Stranica 4 od 6 PrvoPrvo 123456 ZadnjiZadnji
Results 61 to 80 of 107

Tema: Što su prostor i vrijeme

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Normalno Odgovor: Što je prostor i vrijeme?

Quote Napisao/la: slavonski_m Pogledaj Post
    a gdje sam ja rekao da si ti raspravljao o vremenu u kontekstu meteorologije?
    ti si pokušao pokrenuti raspravu usmjeru vremena kao jedne od dimenzija materije,odnosno našeg prostornovremenskog kontinuuma.i to je ok.ali pokušaj ti nije urodio plodom jer su drugi nastavili o vremenu kao o mjernoj jedinici,ili o meteorologiji.
    ti si jedan od razumnijih na ovom forumu i ne ljuti se odmah
    aj dobro

dimenzija materije koja materiji daje pristunost ili barem dojam prisutnosti...

i da, drago mi je sto si se vratio

slavonski_m
    Gost

Quote Napisao/la: Aldous Pogledaj Post
    aj dobro

dimenzija materije koja materiji daje pristunost ili barem dojam prisutnosti...

i da, drago mi je sto si se vratio
    mislim da je vrijeme jedna od OSOBINA materije.materija nije statična,podložna je promjenama u prostoru,a mjenjanje mi percipiramo kao VRIJEME.
    na primjer...automobil koji se kreće od točke A do točke B to uradi u određenom vremenskom periodu,ovisno od brzine kretanja.
    daklem,vrijeme i brzina kretanja materije su u jako bliskoj vezi.
    einstein se jako puno bavio tim problem pa bi bilo dobro malo njega pročitati.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

mislim da je vrijeme jedna od OSOBINA materije.materija nije statična,podložna je promjenama u prostoru,a mjenjanje mi percipiramo kao VRIJEME.
    na primjer...automobil koji se kreće od točke A do točke B to uradi u određenom vremenskom periodu,ovisno od brzine kretanja.
    daklem,vrijeme i brzina kretanja materije su u jako bliskoj vezi.
    einstein se jako puno bavio tim problem pa bi bilo dobro malo njega pročitati.
    To sam i ja rekao.

Dimenzija ili osobina, nebitno, mislili smo na isto.

Kroz vrijeme prostor zadobiva smisao. Inace bi bio staticna pojava.

slavonski_m
    Gost

To sam i ja rekao.

Dimenzija ili osobina, nebitno, mislili smo na isto.

Kroz vrijeme prostor zadobiva smisao. Inace bi bio staticna pojava.
    malo si zakomplicirao.ne dobija vrijeme smisao u prostoru,nego materija svojim kretanjem u prostoru nama daje osjećaj vremena - trajanja.naš um to kretanje doživljava na taj način.
    iako se to može tumačiti na više načina.
    problem čini to što zaključke donosimo na temelju spoznaja koje smo dobili putem naših osjetila.ponajprije osjetila vida.a naša osjetila nam daju iskrivljenu sliku stvarne prirode materije.
    drugim riječima,lažu nas.jer materija je materija...ne postoji više vrsta materije osim jedne od koje je sve izgrađeno.a i ta materija je energija.samo što naša osjetila nama daju privid da se radi o velikoj raznolikosti.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

drugim riječima,lažu nas.jer materija je materija...ne postoji više vrsta materije osim jedne od koje je sve izgrađeno.a i ta materija je energija.samo što naša osjetila nama daju privid da se radi o velikoj raznolikosti.
    Ali ta jedna materija, homogena, kako si rekao, imao razlicite (sarene) pojavne oblike koje mi, slazem se, ne vidimo zapravo u njihovom pravom oblicju, ali primamo razlicite (sarene) interpretacije.

Osjetila su ljudska interpretacija raznolikih manifestacija energije. Iako ne mora biti slucaj da je energija kardinalna i jedina materija. Ono sto se vidi prostim okom uvelike je prosirila znanost, pa ono sto danas kemicari i fizicari mogu zamjetiti izgleda malo predobro, a da bi bilo lazna slika istinskog svijeta.

slavonski_m
    Gost

Ali ta jedna materija, homogena, kako si rekao, imao razlicite (sarene) pojavne oblike koje mi, slazem se, ne vidimo zapravo u njihovom pravom oblicju, ali primamo razlicite (sarene) interpretacije.

Osjetila su ljudska interpretacija raznolikih manifestacija energije. Iako ne mora biti slucaj da je energija kardinalna i jedina materija. Ono sto se vidi prostim okom uvelike je prosirila znanost, pa ono sto danas kemicari i fizicari mogu zamjetiti izgleda malo predobro, a da bi bilo lazna slika istinskog svijeta.
    pa da.od istog je materijala napravljeno sve,i zemlja i voda i biljke i životinje.svi smo sazdani od istog materijala.
    ali percipiramo to drugačije zbog naših osjetila.

Jebac na baterije becar's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    503
    377 x hvala u 241 postova

Jel vi to pričate o matrici? Ono Matrix i te fore...meni to tako zvuči.

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

pa da.od istog je materijala napravljeno sve,i zemlja i voda i biljke i životinje.svi smo sazdani od istog materijala.
    ali percipiramo to drugačije zbog naših osjetila.
    Zasto bi uvijek isti materijal percipirao u razlicitim nijansama koje su kod gotovo svih pojava simultane (zemlja ima i okus i miris i boju i oblik...)???

Vjerojatno i svojstva tog istog materijala moraju biti razlicita pa ih mi onda, ne doslovno i u pravom svjetlu, prezentiramo sebi.

@becar
    Jep, care

Član od
    Aug 2009
    Zahvala
    27
    0 x hvala u 0 postova

hologram kažu neki znanstvenici

Aldous's Avatar
    Član od
    Sep 2008
    Zahvala
    242
    134 x hvala u 92 postova

Quote Napisao/la: Noćni Orao Pogledaj Post
    hologram kažu neki znanstvenici
    netko je vec rekao, previse matrixa

ljenjjivac's Avatar
    Član od
    Nov 2009
    Zahvala
    6
    Primljena 1 zahvala u 1 postu

Normalno Odgovor: Što su prostor i vrijeme

To su vam 2 najobičnija paradoksa, a vrijeme je k tome još i relativni pojam

Član od
    Jan 2012
    Zahvala
    3
    0 x hvala u 0 postova

Prostor je sve što nas okružuje, a vrijeme tom okruženju daje izgled i smisao. Objašnjenje: Zamislimo li ogroman prazan prostor u kojemu se nalazi jedna malena materijalna točka ili čestica. Neka se ta čestica valno giba u jednom smjeru od ruba do središta prostora, pa nazad. Neki će promatrač izvan tog prostora uvijek moći precizno opisati položaj te čestice u prostoru. Međutim, ako samo postavimo mogućnost da vrijeme ne postoji, tada promatrač izvan tog prostora vidi tu česticu u svakom dijeliću prostora istovremeno, dakle vidi jedan ogroman masom ispunjen prostor.

provincijalka Juditha's Avatar
    Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300
    312 x hvala u 230 postova

prostor je sve ,što nas okružuje, a vrijeme je iluzija stvorena da olakšava snalaženje u tom prostoru.

Član od
    Jan 2012
    Zahvala
    3
    0 x hvala u 0 postova

Vidjeti jednu te istu točku svugjde bila bi iluzija, stoga vrijeme upravo spriječava iluziju. Prije bi se prostor mogao smatrati iluzijom jer svatko ga od nas doživljava drugačije...

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

Pa, ustvari, po fizičarima i jedno i drugo su apstraktni pojam. Iako, i dalje mi je nije jasno po kojoj logici se ona čestica uopće miče ako joj maknemo vrijeme?

Član od
    Jan 2012
    Zahvala
    3
    0 x hvala u 0 postova

Iz Eisteinove teorije proizlazi da su prostor i vrijeme nerazdruživi. Dakle, ne može se govoriti o prostoru "i" vremenu, već o prostor-vremenu. Međutim, sva teškoće današnje fizike proizlaze upravo iz razloga jer još uvijek promatraju prostor i vrijeme odvojenima. Kvantna se teorija temelji na pogrešnim Fitzgerald-Lorentzovim jednadžbama, jer se na istim jednadžbama temelji i Einsteinova STR. Punih 100 godina fizičari grade neodrživu teoriju. Baš je nedavno ustanovljena brzina (pokus sa neutrinima) koja premašuje brzinu svijetlosti, što bi moralo dovesti do preispitivanja valjanosti cijelokupne kvantne teorije, a osnova nove teorije mora biti upravo nerazdruživost prostor-vremena. Na tvoje pitanje o gibanju čestice ako maknemo vrijeme - nemam odgovor.

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

Na kvantnoj razini je pobijeno puno zakona fizike, i bit će, ali ionako to se ne može uspoređivati. Ima toliko ljepote u kvantnoj fizici, ali definitivno može buniti čovjeka ako kroz nju pokuša pogledati ostatak. To ne znači da stara fizika ne valja, samo smo dosegli stupanj znanja na kojem ona više ne funkcionira dobro. To ti je ko s avionima-napravili smo avion, bio je vrhunac tehnologije i onda htjeli ići u svemir. I onda smo morali raditi drugi avion koji može ići u svemir.
    Dakle, ako razdvojimo to i ne gledamo cijelu fiziku kroz kvantnu, einsteinova teorija i dalje stoji.Prostor i vrijeme kao združena apstrakcija čine dimenziju koju baš i ne razumijemo najbolje, ali ju moramo uzeti u obzir kad računamo nešto. Ali, takvih apstraktnih faktora ima puno u fizici, zašto je baš prostor-vrijeme upitna? (ps-jel ovo onako informativno, ili se planiraš posvetiti fizici?)

Član od
    Jan 2012
    Zahvala
    3
    0 x hvala u 0 postova

Valjda nisam jedini na ovom planetu kojemu je fizika hobi?

Član od
    Nov 2008
    Zahvala
    300

Ne, i ja volim. Kvantna fizika me oduševila, ali malo smeta što ima više pitanja nego odgovora.

Član od
    Jan 2012
    Zahvala
    3
    0 x hvala u 0 postova

Iskreno, kvantna fizika je mene razočarala jer je vidim potpuno pogrešnom od samog temelja. Newtonovom teorijom uz sitne korekcije sve se može objasniti.

Stranica 4 od 6 PrvoPrvo 123456 ZadnjiZadnji

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja