Stranica 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Results 1 to 20 of 27

Tema: Slikari-slikarima

kist's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    10
    6 x hvala u 3 postova

Normalno Slikari-slikarima

Pozdrav svima!
    Evo nakon podužeg razmišljanja, odlučio sam otvoriti novu temu jer vidim da je tema slikarsto pomalo zamrla.
    Već se poduže vrijeme bavim ovom kreativnom umjetnošću-slikarstvom. To sam sasvim slučajno pronašao u sebi sticajem neobičnih okolnosti, a slikarstvo me je –moram reći prilično obuzelo. Zapravo pronašao sam nešto u sebi što sam uvijek i imao, samo je to nešto bilo prigušeno zbog svakojakih utjecaja. Sada sam to konačno osvijestio i počeo se malo intenzivnije baviti slikarstvom. Moram reći da sam na tom putu i puno naučio, pa sam to svoje skromno znanje odlučio podijeliti s vama.
    Da ne dužim dalje, moja zamisao je da jedni drugima pomognemo sa svime što je vezano uz slikarstvo-savjetima, podrškom pa ako treba i onim psihološkim faktorom koji je itekako bitan u tom kreativnom stvaralaštvu.
    Spreman sam podijeliti svoje znanje s svima vama, pa mi je jedna od ideja i da objasnim kako recimo: napeti platno na drveni okvir, kako ga pripremiti za slikanje, kako kaširati platno na karton ili lesonit, kako npr. izraditi svoj papir (nije teško ali konačan rezultat je fantastičan i jedinstven), koje su boje kompatibilne, a koje ne, kako izraditi unikatni kolaž, itd., itd….
    Ovo su samo moje ideje, a svaka pomoć i savjet su dobrodošli. Pitajte, a zajedničkim snagama pokušaćemo odgovoriti na svako vaše pitanje. Svaka pomoć je dobrodošla….

2. kist, hvala na tvom postu od seljaka:

Anjas (06.10.11)

zbrčk Kaiax's Avatar
    Član od
    Mar 2009
    Zahvala
    361
    255 x hvala u 168 postova

Normalno Odgovor: Slikari-slikarima

Kako napraviš svoj papir ??? Molim detaljno i slikovito

kist's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    10
    6 x hvala u 3 postova

Oprosti Kaiax na sporosti, ali imam toliku gužvu trenutno na poslu da jednostavno ne stižem.
    Prvo slobodno vrijeme ću posvetiti temi izrade papira i to onako kako ti želiš-detaljno i slikovito.
    Nadam se da razumiješ. Pozdrav...

ada's Avatar
    Član od
    Jan 2008
    Zahvala
    78
    34 x hvala u 26 postova

Mi smo za školu morali radit papir (3.razred)....dosadno je i musavo, al fakat je rezultat super!
    Nemaš kaj puno ak te zadovoljavaju početnički rezultati... natrgaš/narežeš masu starog papira (po mogućnosti u boji kakav želiš da bude gotovi papir, il bijeli ak ćeš farbat) staviš u rajnglu s vodom i kuhaš, kuuuuhaaaaššššš.... dok ne postane mulj. Moš u blenderu narezat do finoće koju želiš.... i to razmažeš (natrackaš) na masni papir za pečenje il na staklo na debljinu koju hoćeš (..treba malo experimentirat, jer pretanko i predebelo - puca!). Kad ti krene, moći ćeš umiješat suho cvijeće, pijesak, niti, vlati,...

Čak i taj prvi (i zadnji) kojeg smo napravile, je bio preeeekrasaaaan!

Oranča indeed! oblak24's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    182
    124 x hvala u 104 postova

Mene muči par stvari oko slikanja i ostalog:

Kako zadržiš motivaciju i volju za radom jednom kada dobiješ ideju što i kako slikati?

Često mi se dogodi da krenem, potakne me neka pjesma ili neka misao, ali u tom trenutku možda nemam materijal kojim bih naslikala i već sljedeći dan nemam ni volje ni želje da nešto učinim.

Imam puno započetih i nedovršenih radova, sva srećom što su to uglavnom neke skice olovkom.

Bojanje temperama, vodenim, pastelama, bilo čime, jako me iritira jer sam tip koji voli uvijek imati sve i odmah. Toga sam svjesna još otkad sam napustila jednu takvu slikarsku radionicu prije 2-3 godine gdje smo slikali po svili razne motive. Mene je to izluđivalo: nanesti konture, pričekati da se osuši, pa onda pažljivo ostale boje, opet pričekati, pa mic po mic sve ostalo. Nemam živaca.

Možeš li nam pokazati neke radove ovdje na forumu, ako nije neki problem???
    Furam se na starce! - babu i deda! Hell yeah

kist's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    10
    6 x hvala u 3 postova

Popzdrav svima!
    Evo me konačno....
    Pa,evo kako izrađujem papir. Jednostavno - recikliram. Uvijek mi ostane ostataka papira prilikom obrezivanja mojih akvarela, a taj papir je prilično kvalitetan. Međutim dobro može poslužiti bilo kakav papir koji nije sjajan i na kojem nema štamparske boje recimo naprimjer običan papir za printanje. Ako se žele dobiti neki efekti i malo eksperimentirati može se upotrijebiti papir od raznih kartonskih kutija-recimo od onih od jaja(žutih,sivih, itd).
    Za početak evo što nam je potrebno...

-stolni mikser (blender),
    -odgovarajuća posuda,
    -odgovarajući drveni okvir s napetim platnom, ne pregustim (ja koristim ono od zavjese-mislim da se zove markizet),
    -malo stare dobre štirke i
    -kuhinjske krpe koje dobro upijaju, ali mogu biti bilo kakve.

Papir poderemo u komadiće i natopimo u vodu, te tako ostavimo da nabubri preko noći (nema veze ako bude i dulje). Tu mješavinu stavljamo malo po malo u blender i miksamo dok ne dobijemo kašu. I tako nekoliko puta dok ne napunimo posudu. Po potrebi dodamo još vode ako vidimo da je mješavina pregusta. U tu mješavinu dodamo i malo štirke-recimo na posudu od 5 litara 2-3 žlice. Takva mješavina se naziva pulpa. Promiješamo pulpu i lagano uronimo okvir s napetim platnom u pulpu i još laganije podižemo prema gore njišući lijevo desno da se pulpa ravnomjerno rasporedi po okviru (platnu).
    E, sad će vam biti potrebno malo vježbe, ali ako niste zadovoljni rezultatom-ponovite postupak. Slobodno pulpu formirate i rukom, tako ja često činim. Držite malo okvir iznad posude da se voda što više ocijedi. Nakon toga preokrenemo okvir s pulpom na kuhinjske krpe ili neke druge koje dobro upijaju.

Tako poslažemo (ne previše) nekoliko papira između krpa naizmjenično.

Sve skupa pritisnemo nekom daskom i stavimo nešto teško na nju. Voda će se cijediti, pa preporučam da se to radi negdje vani, u kupaonici ili na nekom najlonu.
    Kada vode više ne curi, a papir dovoljno čvrst da s njime možemo baratati, stavimo ga da se suši. Možete ubrzati postupak, pa upotrijebiti glačalo. Glačati preko neke krpe. Ako želimo dodati neku teksturu papiru-sada je pravi trenutak. Možemo upotrijebiti pletenu žicu raznih uzoraka, a može biti i grubo platno (juta). Znači, žica-papir-krpa-pegla. Malo eksperimenta!

I eto dobili smo papir...

Tako dobiveni papir možemo i obrezati iako je meni osobno draži onaj nepravilnih rubova koji je odličan za izradu kolaža i akvarela. Možemo ga bojati, trgati, rezati-malo kreativnosti molim, a takav rad je neponovljiv i unikatan.
    Eto, to bi bilo ukratko sve i nadam se da sam bio dovoljno slikovit i detaljan (ovo se odnosi poglavito na Kaiax), a ako ima kakvih pitanja-pitajte....

Pozdrav svima od Kista!

8. 4 Seljaka kaže: fala kist za ovaj post

Kaiax (09.06.10),Ramzes (06.10.11),Seljober (05.06.10),Sissi (24.07.10)

zbrčk Kaiax's Avatar
    Član od
    Mar 2009
    Zahvala
    361
    255 x hvala u 168 postova

Odlično Kist, probam - javim

kist's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    10
    6 x hvala u 3 postova

Quote Napisao/la: oblak24 Pogledaj Post
    Mene muči par stvari oko slikanja i ostalog:

Kako zadržiš motivaciju i volju za radom jednom kada dobiješ ideju što i kako slikati?

Često mi se dogodi da krenem, potakne me neka pjesma ili neka misao, ali u tom trenutku možda nemam materijal kojim bih naslikala i već sljedeći dan nemam ni volje ni želje da nešto učinim.

Imam puno započetih i nedovršenih radova, sva srećom što su to uglavnom neke skice olovkom.

Bojanje temperama, vodenim, pastelama, bilo čime, jako me iritira jer sam tip koji voli uvijek imati sve i odmah. Toga sam svjesna još otkad sam napustila jednu takvu slikarsku radionicu prije 2-3 godine gdje smo slikali po svili razne motive. Mene je to izluđivalo: nanesti konture, pričekati da se osuši, pa onda pažljivo ostale boje, opet pričekati, pa mic po mic sve ostalo. Nemam živaca.

Možeš li nam pokazati neke radove ovdje na forumu, ako nije neki problem???
    Pa zapravo ne znam kako bih to objasnio. Puno je čimbenika tu u igri. I mene muče slične stvari kao i tebe. Trenutno sam u jednoj velikoj stvaralačkoj krizi i molim Boga da već jednom prođe. Imam toliko ideja i gotovih slika u glavi, ali to sve nikako ne ide van. Koliko sam skužio svih ovih godina, najviše mi nekako odgovara ekspresionizam-tu nekako najviše dajem sebe. Inače, slikarstvo (ili bilo koja umjetnička grana) je ujedno i jako jednostavno i složeno. Jednom kada dobijem inspiraciju (motivaciju) i kada počnem slikati sliku (moj novi projekt), jednostavno me vuče nešto da je završim. Prije toga mi je potrebno da mi slika bude gotova u glavi. E, budući da sam u velikoj mjeri perfekcionist to mi puno odmaže, ali radim na tome da se naučim biti ne toliko savršen. I ja imam puno skica i studija, a kada se vratim malo unazad i počnem vaditi stare crteže vidim zapravo da i nisam toliko loš . Mislim da mi slikarstvo puno pomaže jer tu možeš prilično duboko spoznati sebe. Možda sam čak i preduboko zaglibio i prestrašio se da ću naći nešto što i ne očekujem, ali to je već druga priča...
    Jednom davno, kada sam imao svoju prvu i jedinu samostalnu izložbu, shvatio sam da sam pogriješio i da nisam bio spreman pokazati svoje slike - btw, žena mi je jednom prilikom rekla da sam morbidan. Svi nekalo lakše sažvaču cvjetiće, leptiriće ili tako nešto, nego nekakve teške teme koje su sastavni dio života i svakodnevno pred našim očima ali ih ne želimo primjećivati (ili ne možemo)- smrt, umiranje, patnja, starost, bolest.... Zato još uvijek nisam spreman staviti svoje radove na forum. Možda jednom... Pozdrav, Oblak24 i želim ti puno "živaca"...Javi ako si se pokrenula!

Oranča indeed! oblak24's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    182
    124 x hvala u 104 postova

Krenula sam prekjučer na papiru iz mape crtati olovkom portret frendice. Facu sam donekle ulovila, zatim mi sinula ideja da pofarbam to temperama.
    Inače sam loša u bojanju, ali to me nije spriječilo ovaj put.
    Prvo sam nanesla boju lica, onako svijetlo ružićasta, ispalo je ok.
    Zatim oči. Kako frendica ima neku nedefiniranu boju očiju: između zelene, žute i smeđe.. počela sam muljati i muljati tempere na komadu plastike ne bih li stvorila pravu nijansu. Učinilo mi se da sam našla nešto približno i krenula nanositi na papir. Nije mi se svidjelo, sfrkala sam papir i bacila.
    Sada sam potpuno nezainteresirana do dajnjeg. Baš me ubija to slikarstvo. Potpuno me iscrpi.

@kist, stvarno bi mogao nabaciti neki svoj rad da vidimo., bez obzira na sve
    p.s. volim morbidne radove...
    npr. Goya, on je poprilično mračan
    zatim, Salvador Dali je bizaran i neobičan
    ima ih još, ali ova dva su mi najdraža
    Furam se na starce! - babu i deda! Hell yeah

Član od
    Oct 2011
    Zahvala
    3
    0 x hvala u 0 postova

pozdrav svima! pocela sam slikati uljanim bojama. to je prvi puta da koristim te boje. mijesam ih s nekom gotovom smjesom koju sam kupila... zanima me kako se ciste kistovi poslije? negdje sam citala u terpentinu, ali nemam ga trenutno pa me zanima na postoji li jos neki nacin na koji se kistovi mogu ocistiti?

kist's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    10
    6 x hvala u 3 postova

Pozdrav Anjas!
    Ne znam koliko imaš iskustva u slikanju, ali prije svega bih ti preporučio da započneš slikati s akrilnim bojama koje su puno tehnički jednostavnije od ulja. Jedna od njihovih prednosti je da su topive u vodi, a i kistovi se jednostavno čiste s vodom. Ulje je kraljevska tehnika jer je toliko fleksibilno da se može slikati raznim tehnikama-od lazurnih namaza do impasta. Ali neka, kad si već započela s uljem-probaj i to.
    Ja inače za razrijeđivanje uljanih boja (a i čišćenje kistova) koristim terpentin i to kupim onaj od litru (oko 80-tak kuna), a za čišćenje kistova kupim White Spirit koji služi isključivo tome (on ti je oko 50-tak kuna). Namjerno nisam naveo proizvođača da ih ne reklamiram. Od malih pakovanja bježi čim dalje jer su skupi.
    E sad ono što si i pitala... Neće biti nikakve štete ako tvoje kistove očistiš i običnim benzinom, ali ti osobno ne bih preporučio dugotrajnu upotrebu jer nemam baš iskustva kako benzin dugoročno djeluje recimo na sintetičke kistove ili na prirodnu dlaku. I da, prilikom druge upotrebe kistova-neka se dobro osuše (da benzin ispari). Valjda ti ne moram govoriti da sve to radiš na balkonu, dvorištu ili prozračnoj prostoriji.
    E, još nešto... Veliš da si kupila medij za miješanje u uljane boje. Osobno mislim da te medije (smjese) koriste vrhunski slikari kojima je svaka sitnica važna. Prilično su skupi, a mislim da je stvar uistinu o nijansama. Meni su stari slikari preporučili da uljane boje razrijeđujem ili samim terpentinom ili samim lanenim uljem (koje slici daje određeni sjaj) ili mješavinom lanenog ulja i terpentina (više terpentina-manje lanenog ulja) koje u različitim omjerima daje željeni učinak.
    Bok i javi kad slika bude gotova...Sretno!

14. kist, hvala na tvom postu od seljaka:

Anjas (12.10.11)

Član od
    Oct 2011
    Zahvala
    3
    0 x hvala u 0 postova

Pozdrav Kist!

Prije svega zahvaljujem na odgovoru
    Inace, svoje dosadasnje iskustvo u slikanju steceno je u radu s temperom, a kako su me oduvijek odusevaljavale boje i sjaj ulja, morala sam probati. Uletjela sam u u tu tehniku bez razmisljanja i uspjela naslikati, za pocetak, kopiju od Rosine W. (kako mi je ovo prvi puta da radim s uljem, isla sam na sigurno, valjda, heheh)
    Kada potrosim uljane, prelazim na akril, koliko vidim, jednostavniji je za rad...

Sto se tice medija, kako sam trenuitno u Svicarskoj, tamo sam ga kupila (11 fr, 75ml)jer nisam mogla naci laneno ulje (ni ne znaju sto je to, mozda se kod njih drugacije zove ili ne koriste to). terpentina ima.

Eto, slika je gotova, zelis li ju vidjeti?

Pozzz

kist's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    10
    6 x hvala u 3 postova

Bok!
    Još pitaš? Pa naravno da bih ju htio vidjeti, pogotovo kako si se snašla u ulju!
    Nego, malo sam prolistao jedan katalog... Nisam znao da si vani, ali vani se laneno ulje prodaje pod nazivom- Purified Linseed Oil i imaš ih više vrsta za različite namjene. Ako te baš zanima odi na stranice proizvođača boja i pribora pa ćeš znati točan naziv pod kojim se vani prodaju.
    Pozdrav, i cekam izložbu

Član od
    Oct 2011
    Zahvala
    3
    0 x hvala u 0 postova

Quote Napisao/la: kist Pogledaj Post
    Bok!
    Još pitaš? Pa naravno da bih ju htio vidjeti......Pozdrav, i cekam izložbu
    hej, probala sam postaviti album i sliku u profil, ali ne ide.... ne znam u cemu je problem!?

kist's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    10
    6 x hvala u 3 postova

Dajte ljudi pomozite Anjas da uplouda sliku na forum. Ja sam isto tako pokušao i ni meni nije išlo. Ako nam netko može objasniti-zahvaljujem!

Član od
    Dec 2014
    Zahvala
    0
    8 x hvala u 2 postova

bok

kad sam pročitala uvod od kista, vidjela sam samu sebe. počela sam se baviti crtanjem sa par tehnika, sad bi se voljela okusiti sa uljenom tehnikom. imam sav pribor koji je potreban, međutim te razne informacije me malo zbunjuju, želim znati kako se briše i s čim boja ako nešto zabrljam? kao i to kako početi upotrebljavati te boje?

Schweißer tarantula's Avatar
    Član od
    May 2008
    Zahvala
    1,637
    5,522 x hvala u 2,591 postova

teško da ćeš ovdje dobiti odgovor, traži po youtubu
    Bravar je bio bolji.

Član od
    Dec 2014
    Zahvala
    0
    8 x hvala u 2 postova

pa to i radim. ipak........

Član od
    Dec 2014
    Zahvala
    0
    8 x hvala u 2 postova

bok!
    opet ja...zbunjuje me to sa kistovima . bojama i trpentinom.... kako god okrenem terpentin i ulje mi se izmiješa sa raznim bojama

napravila sam jednu sliku, neznam kako da pošaljem fotku

kist's Avatar
    Član od
    Feb 2008
    Zahvala
    10
    6 x hvala u 3 postova

Quote Napisao/la: natasapula Pogledaj Post
    bok!
    opet ja...zbunjuje me to sa kistovima . bojama i trpentinom.... kako god okrenem terpentin i ulje mi se izmiješa sa raznim bojama

napravila sam jednu sliku, neznam kako da pošaljem fotku
    Bok!
    Ne znam točno što te zbunjuje. Iz tvog pitanja ne vidim zapravo u čemu je problem. Da li miješaš uljane boje i sa terpentinom i lanenim uljem ili samo s jednim od toga. Normalno je da se pri slikanju kist "zamrlja" i treba ga povremeno obrisati pogotovo ako ideš poslije tamnije boje koristiti svijetlu boju. Opereš ga u terpentinu i nastaviš...
    Ako mi možeš detaljnije objasniti problem. Jel koristiš neke jeftine uljane boje ili tako nešto?
    Nadam se da sam koliko-toliko pomogao.
    BTW...Ajde neka nam netko objasni kako se slika stavi na forum

Stranica 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Bookmarks

Bookmarks

Pravila Postanja