokušavam. Samo htjedoh raći da nije žena ni luda što razmišlja o tome.

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    323

Quote Napisao/la: zvjerki Pogledaj Post
    Ma ono moje je samo bila opservacija na sve prije rečeno (prije rađenja reda ovdje). Svi znamo (bar bi trebali) sve raspoložive metode kontracepcije, ova s plodnim i neplodnim danima je takva tlaka da mi nije ni na kraju pameti da pokušavam. Samo htjedoh raći da nije žena ni luda što razmišlja o tome.
    spirala?

žena i pol
    Član od
    Oct 2008
    Zahvala
    131

Quote Napisao/la: skorozdrava Pogledaj Post
    A čuj pokraj svega nabrojanog ne znam više šta preporučit.Ja recimo pijem diane 35.Imam tri klinca i zbog trenutnog stanja zdravlja nikako ne smim ostat trudna.Osim toga zbilja ne znam šta bi ti drugo preporučila.Možda praćenje plodnih i neplodnih dana,ali veli dr da je i to jako nepouzdano,stoga sori ali nemam niš...
    plodni i neplodni dani,u to ne vjerujem,jer ja sam STALNO plodna
    više ni gaće ne perem zajedno s muževim
    zasad ne znam što je najbolje rješenje,ali za koju god.mislim da će biti CAP CAP.....

zvjerki's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    392
    83 x hvala u 74 postova

Quote Napisao/la: KCN Pogledaj Post
    spirala?
    Već napisala u postu iznad.

Sprava za mučenje

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    323

Quote Napisao/la: zvjerki Pogledaj Post
    Već napisala u postu iznad.

Sprava za mučenje
    ljubav je sprava za mučenje
    zajebanciju na stranu
    znam dosta žena koje su koristile (ili još koriste) spiralu i zadovoljne su

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    323

djevojke/žene, ova tema je dobra i ne bih željela prčkati po istoj, ali je otišla u smjeru kontracepcije općenito
    ja ću otvoriti novu temu pod nazivom Kontracepcija, a sve ovdje napisano ću prebaciti tamo

nastavit ćemo tamo
    nadam se da neće izazvati zabunu i uzbunu

pozdraf
    KCN

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    323

Normalno Odgovor: Kontracepcija

evo nastavljamo ovdje

zvjerki's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    392
    83 x hvala u 74 postova

Normalno Odgovor: Kontracepcija

Ok, znam. Ali u mom slučaju je to bila katastrofa i to bez ikakvog medicinskog razloga - potpuno sam zdrava (ginekološki, u glavu nećemo). Od svih mogućih simptoma i poteškoća navedenih u uputstvu za uporabu imala sam sve i to u strahovitim oblicima. Grčevi - da me muž prvi put htio voditi na hitnu - i to pred menzis, ali i sredinom ciklusa, menstruacija 7 dana opći potop plus 3-4 prije i 3-4 poslije lagano curkanje - čitaj 15 dana uložak itd...
    Čekala sam godinu dana "da sjedne" -možda prođe, ali nije. Zamijenila sam ju za Mirenu i to je bilo malo bolje. Menstruacija "samo" 7 dana, malo manje obilna, grčevi samo s menstruacijom - inače je moja menstruacija bez kontraceptiva bila 3-5 dana, pms ne znam šta je, potpuno funkcioniram, trenirala, kupala se uvijek itd.
    Tako da ne lupetam bez veze kad kažem da mi treba nešto pametnije.

Inače najbolja stvar koju sam ikad koristila je bio Jasmin - nikad lakše menstruacije, možeš podesiti ciklus, možeš preskočiti menstruaciju, nije tak tragično ak zaboraviš popiti.... Osjećala sam se odlično, al već rekoh - too old.

tonkica051's Avatar
    Član od
    Mar 2008
    Zahvala
    759
    1,004 x hvala u 762 postova

Quote Napisao/la: KCN Pogledaj Post
    plodni i neplodni dani su apsolutno najnesigurnija metoda
    ja ju naravno koristim i samo čekam da se dogodi sranje
    a na pilule ne smijem ići zbog mioma koji sam operirala, a pilule bi mogle izazvati novi miom
    pa ako moram birati između abortusa i operacije, biram abortus
    ovom metodom se "bavim" već dugi niz godina i nikad nije zakazala

naravno da za to moraš imat uredan ciklus i ne se igrat s vatrom, ali ako je ciklus od 28 dana, oprezan si između 10-20 dana (ziher je ziher) i sve štima

kemiju ne volim nikako, kao ni nikakva strana tijela u svom organizmu, sve mi je to bilo pre riskantno kad sam bila mlađa, ne volim izazivat prirodu ako ne moram

zvjerki's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    392
    83 x hvala u 74 postova

Quote Napisao/la: tonkica051 Pogledaj Post
    ovom metodom se "bavim" već dugi niz godina i nikad nije zakazala

naravno da za to moraš imat uredan ciklus i ne se igrat s vatrom, ali ako je ciklus od 28 dana, oprezan si između 10-20 dana (ziher je ziher) i sve štima

kemiju ne volim nikako, kao ni nikakva strana tijela u svom organizmu, sve mi je to bilo pre riskantno kad sam bila mlađa, ne volim izazivat prirodu ako ne moram
    Ko što rekoh, tlaka. Računaj, od 28 dana 10 na oprez, 5-6 menzis, ostane ti manje od pola u dve runde. Pa nemamo mi vremena s 12 satnim (i većim) radnim vremenom i djecom mislit još i na to.

Po sistemu kad uleti - uleti, ko zna kad ćemo opet - šala (ili nije)

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja