PDA

View Full Version : Koja religija je zatucanija - katolička ili islamska?

Stranica : 1 2 3 [4] 5 6

Ramzes
01.09.09, 21:33
Pa ne mislim baš da se katolička vjera temelji na starom zavjetu..
Ali, muslimanski je Kuran, najnovija knjigica islama, pa ja sad govorim o ljudima koji se pridržavaju islama koji je -jebote, za nepovjerovat, vrlo precizan u svim životnim situacijama. I to zatucano, diskriminirajuće, šovinistički, seksistički i sve ostalo-plus kažnjiv u većini naputaka po većini konvencija. I ne bi isto čovjek vjerovao, jako je puno visoko obrazovanih ljudi koji se toga dosljedno pridržavaju.
A sad ti meni, molim te pojasni što si točno htio reči tom rečenicom- Ne možete gledati islam kroz prizmu kulture područja gdje se provodi.
Il se pridržavaš islama , il si nevjernik. A sad govorimo o tome koja je vjera zatucanija, a ne koja je kultura dosljedna u njoj koja nije.
p.s-nije valjda da si ti musliman?

Jesam. Šta ti znači to "nije valjda da si musliman"? Takav sam se rodio. Ti si se mogla roditi kao patka, recimo. Ne biraš po rođenju.
Mada ustvari nemam pojma šta sam po nekom svom opredjeljenju. Najprije tragač i posmatrač. Kur'an sam čitao jednom davno, i ne sjećam se da sam ga pročitao do kraja, a Bibliju sam prostudirao opako, i to više verzija, pa i na engleskom, najviše tragajući za civilizacijom Anaka iz arheoloških razloga.
Religijski i filozofski, legla mi je samo Bhagavad Gida. I vjerujem u Boga, ili Allaha, ili Krishnu, isto značenje. Sa tom razlikom da sam prosvećeniji kroz sve te knjige koje sam pročitao. E da, i Toru.
Kur'an je ustvari bolje očuvana Biblija. Muhammeda je Bibliji podučavao njegov stric. Pričate o jednoj te istoj vjeri i knjigi. :kava:
Libijci, pakistanci, evropski muslimani ... jedni arapi, drugi hindusi, treći evropljani. Različiti u mnogo čemu.
Islam je tolerantniji nego misliš, ali ga ne poznaješ. Imaš neke preporuke i neki ih se drže slijepo, neki ne, jer u Kur'anu jasno stoji da je vrijednije činiti dobro i obraćati se Stvoritelju u tišini svoje sobe nego sva hodočašća i molitve na javnim mjestima. Mislim, mogao bih pisati o lošim i dobrim stvarima u obje knjige satima, pa da ne dužim.
Znaš li da je Mojsije zabranio svinjetinu?
Pojam religije je širok, neznanje šire. Prvo vjerovanje o jednom Stvoritelju ne kreće od Jevreja, nego od Hindusa. Legenda o potopu takođe od Hindusa. Vedski spisi i mit o Gilgameshu. Mi se ustvari svađamo oko loše prepisanih i skraćenih Hinduskih tekstova, politički napisane "Istorije Jevrejskog naroda" i dodatka o buntovniku koji je prkosio Rimu, bio razapet a od njega nastala legenda.
Čak mu i Muhammed odaje počast riječima da će Isa (Isus) sjediti bliže Stvoritelju od njega (Muhammeda).
Kad smo kod teme, pitanje je zatucanost.
Prvo poglavlje Kur'ana kaže: "Uči, u ime Stvoritelja" Misli se na općenito sticanje znanja. Neko ko propagira sticanje znanja ne može biti zatucan.

SavaKovačević
01.09.09, 21:38
jel bi ga trebalo bit sram il bi se trebo ispričat???Ružno zvuči ovo pitanje gore da ga jebeš...:seljo:šta je tu nenormalno ,ak je čovjek musliman?

Juditha
01.09.09, 22:33
To sad objašnjava puno toga.
Objašnjavati Kuran koz druge religije i napose moju, je..hmm.diskutabilno.
Jer, ne bi čovjek vjerovao i ja sam ga pročitala.
Pa ja neću o tome.
Ja odoh...:ciao:

Odraz
02.09.09, 10:07
onda ću ja kao neutralac reći da je opet kolega Ramzo u pravu
i ja sam čitao Bibliju, Kur'an, itd itd itd...
u biti sve su to loše kopije drugih spisa, starijih civilizacija itd itd
i još jedna... u Bibliji ima preko 40.000 mrtvih koje je bog opravdano pokosio (da li svojom rukom ili kroz nekoga) :roll:
u Kur'anu nema mrtvih, nema gnjeva božjeg koji kosi (ako se dobro sjećam)

Ramzo, loš si ti musliman koji svinjetinu jede, pije ko smuk itd :zubo:
i ja sam jako loš katolik jer se družim s tobom... morati ću sakupiti par križara da te posjete :zubo:

@Juda... Ramzo je nadasve odličan čovjek. Bio musliman, bio budist, bio delfinist ili vjerovao u lokot i lonac. Ja sam ga samo jednom upoznao, i mogu samo reći da on, za razliku od drugih ne pristaje ni na političku, vjersku ni rasnu razliku. Možda zato jer je vidio dalje od svog dvorišta, a možda zato jer ima 2 klikera više u glavi. Barijere ne postoje. Kada bi sjela sa njim, vidjela bi da je tako...

p.s. Ramzo, jesam li dobro napisao? hoćeš platiti pivu? ti pij kafu, za tebe nema alkohola :zubo:

easy
02.09.09, 15:32
i još jedna... u Bibliji ima preko 40.000 mrtvih koje je bog opravdano pokosio (da li svojom rukom ili kroz nekoga) :roll:

i ja sam jako loš katolik jer se družim s tobom... morati ću sakupiti par križara da te posjete :zubo:

@Juda... Ramzo je nadasve odličan čovjek. Bio musliman, bio budist, bio delfinist ili vjerovao u lokot i lonac. Ja sam ga samo jednom upoznao, i mogu samo reći da on, za razliku od drugih ne pristaje ni na političku, vjersku ni rasnu razliku. Možda zato jer je vidio dalje od svog dvorišta, a možda zato jer ima 2 klikera više u glavi. Barijere ne postoje. Kada bi sjela sa njim, vidjela bi da je tako...

p.s. Ramzo, jesam li dobro napisao? hoćeš platiti pivu? ti pij kafu, za tebe nema alkohola :zubo:
ne smi on ni kafu radi kofeina, samo vodu

Aldous
02.09.09, 15:39
Il se pridržavaš islama , il si nevjernik. A sad govorimo o tome koja je vjera zatucanija, a ne koja je kultura dosljedna u njoj koja nije.

Ti mislis da krscanstvo nije jednako striktno u svojoj biti? Ako se ne pridrzavas zapovijedi nisi krscanin. Samo Isus je odigrao pametnije - uvedeno je oprostenje, kasnije sakrament ispovijedi. Samo opisi Isusovog stava u NZ - u izgledaju mi kao kiselo i preko volje izgovoreni. Tako ih tumace i crkveni oci - 'Sagrijesi, al ne zajebavaj se previse.'
Ne znam kako to vjernici u krscanstvu ne osjete: svaki grijeh, svako nepostivanje je licemjerstvo i, prije svega, GRIJEH. Kada bi se rijesili licemjerstva i GRIJEHA, sto zapravo i je poanta religije i razlog za odabir takvog nacina zivota, krscani bi dogmatizmom svoje vjere bili vise zatucani od bilo koje religije danas. Samo sto bi to bila 'zatucanost milih ovaca', a islam je 'zatucanost batine'.

Ali, mozda je i bolje da je Crkva stvorila kompromis i pustila ljude da ne zive zatiucanost do kraja.

Jer, da su katolici zivjeli svoju religiju, tj. zivjeli pod zatucanoscu, Europa i svijet bili bi jos uvijek u srednjem vijeku.

A svi vrlo dobro znamo na koju su razinu muslimani digli svijet zivjevsi pod svojom zatucanoscu.

easy
02.09.09, 16:02
Ti mislis da krscanstvo nije jednako striktno u svojoj biti? Ako se ne pridrzavas zapovijedi nisi krscanin. Samo Isus je odigrao pametnije - uvedeno je oprostenje, kasnije sakrament ispovijedi. Samo opisi Isusovog stava u NZ - u izgledaju mi kao kiselo i preko volje izgovoreni. Tako ih tumace i crkveni oci - 'Sagrijesi, al ne zajebavaj se previse.'
Ne znam kako to vjernici u krscanstvu ne osjete: svaki grijeh, svako nepostivanje je licemjerstvo i, prije svega, GRIJEH. Kada bi se rijesili licemjerstva i GRIJEHA, sto zapravo i je poanta religije i razlog za odabir takvog nacina zivota, krscani bi dogmatizmom svoje vjere bili vise zatucani od bilo koje religije danas. Samo sto bi to bila 'zatucanost milih ovaca', a islam je 'zatucanost batine'.

Ali, mozda je i bolje da je Crkva stvorila kompromis i pustila ljude da ne zive zatiucanost do kraja.

Jer, da su katolici zivjeli svoju religiju, tj. zivjeli pod zatucanoscu, Europa i svijet bili bi jos uvijek u srednjem vijeku.

A svi vrlo dobro znamo na koju su razinu muslimani digli svijet zivjevsi pod svojom zatucanoscu.

Što se tiče muslimanske zatucanosti moram te pobiti :
-arapske brojke(1,2,3,4,5,6.....),
-arapska astronomija(u arapskoj civilizaciji Ja'far Muhammad ibn Mūsā ibn Shākir u 9.st. postavlja hipotezu da se nebeska tijela i zvjezdane sfere vladaju po istim zakonitostima kao i Zemlja. To je veliki napredak u odnosu na mislioce antičke Grčke koji su smatrali da se „nebeska“ i „zemaljska“ gibanja odvijaju po različitim zakonitostima),
-arapska fizika (islamski su znanstvenici združili statiku i dinamiku u novu granu fizike – mehaniku. Također, kombinirali su znanja hidrostatike i dinamike u hidrodinamiku. Al Kazini razlikuje masu i težinu, tvrdi da zrak ima težinu i da mu je gustoća manja od gustoće vode. Opisuje ovisnost gustoće o temperaturi te postojanje uzgona u zraku. Veliki filozof i znanstvenik Abu Ali ibn Sina (Aviccena) (980. – 1037.) kritizira Aristotela i njegovu ideju o stalnoj sili koja je potrebna da bi održala gibanje tijela).
- Alhambra (Crveni grad) u Granadi-Španjolskoj=čudo arapske arhitekture, mirno predana i na svu sreću neporušena kad su izgubili rat,
- zatim Dubai u kojem živi i radi masu europljana-katolika bez ikakvih većih problema,
čini mi se da su to vrsni doprinosi razvoju i napretku čovječanstva na polju nauke i arhitekture...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Islamska_umjetnost_i_arhitektura (http://www.seljacionline-forum.com/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhr.wikipedia.org%2Fwiki%2FIslamska_umjetnost_i_arhitektura)

Ramzes
02.09.09, 17:53

Hvala na lijepim riječima uvaženi kolega. :t:
Ipak mislim da sam dobar i musliman, i kršćan, i hindu, i jevrej. Jer, nije zabrana nigdje ni piti alkohol, ni jesti svinjetinu (osim u Starom zavjetu), to su preporuke. Ti moji sitni grijesi su beznačajni ... par gajbi piva, malo špeka ... bitno da ne kradem, ne varam, ne lažem, ne navodim druge na grijeh (osim ako ima dobre sise) i pokušavam pomoći svakome. Prema tome, ja sam dobar vjernik za svaku religiju.

Gajbu piva uvijek imaš od mene, samo te jebeno uloviti. :auch:

A Juditha ... znaš, to je druga priča. :mig:

Aldous
02.09.09, 23:47
Što se tiče muslimanske zatucanosti moram te pobiti :
-arapske brojke(1,2,3,4,5,6.....),
-arapska astronomija(u arapskoj civilizaciji Ja'far Muhammad ibn Mūsā ibn Shākir u 9.st. postavlja hipotezu da se nebeska tijela i zvjezdane sfere vladaju po istim zakonitostima kao i Zemlja. To je veliki napredak u odnosu na mislioce antičke Grčke koji su smatrali da se „nebeska“ i „zemaljska“ gibanja odvijaju po različitim zakonitostima),
-arapska fizika (islamski su znanstvenici združili statiku i dinamiku u novu granu fizike – mehaniku. Također, kombinirali su znanja hidrostatike i dinamike u hidrodinamiku. Al Kazini razlikuje masu i težinu, tvrdi da zrak ima težinu i da mu je gustoća manja od gustoće vode. Opisuje ovisnost gustoće o temperaturi te postojanje uzgona u zraku. Veliki filozof i znanstvenik Abu Ali ibn Sina (Aviccena) (980. – 1037.) kritizira Aristotela i njegovu ideju o stalnoj sili koja je potrebna da bi održala gibanje tijela).
- Alhambra (Crveni grad) u Granadi-Španjolskoj=čudo arapske arhitekture, mirno predana i na svu sreću neporušena kad su izgubili rat,
- zatim Dubai u kojem živi i radi masu europljana-katolika bez ikakvih većih problema,
čini mi se da su to vrsni doprinosi razvoju i napretku čovječanstva na polju nauke i arhitekture...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Islamska_umjetnost_i_arhitektura (http://www.seljacionline-forum.com/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhr.wikipedia.org%2Fwiki%2FIslamska_umjetnost_i_arhitektura)

Pa ono je bila IRONIJA. :auch:

Ti nisi skuzio da ja pljujem po krscanskoj zatucanosti??? :zbunjeni:

omg :auch:

easy
03.09.09, 12:22
Pa ono je bila IRONIJA. :auch:

Ti nisi skuzio da ja pljujem po krscanskoj zatucanosti??? :zbunjeni:

omg :auch:

Ti misliš da ovo netko tko je musliman neće shvatiti kao uvredu:rofl:,
Preporučio bih ti da onda ubuduće staviš navodnike,
zatim da izbjegneš pisanje ovakvih izjava "zelenom bojom"
Ne zaboravi i papa se opravdavao na račun sličnih izjava kao što je tvoja i nije se "oprao".
Bez obzira na sve tvoje pročitane knjige, upamti da se sukobi dešavaju baš zbog dvosmislenih rečenica...a poslije su se ¨pametnjakovići¨ izvlačili iz te svoje "ironije" u stilu,
nisam ja to tako izjavio, izvukli su mi riječi iz konteksta (čitaj Mesić)...

Aldous
03.09.09, 14:33

Ti misliš da ovo netko tko je musliman neće shvatiti kao uvredu:rofl:,
Preporučio bih ti da onda ubuduće staviš navodnike,
zatim da izbjegneš pisanje ovakvih izjava "zelenom bojom"

Ja bih bio pametnjakovic, glupan koji ne zna sto prica unatoc 'svim knjigama koje je procitao' da nisam napisao sve ono prije. Samo ljudi upitne inteligencije nece shvatiti ono sto sam ja htio. Procitaj jos jednom cijelo stivo u postu mozda ti bude jasnije.

Sada izvlacis iz konteksta da bi dokazao svoju izjavu umjesto da se TI slozis da si pogrijesio. Ja to napravim kada pogrijesim.

Ne zaboravi i papa se opravdavao na račun sličnih izjava kao što je tvoja i nije se "oprao".
Bez obzira na sve tvoje pročitane knjige, upamti da se sukobi dešavaju baš zbog dvosmislenih rečenica...a poslije su se ¨pametnjakovići¨ izvlačili iz te svoje "ironije" u stilu,
nisam ja to tako izjavio, izvukli su mi riječi iz konteksta (čitaj Mesić)...

I ti mislis da ja usporedbu s Mesicem i papom necu shvatiti kao uvredu? :rofl:

Ramzes
03.09.09, 16:47

Ja bih se složio sa ovim. Da se kršćanstvo nije modificiralo u Evropi iz političkih i društvenih potreba prije svega bi imalo daleko manji broj pristalica, najblaže rečeno. Prilagođavanje kršćanstva prema domicilnom stanovništvu koje je u to vrijeme obožavalo "paganska" božanstva identificirajući Mariju kao pandam Božici zemlje imalo je za rezultat privlačenje tog stanovništva. To je samo jedan primjer. U konačnici kršćanstvo je zauzelo daleko liberalniju politiku u odnosu na prošlost, a i danas je u stalnom pokušaju približavanja potrebama društva.
To je problem sa islamom. U islamu konzervativne struje su još uvijek jače od reformskih, čime održavaju zatucanost vjernika. Nažalost, ali to je istina. I ustvari, to i jeste poanta - ako religiju ne prilagođavate društvenim tokovima, vjernike držite u stagnaciji. Ali, ako dozvolite liberalizaciju, udaljavate se od korijena religije i činite ju nedosljednom.

Jedinstvena
03.09.09, 20:04
Ja bih se složio sa ovim. Da se kršćanstvo nije modificiralo u Evropi iz političkih i društvenih potreba prije svega bi imalo daleko manji broj pristalica, najblaže rečeno. Prilagođavanje kršćanstva prema domicilnom stanovništvu koje je u to vrijeme obožavalo "paganska" božanstva identificirajući Mariju kao pandam Božici zemlje imalo je za rezultat privlačenje tog stanovništva. To je samo jedan primjer. U konačnici kršćanstvo je zauzelo daleko liberalniju politiku u odnosu na prošlost, a i danas je u stalnom pokušaju približavanja potrebama društva.
To je problem sa islamom. U islamu konzervativne struje su još uvijek jače od reformskih, čime održavaju zatucanost vjernika. Nažalost, ali to je istina. I ustvari, to i jeste poanta - ako religiju ne prilagođavate društvenim tokovima, vjernike držite u stagnaciji. Ali, ako dozvolite liberalizaciju, udaljavate se od korijena religije i činite ju nedosljednom.

Potpuno se slažem s gore navedenim, točno tako.:s:

OT
poštujem vjernike, mada ja nisam, ne pačam se niti u jednu vjeru ili vjerovanje, (nekak mi se najmanje sviđaju sekte, oni su uglavnom opičeni,a neki i opasni). Mislim da su svi vjernici koji se doslovno drže zapovijedi iz Biblije, Tore, Kurana...uglavnom jednaki...jer kako govore vjernici ON je samo jedan, samo je više puteva do NJEGA. :zbunjeni:

Aldous
03.09.09, 22:53

:t:

... a sami vjernici postaju licemjrei. :kava:

Cyrrus
29.11.09, 21:47
"Šwajncarska demokratska religija" je najzatucanija :joja:

P.S. K'o ne zna - nek' pita Moamera :lol:

Al - Karam
29.11.09, 23:36
Kršćanstvo i islam su dvije trenutno najjače monoteističke religije i svaka od njih ima svojih prednosti i mana radi čega osobno smatram da se svjetonazori bilo kojeg čovjeka ne trebaju bazirati na bilo kojem od izvornih temelja pomenutih religija koliko na kvalitetima i reanaliziranju pozitiviteta obje religije koje će nakon integriranja u čovjeka ili ljudsko društvo (društva) rezultirati većoj koristi za sve nas.

Kršćanstvo

Stari Zavjet je po meni skup povijesnih zapisa koji nemaju veze sa bogom koliko sa čovjekom koji je pisao "božije riječi", jer boga ne vidim kao "Jahwaha svemoćnog koji griješnike kažnjava i na četvrtom koljenu" koje je po meni nevino samim time jer ne vidim logiku u tome da praunučad bilo koje osobe moraju snositi grijehe svojih pradjedova. Bog ne stvara i nikad nije stvarao ljude da bi ih proklinjao, on nas stvara jer nas voli.

Novi Zavjet je već nešto drugo i ima jako puno božijeg u sebi jer Isus Krist nemalo puta umjesto na revanšizam i odmazdu poziva na oprost. Originalni izvorni i nepromjenjeni Krist može biti inspiracija svakom čovjeku koji želi promjeniti svoj život nabolje jer su njegove težnje usmjerene više ka "obećanom životu u kraljevstvu nebeskom" nego ka materijalnim interesima. Kršćanski grijesi u koje spadaju inkivizicije su produkt pogrešnog tumačenja kršćanstva ali nisu u svezi sa Kristom jer on nigdje nije "palio vještice" i kamenovao one koji tvrde da zemlja nije ravna ploča (ako je postojalo takvih slučajeva, molim da mi se navedu). Krist nije bio naučnik, astrolog, liječnik, politički vođa, bojovnik, mislilac, buntovnik... niti je za krajnju namjeru imao stvaranje jake društvene zajednice "plave krvi" koja će biti dominantnija u odnosu na druge. Njegov cilj je bio jednostavan i vodio je samo jednom - čišćenju duše onih koji ga mogu shvatiti, i očuvanje čovjekove prirodnosti. Kršćani jesu činili zločine i čine ih i dan danas ali ne u ime Krista nego u svoje ime jer ih Krist nikada nije zagovarao niti poučavao druge kako ih treba činiti.

Jedan dobar dio napretka kršćanskog svijeta može se debelo zahvaliti odricanju od izvornog kršćanskog nauka jer Isus nije bio kapitalist koji je mislio samo na sebe ("ostavi sve i pođi za mnom") kao ovi koje imamo priliku vidjeti danas ("zagrabi koliko možeš, i neka te zaboli kurac za sve ostale").

Islam

Islam je skup društveno - političko - gopodarskih zakona koji se bazira na Qur`anu i haditima (izrekama islamskog proroka Muhameda) i ovjekovječen je "pečatom samog boga" kojeg muslimani zovu Alahom. U svom doista kompleksnom opusu sadrži niz pozitiviteta od kojih na prvo mjesto mogu staviti islamske beskamatne banke (dignete milijun evra, prisegnete pred bogom da ćete točno toliko vratiti za recimo pet godina i na to nemate kamate koja vam spriječava razvitak onoga što ste osmislili), obvezan porez koji plaćaju samo bogati (dio svoje imovine uplaćuju u fondove za sirotinju), lijep odgoj djece, inzistiranje na učenju i opismenjavanju, obvezno udaljavanje od opojnih droga, alkohola, raznih vidova kocke, pravo na rastavu braka ukoliko on nije uspješan uz napomenu da žena prije rastave mora imati tri mjesečna ciklusa (dakle da se utvrdi da nije trudna, ako je - otac ima obvezu prema tom djetetu i ne može dobiti rastavu dok ne ispuni obveze), pravo na naslijedstvo za žensku djecu (u prijeislamsko doba ženska djeca su se u nekim slučajevima živa zakopavala jer su predstavljala sramotu), održavanje jakih obiteljskih veza (stari Arapi su znali nabrojati svoju obitelj i do 40-og koljena), i još mnogo toga od čega bi i današnja Evropa imala jako velike koristi. Zamjetite da mi od ovoga u svom sustavu nemamo gotovo ništa. Negativiteti koje vidim u islamu su:

- Postoje samo božiji zakoni, i o njima nema rasprave bez obzira da li se oni dobro tumače ili ne. Ne postoji pluralizam i on ne treba postojati, postoji samo teizam ;

- Najmlađa žena (od ukupno njih 12) gospodina Muhameda Aiša imala je samo 9 (devet) godina ;

- Islam će jednog dana zavladati svijetom, i svi ćemo biti muslimani. Krist će sići sa neba i poloniti križ, a potom kršćane naučit pameti jer su se daleko odmakli od njegove riječi ;

- Žena koja želi dokazati silovanje mora imati tri svjedoka (u nekim slučajevima i šest) ;

- Odsjecanje ruku kradljivcima bez obzira da li se radi o malodobnim prijestupnicima ili punoljetnim osobama, kamenovanje muškaraca i žena radi preljube u što su uključeni i dečki i cure koje furaju u vezi (poljubac i seks je općenito po islamu sraman čin koji treba kazniti i treba ga izbjegavati po svaku cijenu inače slijedi kazna), odsjecanje glava u slučaju pronevjere (prelaska sa islama na neku drugu vjeru) i sl. ;

- Nemogućnost dijaloga sa vjerskim fanaticima koji ne mogu skužit da se "bog prokleo kršćane" odnosi na kršćane koji su živjeli prije tisuću i pet stotina godina sa kojima su muslimani bili u ratu, a ne na ove danas koji ih primaju doma i u svoje države nakon što ih drugi protjeraju ;

- Islamski sveti rat - džihad ;

- Pogrešno shvatanje seksualnosti nakon kojeg slijedi pokrivanje žena kojima moraju biti pokrivene i oči. Po meni grijeh žene nije njena ljepota jer je od boga, grijeh žene je u muškarcu koji ne može kontrolirati svoje seksualne nagone i na svaku bi skočio kao stoka. Za ovakve je Krist rekao "ako te sablazni oko iskopaj ga, jer i to je bolje da i takav uđeš u Raj nego da budeš griješnik".

- Kompletan islam se bazira na Abramovom učenju koje je dopunjeno, sve ostalo što se desilo prije njega je uglavnom nikako ili sasvim škrto opisano, radi čega nema mjesta učenju da "bog stvori čovjeka na sliku i priliku svoju" po čemu ni Krist nije sin božiji.

- Islam navodno "priznaje" sve proroke od Abrama pa do Muhameda, no oni su tu navedeni samo redom. Onaj zadnji koji će "sve okupiti oko riječi oko koje se ne slažemo" je Muhamed. Drugi su tu samo pomenuti.

- Kristovi učenici ne postoje, većina njih je izmišljena i nije živjela u Kristovo doba, a jedino ispravno učenje je Barnabino, mada je već davno dokazano da se u slučaju Barnabe radi o srednjovjekovnom muslimanskom falsifikatu.

- Niti jedan islamski fundamentalist nema svoje osobno mišljenje o bogu, i krije se iza onoga "što je rekao bog". Sa njima je dijalog gotovo nemoguć osim ako cijelo vrijeme ne klimate glavom u smislu yes_man-a.

Da skratim... Sve u svemu, unutarnjost i dušu nekog čovjeka ne određuju religije i vjere nego božanska iskra koja se nalazi u svima nama i njena jačina. Drugim riječima, možete se roditi i biti katolik, pravoslavac, musliman, budist, yoga master ili bilo što drugo, ali ako ste u duši smrdljii šupak onda ste jednostavno smrdljivi šupak bez obzira da li se bogu idete molit u crkvama ili džamijama.

Netko gore je napisao da islam propagira terorizam, ne znam točno tko... Ukratko ću napisati da taj čovjek pojma nema o terorizmu i islamu.

Ramzes
11.12.09, 12:06
Tačno ... kakvih zatucanih vjernika ima ... :auch:
Skoro ja objašnjavam jednom poznaniku koga su u međuvremenu smotale vehabije kako se šaran pajcuje u pivu da se ne osjeća na mulj, kad on- "Mi ne pijemo alkohol". :auch:
I nije mi se dalje dalo objašnjavati kako alkohol ispari tokom pečenja. Nek' nastavi jesti bljutave šarane sa okusom mulja. :kava:

Al - Karam
11.12.09, 14:18
Tačno ... kakvih zatucanih vjernika ima ... :auch:
Skoro ja objašnjavam jednom poznaniku koga su u međuvremenu smotale vehabije kako se šaran pajcuje u pivu da se ne osjeća na mulj, kad on- "Mi ne pijemo alkohol". :auch:
I nije mi se dalje dalo objašnjavati kako alkohol ispari tokom pečenja. Nek' nastavi jesti bljutave šarane sa okusom mulja. :kava:

Radi fundamentalista raznih religija najviše bih volio da je bog kakva sisata žena koja se može puno seksat, a boga osobno zamišljam ovako...

http://img78.imageshack.us/img78/5326/rihana3xs8.png

Zar treba nekom ljepši i bolji bog od Rihane? Sa njene desne strane sjedi ovaj dečko, i on se pita tko će u pakao, a tko u raj...

http://www.tabloidprodigy.com/wp-content/uploads/2009/05/eminem.jpg

Tu su naravno i naši anđeli koji nam čuvaju duše...

http://granitegrok.com/pix/PussycatDolls2.jpg

... i ovo je njihova molitva...

58vGR7x9pK0

May I have your attention please?
Will the real fundamentalist please stand up !!!
I repeat, will the real fundamentalist please stand up !!!
We're gonna have a problem here...
Everytime we have a problem here...

Yes, yes... we have a problem again... and here...

kao prvo imam 17 god i idem u gim pa mozda i nisam dovoljno obrazovan za ovu temu ali zelio bih stvarno izreci svoje misljenje... ovako ja ne vjerujem u boga i nemam nista protiv boga ako postoji i protiv onoga tko vjeruje u njega nego me samo zivcira crkva, dzamija... pogotovo u europi i americi jer ne slijede svoja nacela... kao prvo ako svecenici zele stvarno bolji zivot u hrvatskoj i i cijelom svijetu zasto ne daju 5% od onoga sto uberu od jadnih ljudi samo da im blagoslove kucu... mislim koga oni tu zajebavaju... mogu ja doc nekome na vrata i trazit ga 50 100 200 kn i pospem ga vodom i kazem mu da ce mu zivot bit super i prodjem ca sa parama u dzepu... npr bas sam gledao na vijestima da crkva godisnje zaradi 37 mil kn (ispravite me ako grijesim) i sad da oni daju 10 mil za besplatno skolovanje, prijevoz i knjige svi bi studenti i ucenici imali sve besplatno... ne izmisljam jer je to bilo na vjestima nekim il na nekoj emisiji tako da sam jedino mozda pogrijesio u ciframa... ja moram placat 5000 kn godisnje da bi dosao do skole udaljene 10 km a andjelko kacunko se vuca po televiziji sa sisatim sponzorusama (citaj Nives Celzijus) i promovira njezinu knjigu i onda odlazi sa svojim najnovijim Audijem A8 sa tablicama Andjelo ili tako nekako... i takvih je primjera mil. po cijelom svijetu... mislim to je zalosno u kakvoj lazi zivi 35% svj. stanovnistva... ponavljam ja nemam nista protiv vjere al to sto krscanska religije i sve ostale (izuzev hinduizma mozda) rade od ljudi je stvarno sramotno... oni doslovno uzimaju zadnje pare od baba kojima treba za lijekove da bi sebi kupili novi autic... ja ne vjerujem u boga jer da postoji neko i nesto gore ili dolje svijet ovakav po meni nebi bio... velim ja mozda nisam dovoljno obrazovan za ovu temu al htio sam reci svoje misljenje

p.s. izgubio sam inspiraciju i pogledajte sve dijelove zeitgeista i ne obazirite se na gramaticke pogrjeske

http://www.index.hr/video/film.aspx?id=7153

It's not God i dislike, it's his fan club i can't stand!!!

Ramzes
25.01.10, 16:05
Evo čitam pa sam umro od smiujeha:
Citat - tačnije Coppy:
Svetom vodicom zagađenom fekalijama otrovalo se više od 200 Rusa
Istražni komitet za Irkutsku oblast počeo je istragu povodom masovnog trovanja:
Zbog neispravne svete vodice iz podzemnog izvora jedne crkve u Irkutsku, na jugoistoku Sibira, više od 200 osoba je primljeno u bolnicu, saopštila je danas sanitarna inspekcija Irkutske oblasti.

Prošle sedmice je u bolnicu primljeno 40 osoba, i svi su na praznik Bogojavljanje, 19. januara, pili vodu sa tog izvora.

Broj otrovanih danas se popeo na 228, od kojih je 143 djece, saopštila je inspekcija.

U oblasnoj bolnici trenutno se nalazi 114 osoba.

Epidemiloška služba je nakon analiza svete vodice saopštila da ne odgovara higijenskim i sanitarno-hemijskim propisima.

"Uzeto je 12 uzoraka svete vodice, u jednom je otkriveno prisustvo rotavirusa, a visok nivo nitrata i bakterija govori o davnom fekalnom zagađenju vode", saopštila je ta služba.

... Valjda bi ta voda trebala da bude magična, posvećena, ljekovita ... :lol::lol::lol:

AmADin_gospo
26.01.10, 00:01
ja mislim da su zatucani samo šupci koji polemišu čiji je tata jači, ćija mama bolju pitu prav, i čija je religija zatucanija...

tako je kako je, il se pomirite s činjenicama, il se kandidujte za papu/rejsa pa kad osvojite mandat, svirajte kurcu i mjenjajte vjeru kako vama odgovara

debusy
16.03.11, 10:45
malo sam se nasmijao na topic; a opet malo me i iziritiralo! nekolicina članova foruma se izjasnilo, dalo svoj glas, da je to islam! ne znam na osnovu čega su došli do tog zaključka! ni jedna objavljena vjera od Boga, nije došla da čovjeku oteža, naprotiv, došla je da mu život na zemlji učini lakšim i podnošljivijim! religija, sama po sebi, i ono što ona uči, nije zatucana; ljudi su! samo jedan mali primjer koji ide u prilog islamu, jer sam se našao uvrijeđenim kao musliman; sura (poglavlje) 109, ajet (rečenica) 6 : "A vama-vaša vjera, a meni-moja!" Ovo je samo jedan od primjera demokratičnosti u islamu, jer islam uči da u vjeri nema prisile!
nadalje, ne postoji niti jedan segmenat života (rođenje, djetinjstvo, mladost, brak, hrana, porodica, ...), a da islam nije dao uputstvo kako se ponašati! zar je zatucano to što islam strogo zabranjuje alkohol, a ok je da pijani balavci ubijaju nedužne građane u saobraćajkama i pijani očevi udaraju majke, sestre, nas; zar je zatucano to što islam strogo zabranjuje blud, a ok je da tata i mama imaju ljubavnike;... da ne uprošćavam dalje!
btw, oni koji su svoj glas dali islamu kao zatucanijoj religiji, njihov glas više govori o njima samima, nego o islamu! isto važi i za one koji su glas dali za katoličku!

To što si ovdje naveo par citata koji za tebe drže vodu ne mora bitno značiti da si u pravu. Ne zagovaram niti jednu struju, ali kako ti možeš pronaći citate koji tebi odgovaraju, uvjeren sam da bi i tvoji oponenti mogli pronaći citate koji bi poljuljali temelje tvojih tvrdnji.

Mentalist
16.03.11, 10:50
ni katolicizam ni islam nisu religije....cccc

kutije
16.03.11, 11:42
ni katolicizam ni islam nisu religije....cccc

prosvjetlime, u kratkim crtama.

Mentalist
16.03.11, 12:07
religija je najopćenitiji pojam, čak ni vjera i vjeroispovijest nisu istovjetni, ljudi često brkaju definicije, ma radi se terminologiji....

Luigi
16.03.11, 12:12
ma svi koji imaju mržnju i vode ratove u ime bilo koje vjere su kreteni...
...po meni vjera treba biti nešto intimno....
...svim crkvama oduzet sve, i da rade za dobrobit naroda besplatno, jer sve religije ubiro lovu na ovaj ili onaj način,
a i to je kretenizam, bog svemoguć a ne zna sa lovom?! ma mislim.....sve sreća pa crkva (kršćanska) ne plaća usto nikakve ni poreze, jelte,
a nedo bog da izdaju račun za nešto.......

ne kažem da su svi katoliči svećenici ukurcu, al dosta ih je.....
mislim koliko narod mora bit glup, kad ide slušat propovjed od lika koji ima bwm, kućetinu i sve džaba i bez poreza?!
sigurno im neće na misi reć kako je to steko, već će srat o tome kako moramo bit dobri i kako se neki mladi ljudi u parku ševe u kasne sate!
pa koji k ti uopće gledaš po parku u kasne sate?!?

nemojte me razljutit na ovu temu pls. svašta ću izdjelit!

i ja sam vjernik u Boga....

