PDA

View Full Version : Emocionalna nezrelost i praktièna inteligencija

Seljačić
20.05.08, 18:44
evo guglao i naišao na jednu temu:

Volio bi kad bi mi netko mogao razjasniti neke stvari. Naime, zanima me : kako i uslijed čega ljudi ostanu emocionalno nezreli? Gdje tu pukne u razvoju? Šta visoko inteligentne ljude sprečava da razviju svoju emociocionalnu inteligenciju i sazriju? I u kakvoj je to vezi sa praktičnom inteligencijiom? Npr. Zašto emocionalno nezreli ljudi nisu sposobni funkcionirati u svakodnevnom životu, ne snalaze se među ljudima, najbanalnije obveze su im nedostižni zadaci, a npr. napisati će perfektna dijela, provesti nekakav visokostručni projekt ili nešto vrlo komplicirano, a ne znaju ispeći jaje?

becar
20.05.08, 20:14
Emocionalna inteligencija i racionalna inteligencija su dvije razlicite inteligencije, jako razlicite...prije par godina procitao sam knjigu Emocionalna inteligencija od Goleman Daniela a imaš jos jako dobrih knjiga na tu temu pa bi bilo najbolje da procitaš koju, meni osobno jako zanimljive i često se s mnogim primjerima poistovjecujem.

Kada inteligentna osoba zataji u necemu sto je na prvi pogled jednostavno, to bude rezultat upravo toga što ta osoba na problem ili cilj ne gleda jednostrano, već kroz razne kombinacije i mogučnosti...tj. ne prihvaca jednostavno riješenje problema. I tu dolazi do nekog pada sistema koji ja ne razumijem. Mislim da kod iznadprosjecno inteligentnih ljudi nema riskantnih postupaka, dok bi netko manje inteligetan bez razmišljanja riskirao u necemu i uspio u tome a da nije ni bio svjestan kompleksnosti koju je izveo.
Et toliko od mene...vidim da ovo prerasta u filozofiju kojoj se ne priklanjam jer nemam granice kada pocnem kenjat...

ada
21.05.08, 00:31
Bez filozofije:hek: to je nešto što ja zovem sindrom Petra pana
..i ak se malo iskreno okrenete oko sebe, primjetit ćete da su emocionalno nezreli (u ovom smislu: visoka apstraktna inteligencija nesposobna da se pobrine za osnovne i jednostavne životne trice)
uglavnom dečkeci od 30-40 i nešto godina, koji (zamisli čuda:kava: ) još uvijek žive sa mamicama.

Dok si Petar pan, letiš i zafrkavaš se, mama brine o tricama a ti se baviš "mirom u svijetu"
..normalno da ti paše da se igraš stereotipa "zbunjenog profesora", ako imaš praktičnu inteligenciju pored sebe, koja rješava dosadne, svakodnevne budalaštine... pa se onda jave i blokade (jednostavno ti se neda odrast, jer je tak lakše)

Je, je ..znam, al sorry - rekli smo da nećemo kenjat:corn:

Odraz
21.05.08, 09:15
nije to baš sindrom Petar pana
jednostavno, ima osoba koje nisu u mogućnosti razviti obije inteligencije istovremeno
npr. mnogi nobelovci i znanstvenici koje znam emocionalno su zakinuti i van svoje sfere ne mogu "preživjeti"

praktična inteligencija se odražava na naš život i situacije u njemu, dok emocionalno zakinuti imaju drugačiju percepciju "Stvarnoga" i samim time nikome ne čine uslugu, najmanje sebi.

tonkica051
23.05.08, 12:26
inteligencija je sposobnost snalaženja u novim situacijama. Postoji puno vrsta inteligencije..tkz. talenti, koji su urođeni. Na neke možeš utjecat, na neke ne. Ili imaš ili nemaš feeling. :joja:

Lav25
23.05.08, 13:32
prika ti ga sad zakomplicirao,bebem ti-znaš da ja vučem na plavo pa di bi ovo skužio,al ova iznad mene je to pojasnila:bravo: