PDA

View Full Version : Pizza

Stranica : [1] 2

Mademoiselle_
04.10.07, 13:25
Kako vi pravite pizzu?!Sta sve stavite..Pisite sve,jer pizzu obozavam:glad:
I zanima me jos jel tijesto kupujete ili sami pravite?Ako pravite,molim recept i za to.:mig:

Seljober
04.10.07, 13:33
Ja tijesto uzmem od frenda koji ima pizzeriu. Mnoge pekare isto tako prodaju svježe tijesto.
Dakle:
razvaljaš tijesto na tanko (možeš odmah u protvan - tepsiju, a ako imaš papir za pečenje stavi ga ispod), premažeš slojem rajčice, na to sir, najbolje mozzarelu i neki polumasni tipa goude i baza ti je gotova. A dalje složi sve što ti pada na pamet.

prijedlog br 1- sjeckani luk, špek (dimljeni ili pancetu) slatke ili ljute feferone...

prijedlog br 2- sjeckani luk, razmrvljenu tunu, malo vrhnja i vlasac

prijedlog br 3- sve što ti padne na pamet, samo obrati pažnju da svi sastojci budu gotovi u isto vrijeme

:glad:

Buba
04.10.07, 13:41
Ja pizzu ne pravim jel mi nikako moja ne prija kao ona iz pizzerije....
A toping?

Super mi je sa spinatom i svjezim sirom, a naj naj je kulen,spek, luk, paprika, GLJIVE, feferoni i vrhnje - slavonska :cevap:

Seljober
04.10.07, 13:42
Pizzajola:

Juneći šnicl izdevetaš čekićem za meso, da bude što tanji i posoliš. Možeš ga prelit sa pola-pola vino voda i sjeckani češnjak. Nek odstoji oko pola sata.

U protvan uliješ malo ulja (najbolje ak imaš nisku tavu koja može u pećnicu) staviš meso, a na meso sitnosjeckanu rajčicu, češnjak, sir, gljive, nasjeckanu pancetu, malo ružmarina, naribanog muškatnog oraščića, origana, biber svježe mljeveni i staviš na 250-tak celzijusovih. Kad meso pobijeli, dodaš malo vina. Gotovo za 30 - 45 min

Ovo ti je u stvari modificirana pizza, samo što umjesto tijesta imaš šnicle

:glad: dobar tek

Kotacic
04.10.07, 14:23
Od kad sam otkrila da pekare prodaju gotova sviježa tijesta,nema šanse da ikad više sama radim.:s:
Kupim lijepo dvije kugle od 500g (1kg-7kn) i moji doma uživaju u slasnim picicama.:bravo:

Seljober
04.10.07, 14:39
Ima jedna dobra varijanta sa lisnatim tijestom, samo ne valja ako su sastojci "premokri".

- Razvaljaš tjesto, odozgo mljeveno meso ala milaneze, odozgo krupno ribani polumasni sir i zapečeš.

Ili staviš sve što ti padne na pamet.

Desertna pizza:

- Može i voće, npr. šljive. Prepoloviš ih i naslažeš da kožica bude prema tijestu.
Zatim, umutiš u vrhnje malo šećera, mrvica, malo cimeta i kokosovo brašno, pa sve preliješ neuredno preko svega.

Sve treba strpat u pećnicu na oko 230-250 pa dok tijesto ne porumeni. Pazi, kad je gotovo, šljive su jako vruče!

:glad: njami!

daze
04.10.07, 14:45
Ja volim toplu picu.:oops:

Grazia
09.10.07, 22:00
Pizzajola:

Juneći šnicl izdevetaš čekićem za meso, da bude što tanji i posoliš. Možeš ga prelit sa pola-pola vino voda i sjeckani češnjak. Nek odstoji oko pola sata.

U protvan uliješ malo ulja (najbolje ak imaš nisku tavu koja može u pećnicu) staviš meso, a na meso sitnosjeckanu rajčicu, češnjak, sir, gljive, nasjeckanu pancetu, malo ružmarina, naribanog muškatnog oraščića, origana, biber svježe mljeveni i staviš na 250-tak celzijusovih. Kad meso pobijeli, dodaš malo vina. Gotovo za 30 - 45 min

Ovo ti je u stvari modificirana pizza, samo što umjesto tijesta imaš šnicle

:glad: dobar tek

ne volim pizzu, ali ovo je dobro.
em proper gent, em zna kuvat...holy macaroni!!:bravo:

KCN
09.10.07, 22:10
uf... život dam za pizzu :cheer:

bajasokol
09.10.07, 22:11
Ima jedna dobra varijanta sa lisnatim tijestom, samo ne valja ako su sastojci "premokri".

- Razvaljaš tjesto, odozgo mljeveno meso ala milaneze, odozgo krupno ribani polumasni sir i zapečeš.

Ili staviš sve što ti padne na pamet.

- Može i voće, npr. šljive. Prepoloviš ih i naslažeš da kožica bude prema tijestu.
Zatim, umutiš u vrhnje malo šećera, mrvica, malo cimeta i kokosovo brašno, pa sve preliješ neuredno preko svega. (smjesa bi trebala bit gusta poput meda)

:glad: njami!

ajd ovo sa mljevenim mesom donekle, al ova sa sljivama :misli: ... ja sam radije za opciju pizza, cisto normalna (mijesana), a sljiva u tekucem stanju :smile:

agathaa
11.10.07, 08:33
ne volim pizzu, ali ovo je dobro.
em proper gent, em zna kuvat...holy macaroni!!:bravo:
:t:jos ako je good looking

Seljober
11.10.07, 11:32
:t:jos ako je good looking

o, jes it iz... :glad:

marinko
11.10.07, 22:00
Bračka pizza:

pripremite tijesto za pizzu i

... stavite ga u škrinju. :zubo:

agathaa
15.10.07, 15:25
o, jes it iz... :glad:
:cerek:

Anabela
20.11.07, 21:49
moja pizza

tijesto ,ja to od oka,;brašno,kvasac,malo šećera na kvasac(suhi koristim)sol,malo ulja i mlake vode pa kuhačom(nekad i mikserom na lagano s onim spiralnim metlicama)zamjesim.Ostavim da se diže po sata prekriveno RABLJENOM KRPOM jer ima više bakterija u sebi koje ubrzavaju i bolje dižu tijesto!Ne sad baš prljavu od...
razvaljam tijesto tanko,jako i na tijesto stavim Zvijezdin umak za pizzu(isto izgleda kao ketchup ...ako ne sama prokuham pasiranu rajčicu sa žlicom vegete ,malo bosiljka i origana i to je to.
onda stavim šunku za pizzu,svj.gljive,kukuruz i puuuuuuuuuno sira.
20 minuta na 200 stupnjeva.

Mademoiselle_
20.11.07, 21:54
Sutra cu to napraviti,hvala:t:

Seljober
21.11.07, 00:08
evo mene malo da zakompliciram situaciju, ali samo dobronamjerno, plz, ne mislim ti rusit autoritet, nego nadogradit sve tvoje...

moja pizza

tijesto ,ja to od oka,;brašno,kvasac,malo šećera na kvasac(suhi koristim)sol,malo ulja i mlake vode pa kuhačom(nekad i mikserom na lagano s onim spiralnim metlicama)zamjesim.Ostavim da se diže po sata prekriveno RABLJENOM KRPOM jer ima više bakterija u sebi koje ubrzavaju i bolje dižu tijesto!Ne sad baš prljavu od...
razvaljam tijesto tanko,jako i na tijesto stavim Zvijezdin umak za pizzu(isto izgleda kao ketchup ...ako ne sama prokuham pasiranu rajčicu sa žlicom vegete ,malo bosiljka i origana i to je to.
onda stavim šunku za pizzu,svj.gljive,kukuruz i puuuuuuuuuno sira.
20 minuta na 200 stupnjeva.

-Ovo sto sam podcrtao crvenim obavezno izbjegavaj, a ovo zeleno je super i nadasve preporucljivo! Ostalo moze proć...:glad:

Anabela
21.11.07, 07:50
zašto?meni je sad bilo pet do 12 šta se tiče gužve i taj umak mi je pomogao,

Zigi
21.11.07, 10:44
moja vam pizza izgleda ovako - tisto se zamiša standardno, u mikser smišam pomidore(pelate), origano, vegetu, šunka tanko sjeckana, sira (gaude) poprilično naribam, gljive (obavezno svježe, ne iz važa), malo pancete te masline zelene (obavezno) i to vam je to...

tisto me je učija profesionalni kuhar, tako da mi tisto ispadne bolje nego u nekim pizzerijama...

Seljober
21.11.07, 11:18
zašto?meni je sad bilo pet do 12 šta se tiče gužve i taj umak mi je pomogao,

Zbog kemikalija sadržanih u umaku. Al ak je hitno, ok...

moja vam pizza izgleda ovako - tisto se zamiša standardno, u mikser smišam pomidore(pelate), origano, vegetu, šunka tanko sjeckana, sira (gaude) poprilično naribam, gljive (obavezno svježe, ne iz važa), malo pancete te masline zelene (obavezno) i to vam je to...

tisto me je učija profesionalni kuhar, tako da mi tisto ispadne bolje nego u nekim pizzerijama...

fino :bravo:

Anabela
21.11.07, 11:27
a u ti s neki zdravko?!