Ramzes
16.03.11, 12:17
Pa šta je tada religija?
Mene u principu sve to ne interesuje jer sam evolucionist i vjerujem u Svestvarajuću Kosmičku Energiju Velikog Praska i tako sam predstavnik Super rase koja se izdigla inteligencijom iznad nižih rasa koje se još uvijek klanjaju komadu drveta ili keramike u boljem slučaju. A što se tiče vjere, vjerujem da je Carmen Electra praaavo dobra ženska što se opet može utvrdidi naučnim činjenicama što se kosi sa principima vjere ... znači ne da vjerujem nego sam ubijeđen da je Carmen electra praaavo dobar komad. Tol'ko o mojem poimanju. I vjerujem da je Yamaha bolja od Suzukija, što je teško naučno dokazati, znači to je prava vjera. :bla:

Luigi
16.03.11, 12:29
Pa šta je tada religija?
Mene u principu sve to ne interesuje jer sam evolucionist i vjerujem u Svestvarajuću Kosmičku Energiju Velikog Praska i tako sam predstavnik Super rase koja se izdigla inteligencijom iznad nižih rasa koje se još uvijek klanjaju komadu drveta ili keramike u boljem slučaju. A što se tiče vjere, vjerujem da je Carmen Electra praaavo dobra ženska što se opet može utvrdidi naučnim činjenicama što se kosi sa principima vjere ... znači ne da vjerujem nego sam ubijeđen da je Carmen electra praaavo dobar komad. Tol'ko o mojem poimanju. I vjerujem da je Yamaha bolja od Suzukija, što je teško naučno dokazati, znači to je prava vjera. :bla:
Ramzo men se čini da si ti "obrezani"

tonkica051
16.03.11, 12:41

kakve veze ima religija sa oblekom penisa :misli: :a:

Luigi
16.03.11, 12:53
kakve veze ima religija sa oblekom penisa :misli: :a:
ne znam, samo mi smrdi na takvoga :)

Ramzes
16.03.11, 12:55

De ne zajebaji - znaš da mi je obrezan, pa se sad praviš da si vidovit. :rofl:

Ramzes
16.03.11, 12:56
ne znam, samo mi smrdi na takvoga :)

A znaš i da mi ne smrdi. :rofl:

Luigi
16.03.11, 13:00
A znaš i da mi ne smrdi. :rofl:
:rofl:

eto šta je pravi čovjek! fakat nije odgovorio uvredama i štatijaznam čime koje bi očekivao od nekog drugog!
ja bi ramzo tebe za kuma imo!

ramzo opet si ljudina u mojim očima! :)

Religija je kao i komunizam odlično zamišljena ali krivo sprovedena!

picasso2
21.03.11, 21:29
sama rasprava je glupa , ljudi moji stvarno mislite da postoji neka visa sila ? ? btw po svom zivotu i zivotu vecine drugih vidim da smo tackica u svemiru ili nas to "bog" lafo nesto kaznjava ? ma daj , jebi dok mozes , zivi dok mozes i prestanite lupat gluposti o nekoj vecoj sili .... zivot je kratak bio bogat ili ne .... sve prolazi i jebeni zivot nema reprizu

Ramzes
21.03.11, 22:43
sama rasprava je glupa , ljudi moji stvarno mislite da postoji neka visa sila ? ? btw po svom zivotu i zivotu vecine drugih vidim da smo tackica u svemiru ili nas to "bog" lafo nesto kaznjava ? ma daj , jebi dok mozes , zivi dok mozes i prestanite lupat gluposti o nekoj vecoj sili .... zivot je kratak bio bogat ili ne .... sve prolazi i jebeni zivot nema reprizu

Na tu se priču svakoj pokušavam uvući u gaće. :rofl:

SisA
21.03.11, 23:11

glup si ti, mozes iznijeti svoje misljenje, a ne rec da smo svi mi glupi koji smo nesto pisali u ovoj temi, ipak je ovo forum i ljudi mogu raspravljat o cemu god zele:kava:

picasso2
22.03.11, 20:49
glup si ti, mozes iznijeti svoje misljenje, a ne rec da smo svi mi glupi koji smo nesto pisali u ovoj temi, ipak je ovo forum i ljudi mogu raspravljat o cemu god zele:kava:
posteno od tebe , ali samo sam izrazio svoje misljenje ,

picasso2
22.03.11, 20:50
Na tu se priču svakoj pokušavam uvući u gaće. :rofl:
ramzes , :zivili:

kinezpez
02.09.12, 09:35
momak,tebe je malo prebacilo.pravi katolik ne mrzi i poštuje druge religije,ne znam kako si ti došao do svog zaključka,vjerojatno si musliman pa ti svi smetaju

Ramzes
02.09.12, 09:49
momak,tebe je malo prebacilo.pravi katolik ne mrzi i poštuje druge religije,ne znam kako si ti došao do svog zaključka,vjerojatno si musliman pa ti svi smetaju

Trebaš navesti kome se obraćaš. Ovako ne znamo da li se obraćaš autoru teme ili kardinalu koji je pisao pod nickom a koji znamo samo mi iz uprave ... :misli: