Stranica 2 od 5 PrvoPrvo 12345 ZadnjiZadnji
Results 21 to 40 of 100

Tema: PAPA test

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    323
    277 x hvala u 159 postova

Normalno Odgovor: PAPA test

ja imam sreće u tom smislu jer mi je ginekologica frendica
    ne moram za svako pitanje ići tamo, nego jednostavno pošaljem SMS ili zovnem

Član od
    Jul 2007
    Zahvala
    25
    47 x hvala u 40 postova

to je meni jako važan pregled, 1-2 puta godišnje...

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    323

pa to i JE jako važan pregled

Član od
    Jul 2007
    Zahvala
    25
    47 x hvala u 40 postova

baš san ga jučer napravila.... eto

Mrs. T's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    42
    121 x hvala u 86 postova

ja se naručila 17.12 pa ćemo vidjet

Član od
    Sep 2006
    Zahvala
    323

ja svoj podigla
    b.o.
    godinu dana mira po tom pitanju

nightmareweaver's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    149
    134 x hvala u 113 postova

Quote Napisao/la: Mrs. T Pogledaj Post
    a nemam pojma, zadnji put negdje u 4,5 mj pa na kolposkopiji, sad se moram naručit opet za papa i td..

nije dobro

a crknem, crknem
    Joj oprosti, ovaj sam tvoj post pročitala nakon što sam ti napisala za Mirenu u kontracepciji. Nažalost, nije ta spiralica ni za jednu od nas dvije.

Anabela's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    858
    722 x hvala u 548 postova

ja čekam nalaze

naprosto neodoljiva agathaa's Avatar
    Član od
    Jan 2007
    Zahvala
    316
    136 x hvala u 101 postova

moji su bili savrseni, prije 15 dana

Mrs. T's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    42
    121 x hvala u 86 postova

ja moram po uputnicu za kolposkopiju

Melgirl's Avatar
    Član od
    Dec 2007
    Zahvala
    54
    21 x hvala u 17 postova

Ja ne moram nigdi,moja teta,(mamina sestra) je ujedno i moja i sestrina doktorica po pitanju ginekoloških inspekcija,a i sama sam odradila praksu u njenoj ordinaciji. Usput rečeno,kad završim studij i specijaliziram to što je potrebno,najvjerovatnije ću i preuzeti ordinaciju od nje.

CruellaDeVil Cicimici's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    600
    1,478 x hvala u 1,003 postova

moj papa ne valja još od 10 mjeseca
    ali bar ide na bolje.

Guzojebač ajs's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    104
    119 x hvala u 96 postova

jel papa test , test za očinstvo
    Rest in peace

naprosto neodoljiva agathaa's Avatar
    Član od
    Jan 2007
    Zahvala
    316
    136 x hvala u 101 postova

Quote Napisao/la: Mrs. T Pogledaj Post
    ja moram po uputnicu za kolposkopiju
    pa kaj cekas

Član od
    Jul 2007
    Zahvala
    25
    47 x hvala u 40 postova

nalazi stigli prije 20 dana, sve u najboljem redu!!!

Anabela's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    858

super

Preparirana Kitty
    Član od
    Dec 2007
    Zahvala
    305
    243 x hvala u 103 postova

Quote Napisao/la: Anabela Pogledaj Post
    ja sam bila zadnji put prije 1,5 godinu i trebala bih opet al od kada sam bila na poslijeporođajnom čišćenju i zaglavila onako...ma dok pišem sad imam osječaj da mi je ona vata sa štapića...bljak!
    Al budem ošla sad pred Božić!
    Oprosti, Anabela, objasniš mi (ako ti se da) što je to? Hvala.

Mrs. T, ŽAO MI JE što si bolesna, ali bude sve ok, MORA biti!!! Glavu gore!

Anabela's Avatar
    Član od
    Oct 2006
    Zahvala
    858

Sve teškoće babinja

<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td valign="top">Autor:
    Goran Vujić, dr. med., spec. ginekologije i porodništva
    </td> <td align="right" nowrap="nowrap" valign="top">objavljeno u broju 46 (2/06)

</td> </tr> </tbody></table> Osim involucije genitalnih organa koji su za trudnoće i poroda bili promijenjeni, promjene se događaju i u ostalim organskim sustavima žene
    Stranica: « 1 [2] 3 »
    Uvijek na oprezu

Za babinja, osim involucije genitalnih organa koji su za trudnoće i poroda bili promijenjeni, dolazi i do promjena u ostalim organskim sustavima žene. Takve opsežne promjene ne djeluju najpovoljnije na organizam žene, osobito u prva dva tjedna nakon poroda. Osim što imunološki obrambeni sustav nije u potpunoj ravnoteži, materište je "ranjeno" područje ispunjeno mikroorganizmima, pa postoji opasnost od nastanka i širenja infekcije. Ova i sve ostale moguće komplikacije babinja, kao što su tromboflebitis, krvarenje, endometritis, mastitis i druge, potrebno je na vrijeme prepoznati i liječiti.
    Krvarenje
    Umjereno krvarenje desetak dana nakon poroda nije razlog za zabrinutost. No, ako potraje, osobito ako postane jače, potrebni su ginekološka obrada i liječenje. Razlozi mogu biti:
    Zaostali dijelovi posteljice (residua placentae) - To je najčešći uzrok krvarenja iz maternice u babinju. Dio posteljice prirastao uz stijenku maternice sprječava zatvaranje krvnih žila na tom mjestu i podržava stalno krvarenje. Oko zaostaloga posteljičnog tkiva stvara se krvni ugrušak koji se stalno povećava (placentarni polip). On ispunjava materište te sprječava involuciju maternice i zatvaranje cervikalnog kanala. S obzirom na to da je materište već 24 sata nakon poroda u cijelosti inficirano, placentarni polip idealno je hranilište za mikroorganizme. Simptomatologija je karakteristična. Krvarenje iz maternice ne prestaje nakon tjedan dana, nego se čak pojačava. Ne dolazi do involucije nego, upravo suprotno, do povećanja ili subinvolucije maternice, a cervikalni kanal je prohodan. Liječenje se sastoji u kiretaži (odstranjenje zaostaloga posteljičnog tkiva), uz davanje antibiotika, mirovanje i nadoknadu tekućine (rehidracija).
    Puerperalni endometritis - Nastaje kao posljedica upale sluznice maternice (endometrija). Nekroza upalno promijenjenog dijela endometrija sprječava zaustavljanje krvarenja (hemostazu), pa nastupa krvarenje, koje nije tako jako kao kod placentarnog polipa. Opće stanje pacijentice poremećeno je kao i kod svakog upalnog procesa. Javljaju su povišena temperatura, bolnost maternice na palpaciju, promjene u krvnoj slici, ubrzan rad srca (tahikardija) i drugo. Kiretažu treba izbjegavati kako se upalni proces ne bi proširio. Liječenje je medikamentozno. Najčešće se daju antibiotici i uterotonici (pospješuju kontrakcije maternice i stiskanje krvnih žila), uz preporuku za mirovanje i rehidraciju. Katkad se daju i estrogeni kako bi se pospješila obnova sluznice maternice (epitelizacija endometrija).
    Krvarenja iz razdora i hematoma - Neprepoznati i nesanirani razdori genitalnih organa nakon poroda mogu biti uzrokom kako vidljivih tako unutarnjih krvarenja (npr. hematom oko rodnice koji se može protezati sve do bubrežnih loža). Takvi hematomi uzrokuju izrazite bolove i promjene u krvnoj slici te ih je potrebno kirurški evakuirati i podvezati krvne žile.
    Povišena temperatura

Puerperalna infekcija - Označava bolesno febrilno stanje u babinju koje ima izvorište u spolnim organima žene. Ulazna vrata najčešće su razdori rodnice i vanjskoga genitala te najveća porodna rana - materište. Tijek infekcije ovisi o virulenciji uzročnika, vremenu nastanka infekcije i obrambenoj sposobnosti organizma. Infekcija se najčešće širi uzlaznim putem preko materišta u adnekse.
    • Upala međice (puerperalni ulkus) - Nastaje površnom infekcijom rana u rodnici ili vanjskim genitalnim organima. Najčešće se prepoznaje po intenzivnom crvenilu rane, koja postaje zagnojena, i s jakim bolovima. Rijetka je visoka temperatura. Liječi se postavljanjem sekundarnih šavova, antibioticima, oblozima i higijenskim mjerama.
    • Puerperalni endometritis - Simptomi se javljaju najčešće između petog i sedmog dana nakon poroda. Nakon što mikroorganizmi nastane materište 24 do 48 sati nakon poroda, do prvih simptoma potrebno je nekoliko dana. Osnovni simptomi su visoka temperatura, obilne i zaudarajuće lohije, uz krvarenje različita intenziteta, opće loše stanje i bol u donjem dijelu trbuha. Liječenje se provodi antibioticima, mirovanjem, rehidracijom. U rijetkim slučajevima može se razviti i po život opasno septičko stanje praćeno poremećajem svijesti, tahikardijom i dr.
    • Puerperalna sepsa - Predstavlja najteži oblik puerperalne infekcije. Izvor infekcije je u spolnim organima (najčešće endometritis), a patogeni mikroorganizmi razmnožavaju se u krvi žene. Klinička slika puerperalne sepse znatno se ne razlikuje od ostalih septičkih stanja. Tresavice, visoka temperatura, opće loše stanje, promjene u krvnoj slici osnovne su značajke. Hemokulturom (postupak izolacije uzročnika iz krvi) se određuje vrsta patogenog mikroorganizma. Liječenje se provodi vrlo visokim dozama antibiotika na osnovi antibiograma (određivanja osjetljivosti uzročnika na pojedine antibiotike), rehidracijom, nadoknadom elektrolita i drugim postupcima.

19. Anabela, hvala na tvom postu od seljaka:

dijana26 (25.02.08)

Biliæ
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    47
    52 x hvala u 46 postova

Bio sam neki dan u Rimu pa sam navratio malo i kod Pape da me testira.
    Šala,moja draga ide svakih mijesec dana,nemam više posla pa ni ne mogu to više plačati.

Super Moderator Kotacic's Avatar
    Član od
    May 2007
    Zahvala
    691
    838 x hvala u 676 postova

svakih mjesec dana???

nije ni čudo da to ne možeš više plaćati

Stranica 2 od 5 PrvoPrvo 12345 ZadnjiZadnji

Tags for this Thread

Bookmarks