Seljober
21.11.07, 11:40
a u ti s neki zdravko?!

Uzmi radije Podravkinu pasiranu rajčicu, u staklenoj boci, nije reklama, al je razlika u okusu nebo-zemlja. A možeš ko Zigi pelate u mikser, začiniš i gotovo za 2-3 minute...

Zigi
21.11.07, 11:42
a zašto ne možeš...?:misli:

Anabela
21.11.07, 11:50
ma nema meni do mamine pasirane rajčice

kutije
15.04.08, 15:35
tjesto- od oka okolo po kila brasna+sol+kvasac+zlicu mas. ulja+mliko+jamnica(po dec)
nek stoji...sat..dva
Razmeljan tjesto u tepsiju, upalin pec 200c, i stavin da se tjesto samo pece 8-12 min.
izvadin tjesto
u salsu zlicu vegete,1.5dec prelien,nabacan prije izribaan sir
a ostalo su nijanse.
sunku vise ne stavljam, bolje pancete manje a sladje,
gljive, masline,tunj,kapula,feferoni, kako kad.

kutije
16.04.08, 09:51
Zaboravi san napisat, naravno kad izvadite tepsiju i razbacate sastojke treba picu
vrnit takvu nazad u pec jos 9-14 minuta.
Tako izbjegnen da mi tjesto bude polu sirovo, jer u piceriji se pece odoli, i puno su vece temperature nego u pecicama obicna vrsta.

Mona Liza
22.04.08, 16:32
Podloga za pizzu(za 4 osobe)

Sastojci:400gr brasna,1 kasicica secera,1 kasicica praska za pecivo,1 kasicica soli,150gr margarina,2 jajeta,mast za modlu.
Priprema:Brasno izmesati sa praskom za pecivo,secerom i solju.Margarin iseci na male komadice,pa njima posuti brasno,dodati ulupana jaja i -pocevsi od ivice-izraditi cvrsce testo.Pokriti ga nakvasenom krpom i 1 sat ostaviti u frizideru.Na pobrasnjenoj dasci testo istanjiti na oblik namascene modle.

Mona Liza
22.04.08, 16:38
Pizza Ala Napolitana

Sastojci:350gr brasna,15gr kvasca,20gr margarina,malo mlakog mleka,so,secer.Za nadev:maslinovo ulje,100gr fileta sardela,125gr topljenog sira(cester),300gr paradajza,so,biber,majoran.
Priprema:Od navedenih sastojaka zamesiti cvrsto kiselo testo,pa ga ostaviti da naraste,te njim obloziti podmazan okrugli pleh.Testo poprskati maslinovim uljem,pa ga prekriti kriskama sira,a odozgo poredjati kolutove paradajza,te ih posuti majoranom,posoliti i pobiberiti.Izmedju kolutova paradajza poredjati filete sardela-u obliku mreze.Peci na 190-200 stepeni,oko 30 minuta.

vekia
26.04.08, 13:28
Pizza sa salamomhttp://www.crochef.com/pics/recepti/watermarked/ovr_52-pic_B.jpg

Potrebni sastojci:
- Za tijesto: 350 g brašna t-550
1/2 žličice soli
1 žlica maslinovog ulja
3 dl vode
- Za nadjev: 600 g sjeckane rajčice (svježe ili pelati)
par listova svježeg origana
1 žličica bosiljka
1 češanj češnjaka
200 g maslina (crne i zelene)
4 zelene i crvene paprike
2 luka
150 g mozzarelle
80 g šampinjona
170 g salame
maslinovo ulje
sol i papar

Opis: Pizza svoje korijene vuče još iz starih grčkiha kolonija u južnoj Italiji, točnije iz Napulja. Od tada pa do danas nastalo je bezbroj varijanti tog jela, i pizza je postala globalni fenomen. Vrijeme je da i vi napravite jednu. Zašto ne bi započeli baš sa pizzom sa salamom?
Priprema:
1. U dva dl mlake vode rastopimo kvasac, dodamo ½ žličice soli, promiješamo i dodamo sve zajedno prelijemo u zdjelu preko prosijanoga brašna. Dodamo ulje i električnim mikserom izmijesimo tijesto, prekrijemo kuhinjskom krpom i ostavimo na toplom da se diže oko jedan i pola sata.
2. Dignuto tijesto istresemo na pobrašnjenu dasku, rukama još malo promijesimo dodajući brašna koliko tijesto traži. Zatim tijesto raspodijelimo na četiri jednaka dijela od kojih valjkom razvaljamo četiri jednaka okrugla oblika debljine oko pola cm.
3. Sjeckanu rajčicu pomiješamo sa 1 dl maslinovog ulja, začinimo solju, paprom, svježim ili sušenim origanom i bosiljkom te protisnutim češnjakom.
4. Iskoštene masline prerežemo popola, a paprike operemo, očistimo i narežemo na kockice. Umak od rajčica prekrijemo tankim kriškama sira (mozzarella). Zatim po siru (mozzarella) rasporedimo narezane masline i paprike, na tanko narezane očišćene šampinjone, sloj naribanog sira (pecorino), tanko narezane kriške salame, pokoji kolut luka i još pokoju maslinu.
5. Stavimo peči u zagrijanu pećnicu, na donju razinu, na najjaču temperaturu oko 8-10 minuta.

Uh ovo treba provat:joja:

schuster
26.04.08, 13:40
Kako vi pravite pizzu?!Sta sve stavite..Pisite sve,jer pizzu obozavam:glad:
I zanima me jos jel tijesto kupujete ili sami pravite?Ako pravite,molim recept i za to.:mig:
ma to i mene zanima...nemam sad vremena da gledam ali cu pogledati rado ko sta zna o ovome :t:

Ramzes
26.04.08, 14:01
Sa'ce vas majstor nauciti. Znate da sam ja ober pica majstor, posebno sam volio razvlaciti picu kao momak na faxu. I danas volim halapljivo pozderati socnu picu, samo sto se sada rijetko takve nalaze.

Radio sam kao student u prvoj sarajevskoj piceriji. Dugo nam je trebalo da izvucemo od gazde tajnu za tijesto, koju vam sada prenosim:

Dakle, tajna originalnog tijesta za picu je samo u vremenu kad se stavlja secer, a kad sol.
Nastavak u sljedecem postu. :ciao:

vekia
26.04.08, 14:04
Sa'ce vas majstor nauciti. Znate da sam ja ober pica majstor, posebno sam volio razvlaciti picu kao momak na faxu. I danas volim halapljivo pozderati socnu picu, samo sto se sada rijetko takve nalaze.

Radio sam kao student u prvoj sarajevskoj piceriji. Dugo nam je trebalo da izvucemo od gazde tajnu za tijesto, koju vam sada prenosim:

Dakle, tajna originalnog tijesta za picu je samo u vremenu kad se stavlja secer, a kad sol.
Nastavak u sljedecem postu. :ciao::ceka:

Ramzes
26.04.08, 16:54
Dakle, da otpocnem dje sam stao:

Za tijesto vam je potrebno mjereno po jednoj kesici kvasca (to je mjera za 4 bole tijesta):

600 gr. bijelog brasna tip 500
1 kesica kvasca
1 supena kasika sitnog secera
1 supena kasika soli, ili manje, po ukusu
1 supena kasika biljnog ulja

Spremanje:
NAJBITNIJA FINTA: Brasno i secer se zajedno pomijesaju. U tome je tajna talijanskog tijesta. Secer treba prvi da izvuce silinu iz brasna.
Dakle, izmijesali ste brasno i secer na suvo, ostalo je klasika - napraviti kupicu, nasuti kvasac, sol i mlaku vodu da se zakuha i aktivira kvasac, dodati malo ulja. Pazite kod dodavanja ulja - ako stavite previse tijesto ce biti zilavo i skupljace se, ne moze se oblikovati. Ako je premalo, pucace. Znaci ulja treba biti toliko da se pica lako razvlaci i oblikuje.
Kad ste sve dobro muski izmijesali, podijelite tijesto u 4 bole. Pokrijte mokrom krpom i ostaviteda se tijesto digne. Kad se tijesto diglo, ponovo isijecite svaku bolu i ponovo ju muski izmijesajte tako da svi gasovi izadju iz tijesta. Zapamtite, sto ste agresivniji sa tijestom, bolje ce se razvijati.
Ovako spremljene bole ako ih necete odmah koristiti pokrijte mokrom krpom i smjestite u frizz. Sljedeci put je dovoljno ostaviti bole na sat-dva da se tijesto malo zgrije i mozete poceti sa izradom pice.

Tajna kecapa:

Ako sta mrzim kad uzimam picu to je kupovni kecap. Svaki je obicno smece i unistava jedinstven okus pice. Najbolji kecap se pravi na sljedeci nacin:
Paradajz pire iz konzerve razbijte sa vodom na zeljenu gustinu (ne zaboravite da voda isparava, pa uvijek napravite malo rjedje neg' bi inace), dodajte sljedece zacine prema volji:
Biber - obavezno
Sol i secer u istom omjeru - ne mnogo
Biljno ulje, najbolje maslinovo :t:
Origano - ovo nikako ne zaboravite. Origano mora odstajati u kecapu kako bi pustio miris.
Sve ovo zbuckajte i ostavite da odstoji. Prije upotrebe i nanosenja na tijesto promuckajte jer se ulje cesto odvaja tokom stajanja.

Neke male tajne:
Kada nanosite gljive, svi gledaju da budu u komadima i vidljive. Greska. Gljive treba da su sto sitnije isjeckane i zaboga ne stedite na gljivama! Sto je vise gljiva pica ce biti socnija, jer gljive toko pecenja pustaju neophodnu vlagu. Ako vam je bas frka sa gljivama, mozete se vaditi sa dobro zrelim paradajzom, mada nece biti isto.
Najbolje meso za picu je mortadela. Mortadelu treba izrendati, a ne rezati u kriske. Ona je dovoljno, ali ne previse masna za picu i ima dobar ukus nakon pecenja.
Sir - Edamer, takodje ide prvo na rende. Nikad nista na picu ne stavljajte narezano, osim za cistu dekoraciju. Ja sam cesto kuci u sir dodavao i onaj budjavi plavi jakog okusa ... ima neke gljivice u sebi, ne mogu se sjetiti imena, bude extra. Dobar dodatak je i govedja pecenica od slatke peke.

Redosljed spremanja:
Tijesto opalite stocem po sredini i formirate okruglu rupu. Prvo formirate rubove koji treba da budu deblji da sadrzaj ne ispada i ne curi. Zatim razvlacite picu na nabrasnjenoj podlozi. Najbolje se razvlaci kad ju vitlate po zraku.
Na gotovo tijesto prvo nanosite kecap, kasikom i ravnomjerno, do rubova, ne i po njima.
Zatim ide sir, pa mortadela, pa gljive i po tome sve cega se sjetite. Prstohvat origana po cijeloj pici. Kicicom za krecenje rubova premazite biljnim uljem rubove. Pica spremna za pecenje.

Finta kod pecenja u rerni:
Tajna spremanja pice je u vreloj podlozi. Ako nemate mramornu plocu koju cete zagrijati prethodno u rerni, okrenite tepsiju naopako i ostavite da se grije. Kad je rerna vrela picu pokupite sa nabrasnjenom lopaticom - moze lanjska aluminijska za ciscenje snijega, i spustite direktno na vrelu tepsiju i zatvorite. Pica je spremna za vadjenje kad se rubovi ravnomjerno zarumene. Ne zaboravite ju okrenuti, jer u rerni se obicno jedna strana vise pece od druge. Picu vadite kako ste ju i ubacili - lopaticom.

Ostalo je na vama kako cete ju pozderati. Ne zaboravite onaj kecap, sada je vrijeme da zacinite picu. Usput ce ju malo ohladiti - navalite! Uz picu je najbolje svijetlo pivo, osim ako niste stavljali usoljene girice, tada moze i crno pivo ili vino. Sex je obavezan, jer je origano dobar afrodizijak. :t:

Ramzes
26.04.08, 16:56
Kad ju prvi put uspjesno napravite, shvaticete zasto nikada ne narucujem picu u restoranu. :kava:

vekia
26.04.08, 19:21
:bravo: svaka čast...provam pa ti javim

karol
28.04.08, 10:46
Jedno pitanje. Da li tijesto miješaš ručno ili mikserom? Ja mikserom, ali sam čula da je puno bolje ručno.

Mademoiselle_
28.04.08, 22:18
Ja to radim rucno,nikad nisam radila s mikserom.

vekia
09.05.08, 16:34
http://img383.imageshack.us/img383/6161/picture007md0.jpg (http://www.seljacionline-forum.com/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2fwww.seljacionline-forum.com/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2fimageshack.us)

vekia
09.05.08, 16:34
http://img518.imageshack.us/img518/9486/picture009gc7.jpg (http://www.seljacionline-forum.com/redirector.php?url=%68%74%74%70%3a%2f%2fimageshack.us)

Anabela
09.05.08, 22:17
njamiiiiiiiiiii