PDA

View Full Version : Abortus

Stranica : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11

Pure Evil
24.11.08, 19:17
majko sveta....kakav 'blagoslovljeni gospodin'?
ti očito imaš neka neraščišćena pitanja sa muškim rodom.
iiiiiiiiiiii....mislio sam da je sexualni odnos pitanje obostranog pristanka,i da ima određenu težinu i odogovornost.

ma sad moram reći.....kako ja ne mogu sresti u realu žene koje imaju takve poglede o sexu?

di se krijete kad ja izađem?

niki,svi smo mi izjebani sa svih strana.vi koje pričate tako,najmanje ste izjebane i niste svjesne težine položaja drugih.

abortus je neprirodan,neetičan i nemoralan čin.
abortus negativno djeluje na psihofizičko zdravlje majke i oca

a sad ti daj argumente ZA.

kolega, kao prvo, zapoČmi koristit tipku EDIT jer me polako umara spajanje tvojih postova
pisanih zaredom u roku 5 minuta
jer, pisanje zaredom se zove fludanje, i moderatori običnu dijele upozorenja za to

a sad OnTopic

tvoj navod kao argument protiv abortusa (neprirodan,neetičan i nemoralan čin)
nije argument ...
isto tako, nitko od nas koji zastupaju dio forumske populacije koja je za abortus, ništa nije argumentirao

da bi bilo jasnije i tebi i ostalima šta je i šta znači argument pročitajte ovdje (http://dictionary.reference.com/browse/argument) - ili ovdje (http://en.wikipedia.org/wiki/Argument) - a može i ovdje (http://www.iep.utm.edu/a/argument.htm)

napisao si svoje mišljenje, i njega kao takvog cijenim
i normalan bi skonto, pa tako i ja
ti si protiv abortusa
prestani tražit argumente od ostalih korisnika, prije nego ih sam izneseš

tema je jako delikatna i sklona raspirivanju rasprave
zato, ako nemate što reći a da već nije rečeno (ovo se posebno odnosi na tebe slavonski_m),
bolje nemojte pisati

slavonski_m
24.11.08, 23:16
kolega, kao prvo, zapoČmi koristit tipku EDIT jer me polako umara spajanje tvojih postova
pisanih zaredom u roku 5 minuta
jer, pisanje zaredom se zove fludanje, i moderatori običnu dijele upozorenja za to

a sad OnTopic

tvoj navod kao argument protiv abortusa (neprirodan,neetičan i nemoralan čin)
nije argument ...
isto tako, nitko od nas koji zastupaju dio forumske populacije koja je za abortus, ništa nije argumentirao

da bi bilo jasnije i tebi i ostalima šta je i šta znači argument pročitajte ovdje (http://dictionary.reference.com/browse/argument) - ili ovdje (http://en.wikipedia.org/wiki/Argument) - a može i ovdje (http://www.iep.utm.edu/a/argument.htm)

napisao si svoje mišljenje, i njega kao takvog cijenim
i normalan bi skonto, pa tako i ja
ti si protiv abortusa
prestani tražit argumente od ostalih korisnika, prije nego ih sam izneseš

tema je jako delikatna i sklona raspirivanju rasprave
zato, ako nemate što reći a da već nije rečeno (ovo se posebno odnosi na tebe slavonski_m),
bolje nemojte pisati

nema bada,kolega.ako je problem moje brzo pisanje,pisat ću sporije.

abortus je neprirodan,neetičan i nemoralan čin,i to je po defaultu ARGUMENT protiv abortusa.
jer sve što je nemoralno,neetično i nemoralno nije ljudski i nije pošteno.

nije pošteno ubiti ljudsko biće u zametku.to je NEMORALNO,NEETIČNO I NEPRIRODNO - suprotno svim načelima na kojima počiva civilizacija.

argumente od ostalih tražim,ako ih imaju - na sunce sa njima.

negirati moje argumente i tu negaciju koristiti kao opravdanje za nedostatak argumenata kojima bi se opravdao abortus je nemoralno.

ps

n aoblakov post ću odgovoriti sutra.

Mademoiselle_
24.11.08, 23:39

abortus je neprirodan,neetičan i nemoralan čin,i to je po defaultu ARGUMENT protiv abortusa.

nije pošteno ubiti ljudsko biće u zametku.to je NEMORALNO,NEETIČNO I NEPRIRODNO - suprotno svim načelima na kojima počiva civilizacija.

negirati moje argumente i tu negaciju koristiti kao opravdanje za nedostatak argumenata kojima bi se opravdao abortus je nemoralno.

ps

A tko je tebe ovlastio za glasogovornika o abortusu?:zbunjeni:
Forum je zajednica u kojem svatko ima pravo na svoje mišljenje.Tko si ti da ja tebi dajem argumente zašto sam ja za abortus?!:s:

oblak24
25.11.08, 00:12

ps

ali čovječeeee to nije argument jer ovdje ti misliš da je abortus neprirodan, neetičan i nemoralan. to ne znači da nužno tako misle i ostali ljudi. primijeti razliku!

ekstrem
25.11.08, 10:09
ako je abortus ubojstvo onda je drkanje genocid

Odraz
25.11.08, 12:08

ps

ukazao si na grešku boldanjem fraza
Nemoralno, Neetično, Neprirodno

od čovjeka do čovjeka, religije do religije, sekte do sekte, te se vrijednosti mijenjaju, odnosno odražavaju i tumače na drugačiji način

npr. neetično i sve ostalo je ubiti čovjeka
nitko nema pravo okinuti

da je moja familija u opasnosti, bez razmišljanja bi okinuo
vjerovatno ti nebi, jer je to ubojstvo, i ostavio "napadaču" na volju da radi što god hoće

no, to nije ni poanta

poanta je u pobačaju
u osnovi, to je vrlo delikatna tema
osnova za "zašto ne" je vrlo jednostavna
danas je pobačaj sredstvo kontracepcije

osnova za "zašto da" je isto tako jednostavna
ako postoji sumnja itd itd da stvari neće ići u najboljem smjeru za dijete, da nije spremno za okolinu, da nije spremno na život, bolje da se ne rodi nego da jednog dana proklinje dan kada se rodio. a toga, na sreću, ima mnogo.

a to što je etično, moralno itd, pustimo pojedincu na volju i razmatranja
jer tako je jedino pravedno

zakoni koji temelje svoju snagu na strahu, ma koliko god oni bili nelogično, za mene osobno ne postoje. postoji logika. logika i malo srca, što opet, ovisi o pojedincu.

oblak24
25.11.08, 12:46
osnova za "zašto da" je isto tako jednostavna
ako postoji sumnja itd itd da stvari neće ići u najboljem smjeru za dijete, da nije spremno za okolinu, da nije spremno na život, bolje da se ne rodi nego da jednog dana proklinje dan kada se rodio. a toga, na sreću, ima mnogo.
hoćeš reć 'na nesreću'?? :zubo:

slavonski_m
25.11.08, 12:52
A tko je tebe ovlastio za glasogovornika o abortusu?:zbunjeni:
Forum je zajednica u kojem svatko ima pravo na svoje mišljenje.Tko si ti da ja tebi dajem argumente zašto sam ja za abortus?!:s:

lijep stav,nema što.

dakle,živila rasprava bez argumenata,a ako se netko drzne zatražiti ih,onda ga napadnimo da nije ovlašten za tako nešto.

ukazao si na grešku boldanjem fraza
Nemoralno, Neetično, Neprirodno

od čovjeka do čovjeka, religije do religije, sekte do sekte, te se vrijednosti mijenjaju, odnosno odražavaju i tumače na drugačiji način

npr. neetično i sve ostalo je ubiti čovjeka
nitko nema pravo okinuti

.

osim u slučaju abortusa? :up

oblak24
25.11.08, 13:29
''Makar ga često koristi u svakodnevnom govoru, hrvatska javnost ne razumije što zapravo znači "argument", no najbliži i najjednostavniji sinonim je upravo "razlog".''
mislim da su ovdje svi više manje uspješno objasnili razlog zašto misle da pobačaj treba biti na ruku majke.. :roll:

inače evo što sam pročitala na t-portalu i mislim da je ovo sasvim u redu
''Također treba razlikovati namjerni od spontanogpobačaja. Namjerni pobačaj može biti uvjetovan medicinski i u tom se slučaju obavlja na temelju zakonskih odredbi. Izvodi se kada postoje opravdane sumnje da će trudnoća ugroziti zdravlje majke ili da plod ima anomalija zbog kojih ne bi mogao normalno živjeti. Takav se pobačaj u Hrvatskoj može legalno obaviti do dvanaestog tjedna od početka posljednje menstruacije. Obavlja se u strogim medicinskim uvjetima te primjerenom metodom. U Hrvatskoj je pobačaj legalan i onda kada se radi isključivo o želji majke da ne rodi dijete, no takav pobačaj ne pokriva zdravstveno osiguranje već trošak snosi isključivo majka. ''

Pure Evil
25.11.08, 17:05
dio spike koji govori o Grijehu prepačen je ovdje

Što je Grijeh? - definicija grijeha (grijeh ili greška?) (http://www.seljacionline-forum.com/showthread.php?t=43694)

slavonski_m, jebe te EDIT?
nije problem tvoje brzo pisanje, dapače, samo nemoj slagati svoje komentare jedan ispod drugog
zbog toga sam reko da se koristi http://www.seljacionline-forum.com/images/buttons/edit.gif

imaš pola sata vremena od slanja novog komentara da ga editiraš i dodaš što trebaš
umjesto da šalješ novi post

i odgovor na kviz pitanje:
- mejtef = vjeronauk
naime, kako sam ja odrasto u banjaluci, između 17 džamija, muslimanski narodni i vjerski običaji
nisu mi bili strani
sa jaranima sam često znao otić na mejtef, ne zbog samog učenja, već zbog zeljanice koju je
hodžinica pravila za nas poslije,
a i ti jarani su često sa mnom išli na vjeronauk, pa čak i na ponoćku a i na posvećenje za uskrs

al, prošla su ta vremena ... možda sam jugonostalgičan, al fali mi filling TOG vremena ...

a sad o abortusu
ja mislim da je abortus ubojstvo
i kad bi svaku mamu koja je abortirala strpali u zatvor zbog ubojstva,
za vrlo kratko vrijeme bi ostali bez rasplodnog mesa
i onaj datum što ga neki pametni spomenuo, datum kad bi hrvati kao nacija trebali nestati,
jer nam je mortalitet još uvjek veći od nataliteta, taj datum bi bio mnogo bliži

i stoga, abortus je ubojstvo, al ja ga podržavam ...
biće više mjesta za kosovare, bosance, rome i srbe povratnike ...

Seljober
25.11.08, 17:15
a sad o abortusu
ja mislim da je abortus ubojstvo
i kad bi svaku mamu koja je abortirala strpali u zatvor zbog ubojstva,
za vrlo kratko vrijeme bi ostali bez rasplodnog mesa
i onaj datum što ga neki pametni spomenuo, datum kad bi hrvati kao nacija trebali nestati,
jer nam je mortalitet još uvjek veći od nataliteta, taj datum bi bio mnogo bliži

i stoga, abortus je ubojstvo, al ja ga podržavam ...
biće više mjesta za kosovare, bosance, rome i srbe povratnike ...

:rofl: :t:

još bi dodao, neki zaslužuju da ih se naknadno abortusuje, makar su već punoljetni...

.

slavonski_m
26.11.08, 09:35
3 zadnja posta pokušat ću replicirati jednim.

oblak..u hrvatskoj ne postoji zakon o abortusu,pobačaju,ili slično.

sve je prepušteno savjesti liječnika i majke.majka ne čini prekršaj odlazeći na abortus jer zabrana ne postoji.

kao što sam rekao,radi se o moralnom i etičkom pitanju ima li netko pravo prekinuti nečiji život u samom začetku.to je prepušteno onoj osobi koja je u poziciji da donese takvu odluku,i sve zavisi od njenog karaktera.

ustav rh je protiv abortusa jer zabranjuje smrtnu kaznu i kaže da svako ima pravo na život.SVAKO.a fetus je život.

pure...edit me ebe i nisam ga još svladao,ali budem,iako moram priznati da nisam pobornik takvog pisanja n aozbiljnim temama jer svaki post zavrijeđuje zasebnu repliku.

što se tiče mejtefa,nije to jugonostalgija.kamo sreće da nas više razmišlja n ataj način.

jugonostalgija je pjevanje jugoslavenskih pjesama i veličanje jugoslavenske ideje,te blaćenje ideje slododne hrvatske države.

muslimani su genetski HRVATI.i to,kako su govorili ranije - 'cvijeće hrvatskog naroda'.

a zašto je tako mogu ti objasniti,samo neznam dal bi to ovdje bilo ok.

oblak24
26.11.08, 11:14
u hrvatskoj je na neki način još onaj zakon iz 1978. koji je protuustavan jer je u ustavu zapisano da svako ljudsko biće ima pravo na život. stvar je u tome što se naša vlada još nije dogovorila oko toga je li fetus osoba ili nije tako da mi kao država i dalje imamo vrlo liberalan odnos prema pobačaju može se reći. to što ti i pure evil smatrate pobačaj ubijanjem ja vam ne mogu pomoći.

hm... a možda bi bilo najbolje da muškarci naseljavaju ovaj svijet... već biste našli neki način da se međusobno razmnožavate. žene su ionako samo meso dok su muškarci meso i pamet... moš mislit

NIKITA_ST
26.11.08, 11:33
u hrvatskoj je na neki način još onaj zakon iz 1978. koji je protuustavan jer je u ustavu zapisano da svako ljudsko biće ima pravo na život. stvar je u tome što se naša vlada još nije dogovorila oko toga je li fetus osoba ili nije tako da mi kao država i dalje imamo vrlo liberalan odnos prema pobačaju može se reći. to što ti i pure evil smatrate pobačaj ubijanjem ja vam ne mogu pomoći.

hm... a možda bi bilo najbolje da muškarci naseljavaju ovaj svijet... već biste našli neki način da se međusobno razmnožavate. žene su ionako samo meso dok su muškarci meso i pamet... moš mislit

:rofl::rofl::kiss::t:

slavonski_m
26.11.08, 13:31

ako je protuustavan znači da nije na snazi.

i nije stvar vlade da odluči dal je fetus osoba ili nije.fetus nije osoba jer nije socijalno biće,ali biološki gledano jeste život.

oblak24
26.11.08, 14:22
jest na snazi je... ali ne direktno. pobačaj nečim mora biti reguliran. nemrem se ja samo tako sprdnut i otić kod ginekologa i reć oću da mi izvadite embrij. on će mene pitati koji su razlozi, mislim da se čak prolazi i neki test.

yeah... i moj nokat na malom prstu je život
ako ga odsiječem prestaje biti skupina živih stanica
glupo je što to uspoređujem sa embrijem.. ali on je... skupina stanica koje se dijele mitozom a kod koje još nije razvijen ni živčani sustav

slavonski_m
26.11.08, 14:46
jest na snazi je... ali ne direktno.

to ne ide.tako se zakon ne provodi.

zakona o pobačaju nema.odluka je prepuštena savjesti liječnika i majke.liječnik može a ne mora odbiti operaciju.na volju mu je.

oblak24
26.11.08, 14:52
a ne znam... evo ovdje je učen čovjek pisao o tome... iako se naravno ne slažem sa nekim njegovim rečenicama al neka
znam tko hoće! :zubo:
link (http://www.glas-koncila.hr/rubrike_bioetika.html?news_ID=640&PHPSESSID=b71b8611c5bb76347bf8d5066591ac4f)

slavonski_m
26.11.08, 15:17
a ne znam... evo ovdje je učen čovjek pisao o tome... iako se naravno ne slažem sa nekim njegovim rečenicama al neka
znam tko hoće! :zubo:
link (http://www.glas-koncila.hr/rubrike_bioetika.html?news_ID=640&PHPSESSID=b71b8611c5bb76347bf8d5066591ac4f)

sa čime se n eslažeš?
čovjek nije izlagao svoje mišljenje nego činjenice.

oblak24
26.11.08, 15:26
''Nemoguće je osporiti tvrdnju da namjerni pobačaj predstavlja ubijanje nerođenoga ljudskog bića.''
nisam ni napisala da se ne slažem sa mišljenjem već da se ne slažem sa rečenicama...
sve u svemu... ipak se osjeti kakvi su njegovi pogledi na pobačaj

slavonski_m
26.11.08, 16:02
''Nemoguće je osporiti tvrdnju da namjerni pobačaj predstavlja ubijanje nerođenoga ljudskog bića.''
nisam ni napisala da se ne slažem sa mišljenjem već da se ne slažem sa rečenicama...
sve u svemu... ipak se osjeti kakvi su njegovi pogledi na pobačaj

njegovi pogledi su pozitivni.očito je,biološki gledano,da je fetus ŽIV organizam.

Pure Evil
26.11.08, 20:40
offtopic pobrisan

al moram primjetit da imamo i jedan glas Protiv Abortusa

velahavle :s:

oblak24
26.11.08, 21:01
dva glasa?? O.o
wow
ne bih vam bila u koži...

Odraz
27.11.08, 18:55
šta u slučaju razvoja živog bića iz epruvete, genetskim uzgojem stanica, te predomljavanja kod žive osobe (nazovi "majke")?

nije nepoznato da za život stvoriti više ne trebaju muškarci
uzgoj stanica, genomika i ostalo i eto život
srećom za nas pa su žene "egoisti" i neće nas se odreći :zubo:

oblak24
27.11.08, 19:14
pa to je sasvim deseta stvar...
neće nitko ić pobacit dijete iz epruvete jesi ti smiješan

Odraz
27.11.08, 21:15
pa to je sasvim deseta stvar...
neće nitko ić pobacit dijete iz epruvete jesi ti smiješan

ne pratiš
nije u pitanju majka koja ne može imati dijete, odnosno roditelji
nije pitanje umjetne oplodnje gdje muškarac dadne sjeme i on se "epruvetira", podijeli kromosome i dnk i eto dijete iz epruvete.

pitanje je čiste genetike
dakle, iz stanica uzgojimo materiju dovoljnu za život (radi se na životinjama, sjetite se klonacija preko 80 vrsti), a ima i istraživanja na ljudima. znanstveno je moguće. otvaraju se vrata tome da muškarci u budućnosti neće biti potrebni. recimo to pod navodnicima jer uvijek će biti potrebni, žene bi prve rekle "ne" odbacivanju muške vrste, što je činjnica.
dovoljan je komadić tkiva.
žena kasnije samo postane "nositelj" do dana "poroda"

kada se napravi takva vrsta, što je onda u pitanju?
čovjek je sada stvorio život, čovjek barata ulogama...
što dalje?

slavonski_m
27.11.08, 22:12
a neznam baš....dal je umjetna maternica izrađena?

kolko je meni poznato (nisam to pratio dugo),klonirana životinja se razvija u utrobi žive ženke iste te vrste.

radi se samo o umjetnoj oplodnji ili začeču....spajanju jajnin h stanica muškarca i žene.

Odraz
27.11.08, 22:28
to je već umjetna oplodnja
ali razvijanje uz pomoć matične stanice, igra genomike, "namještanje" odgovarajućeg dnk (doslovce po volji- sjetimo se zadnjih OI), te onda polaganje na maternicu (ili koji drugi "hranjivi izvor") i čekanje... putem koji nije prirodan (dakle, nema inseminacije) nastaje "život"

što onda?
da li kada prekinu recimo "dnk retirdirakciju" dolazi do namjernog pobačaja i umorstva?
čisto hipotetički
čovjek stvorio, neda mu se više na tome igrati jer je shvatio da negdje postoji "most" i baci u smeće tu inkubiranu masu. kako ćemo to klasificirati?
to je samo pitanje, ne sa namjerom da se napada i zavlači
ali kada već dolazimo na tu razinu, kako reagirati, odnosno, kako tu situaciju prihvatiti, odnosno klasificirati (iako tu će opet postojati razna mišljenja)?
izbacimo to da "samo Bog može stvoriti život"
sada je čovjek na redu...

oblak24
27.11.08, 22:30
ne pratiš
nije u pitanju majka koja ne može imati dijete, odnosno roditelji
nije pitanje umjetne oplodnje gdje muškarac dadne sjeme i on se "epruvetira", podijeli kromosome i dnk i eto dijete iz epruvete.

pitanje je čiste genetike
dakle, iz stanica uzgojimo materiju dovoljnu za život (radi se na životinjama, sjetite se klonacija preko 80 vrsti), a ima i istraživanja na ljudima. znanstveno je moguće. otvaraju se vrata tome da muškarci u budućnosti neće biti potrebni. recimo to pod navodnicima jer uvijek će biti potrebni, žene bi prve rekle "ne" odbacivanju muške vrste, što je činjnica.
dovoljan je komadić tkiva.
žena kasnije samo postane "nositelj" do dana "poroda"

kada se napravi takva vrsta, što je onda u pitanju?
čovjek je sada stvorio život, čovjek barata ulogama...
što dalje?
nemoj ti meni: 'ne pratiš!' znaš!.. to ti je vrlo bezobrazno
ovo o čem ti pričaš ne spada pod temu o pobačaju
već pod temu o genetici, upravljanju ljudskim genima, kloniranju i sličnom
ti si negdje načuo, tj. pročitao kako uskoro muškarci neće trebati jer postoji mogućnost da se stvori xy kromosom iz ženskih stanica, ne znam točno kojih... možda matičnih
uglavnom taj koncept ima puno mana, isto kao i kloniranje... djeca nastala takvom oplodnjom bi bila strašno 'slaba' u odnosu na ljude koji nastaju seksom! nešto kao usporediti 'program' kojim je napravljen svemir i naša stvarnost i program kojim su napravljeni windowsi i njihov 'svemir'
mislim da je to što znanstvenici troše novce na takvo nešto sasvim apsurdno. jer to je kao ponovno otkrivati toplu vodu...

slavonski_m
27.11.08, 22:30
ali razvijanje uz pomoć matične stanice, igra genomike, "namještanje" odgovarajućeg dnk (doslovce po volji- sjetimo se zadnjih OI), te onda polaganje na maternicu (ili koji drugi "hranjivi izvor") i čekanje... putem koji nije prirodan (dakle, nema inseminacije) nastaje "život"

što onda?
da li kada prekinu recimo "dnk retirdirakciju" dolazi do namjernog pobačaja i umorstva?
čisto hipotetički
čovjek stvorio, neda mu se više na tome igrati jer je shvatio da negdje postoji "most" i baci u smeće tu inkubiranu masu. kako ćemo to klasificirati?
ali kada već dolazimo na tu razinu, kako reagirati, odnosno, kako tu situaciju prihvatiti, odnosno klasificirati (iako tu će opet postojati razna mišljenja)?

milsim da ne.umjetna oplodnja je kad se u maternicu ženke stavi sjeme mužjaka.

a ono o čemu mi govorimo je začeče IZVAN maternice,u labosu.i onda se to ubaci u maternicu ženke.

osim ako u međuvremenu nisu izmislili umjetnu maternicu.

oblak24
27.11.08, 22:42

što onda?
čisto hipotetički
i opet mi ne stvaramo jebeni život već priroda!
ono što znanstvenici petljaju u labosima je upravo to... samo petljanje
a da je netko otkrio život i ima moć nad njim ne možeš reći
osim toga... ta inkubirana masa zapravo je dijete
jer koliko god ovo:
http://www.inet.hr/%7Epriroda/articles/humrep2.jpg
bila tek oplođena jajna stanica ona ima oko 90% šanse da postane dijete. razlika je samo u tome što je to malo biće u jednom periodu bez živčanog sustava, bez osjeta boli... a u drugome nije

slavonski_m
27.11.08, 22:52
i opet mi ne stvaramo jebeni život već priroda!
ono što znanstvenici petljaju u labosima je upravo to... samo petljanje
a da je netko otkrio život i ima moć nad njim ne možeš reći
osim toga... ta inkubirana masa zapravo je dijete
jer koliko god ovo:
http://www.inet.hr/%7Epriroda/articles/humrep2.jpg
bila tek oplođena jajna stanica ona ima oko 90% šanse da postane dijete. razlika je samo u tome što je to malo biće u jednom periodu bez živčanog sustava, bez osjeta boli... a u drugome nije

tako je.
znanstvenici uzmu gotovu mušku spolnu stanicu i gotovu žensku spolnu stanicu i utisnu mušku u žensku i to je to.
nakon toga ubace žensku jajnu stanicu u maternicu donatora.

barem je tak bilo prije.

a kloniranje se vrši sličnim putem,samo što izdvajaju živi dnk i ubace ga u žensku spolnu stanicu,pa opet u maternicu donatora.

znam da su vršeni eksperimenti (uspješni) i da su dobijali fetuse križanih životinja...primjer - konja i mačke,ili svinje i lava.

oblak24
27.11.08, 22:56
nemrem si zamisliti kako odvratno to izgleda... umjesto da rade na otkrivanju novih cjepiva, nešto korisno, oni petljaju... ma joj kad su IQ i glupost tako blizu

Odraz
27.11.08, 23:45
nemoj ti meni: 'ne pratiš!' znaš!.. to ti je vrlo bezobrazno
ovo o čem ti pričaš ne spada pod temu o pobačaju
već pod temu o genetici, upravljanju ljudskim genima, kloniranju i sličnom
ti si negdje načuo, tj. pročitao kako uskoro muškarci neće trebati jer postoji mogućnost da se stvori xy kromosom iz ženskih stanica, ne znam točno kojih... možda matičnih
uglavnom taj koncept ima puno mana, isto kao i kloniranje... djeca nastala takvom oplodnjom bi bila strašno 'slaba' u odnosu na ljude koji nastaju seksom! nešto kao usporediti 'program' kojim je napravljen svemir i naša stvarnost i program kojim su napravljeni windowsi i njihov 'svemir'
mislim da je to što znanstvenici troše novce na takvo nešto sasvim apsurdno. jer to je kao ponovno otkrivati toplu vodu...

ne, nije bezobrazno reći nekome da ne prati, pogotovo zato što je to fraza koja se koristi kada dvije strane se ne mogu povezati. mogla si i ti tako meni reći na tvoju konstataciju, i pitao bi te onda za pojašnjenje (ja sam ga odmah dao). no, nije to tema.

ovo što sam ja pisao, itekako spada pod temu pobačaj
zašto?
jer sam jednostavno pitao, da li se smatra pobačajem ako se kloniraju stanice, izolira mitohondrijski dnk, odrade sve funkcije kao i u zadnjih 6 god koliko je to aktualno i onda se taj nazovi embrij baci u smeće?

ne bi volio da se mimoiđemo u pisanju, pogotovo zato što ja osobno ne odobravam pobačaj, osim u situacijama kada je to ektremno potrebno. kako sam često po klinikama koji se bave istraživanjem i ostalo, pogled na to da je pobačaj kontracepcijsko sredstvo današnjice mi ulijeva nepovjerenje prema ljudskom rodu, odnosno prema etici i moralu jedne vrijednosti kao što je ljubav (u koju vjerujem, istinski).

posteljica koja se sada koristi kada se radi sa embrijima životinja dobiva se raznim plazmarnim stanicama i mixevima, interkubacija je vrlo jaka i dovede "embrij" do stadija da se počne razvijati. genetskom adaptacijom maternice "majke nositeljice", tamo se preseljava nakon nekog vremena.

i ne, nije to apstraktno, već činjenično stanje o kojemu neka šira javnost nije upoznata, a opet tema i nije toliko tabu (barem ne zadnjih godinu i pol od Herzmanovog protesta u Pekingu)

a o tome da se razvijaju hibridi raznih sisavaca i slično, ja bi osobno prvi zatvorio takve labose
pokušao bi npr inženjeringom spasiti recimo pande ili nešto slično, ili pak genetski uzgojiti nešto konkretno i stabilno (što točno, nemam pojma)

opet, nije pitanje kakav bi se hibrid rodio, kakvo bi dijete bilo
nego, pitanje je vrlo jednostavno... izolacijama je došlo do usavršavanja u "proizvodnji"
sjetimo se organa koji se umjetno uzgojaju

zato je pitanje bilo vrlo jednostavno: baciti taj embrij (koji nije nastao inseminacijom) u smeće, da li je to pobačaj ljudskog bića ili ne?

oblak24
27.11.08, 23:58
pa ja mislim da da... isto bi se razvilo u čovjeka ko i neki drugi embrij.. kaj ne
nije bitno sad kak smo došli do njega
kaj ti misliš?

slavonski_m
28.11.08, 08:48
oftopic je,ali moram reći...

današnja gmo hrana biljnog porijekla je produkt istih ekpserimenata.jedna gmo rajčica uzgojena je sa dijelom gena MUHE,sa ciljem promatranja njene otpornosti prema raznim nametnicima.

čak mislim da je neko vrijeme takva rajčica bila U PRODAJI.

zato...izbjegavati gmo kad god se može.jer nije prirodno.

Odraz
28.11.08, 09:34
pa ja mislim da da... isto bi se razvilo u čovjeka ko i neki drugi embrij.. kaj ne
nije bitno sad kak smo došli do njega
kaj ti misliš?

ja samo znam da ih je već na tisuće pobacano jer neki nisu imali dovoljno novaca za istraživati dalje, drugi se i dalje razvijaju pod lab uvjetima, tako da je teško reći

ono što bi ja volio je znati kako bi taj "humanoid" trebao u konačnici izgledati
da li bi genskim modificiranjem i sl nastao isti čovjek kao onaj koji je nastao sexom, odnosno oplodnjom

u osnovi, radi se na tome da se otkriju pre-bolesti kod fetusa (iako to po meni nikad neće biti fetus), mogućnost modeliranja gena i slično

vjerske institucije imaju spreman odgovor: nesmije se to raditi (umjetne ljude), to smije samo Bog

ali što u tom slučaju kada takvo što rukama stvori čovjek? na skroz neprirodan način?
jer to nažalost je naša sudbina, htjeli mi to ili ne
i vjerovatno, i to će se iskoristiti za neko zlo (masovne vojske profiliranih vojnika itd itd)

ja iskreno, odgovora nemam da li je to "ubojstvo" ili ne, htio bih biti upoznan sa "radnjom" pa da mogu prosuditi

za sada, ni za ni protiv

@slavonski_m
točno, koliko znam i pringles je u điru sa tim
tako je i radi bržeg rasta u rajčice dodavan modificirani gen riba
u jagode isto tako (jer su jako dobre i puuuno ih ljudi vole :zubo: )
ili piliće kada genetski "napadaju" sa hormonima bikova
itd itd

oblak24
28.11.08, 10:06
oftopic je,ali moram reći...

današnja gmo hrana biljnog porijekla je produkt istih ekpserimenata.jedna gmo rajčica uzgojena je sa dijelom gena MUHE,sa ciljem promatranja njene otpornosti prema raznim nametnicima.

čak mislim da je neko vrijeme takva rajčica bila U PRODAJI.

zato...izbjegavati gmo kad god se može.jer nije prirodno.
ma zgadio mi se sad doručak...
anyway mislim da je to ko da u komp strpaš program sa virusom...
ne valja to jesti hm...

ja samo znam da ih je već na tisuće pobacano jer neki nisu imali dovoljno novaca za istraživati dalje, drugi se i dalje razvijaju pod lab uvjetima, tako da je teško reći

ono što bi ja volio je znati kako bi taj "humanoid" trebao u konačnici izgledati
da li bi genskim modificiranjem i sl nastao isti čovjek kao onaj koji je nastao sexom, odnosno oplodnjom

u osnovi, radi se na tome da se otkriju pre-bolesti kod fetusa (iako to po meni nikad neće biti fetus), mogućnost modeliranja gena i slično

vjerske institucije imaju spreman odgovor: nesmije se to raditi (umjetne ljude), to smije samo Bog

ali što u tom slučaju kada takvo što rukama stvori čovjek? na skroz neprirodan način?
jer to nažalost je naša sudbina, htjeli mi to ili ne
i vjerovatno, i to će se iskoristiti za neko zlo (masovne vojske profiliranih vojnika itd itd)

ja iskreno, odgovora nemam da li je to "ubojstvo" ili ne, htio bih biti upoznan sa "radnjom" pa da mogu prosuditi

za sada, ni za ni protiv

@slavonski_m
točno, koliko znam i pringles je u điru sa tim
tako je i radi bržeg rasta u rajčice dodavan modificirani gen riba
u jagode isto tako (jer su jako dobre i puuuno ih ljudi vole :zubo: )
ili piliće kada genetski "napadaju" sa hormonima bikova
itd itd
nemoj biti tako paranoičan... mislim da se ta vojska neće desiti.
zapravo nadam se da neće uspjeti ništa napraviti
osim možda da otkriju kako napraviti zdrave organe za nekog čovjeka koji nema donatora

Odraz
28.11.08, 10:28
na tome se radi, jetra je već u điru 4 god (dakle, još je uvijek u pitanju ekperimentalni dio)... stanice za skoro sve organe i strukture su uzgojene i uzgajaju se. detaljnije će se znati tek nakon ekperimentalnog djela, dakle, još 8 god.

da je paranoja u pitanju, nije. to je puka konstatacija. za što će se hibridi stvarati? misliš za rad na poljima? na uzdržavanju stoke? mislim da ne. njihova će glavna funkcija biti njihovo usavršavanje, te stvaranje podobnog "primjerka". u što već toliko godina ulažu Kina, Indija, SAD, Francuska i pitaj još koliko zemlja, a niti se zna... stvaranje savršenog čovjeka. Prva i realna njegova funkcija je služenje u ratu. I rad na njemu da se otkriju novi ljekovi itd itd...
Pitanje je kako će se odnositi prema njima.
ja vjerujem da dok budem star, svijetom će hodati čovjek sintetiziran u labosu, barem se tako daje naslutiti prema onome kako sada to ide, tj. gigantskim koracima.

ada
29.11.08, 15:48
Raširili ste raspravu nemilo!
Otvorili: kada počinje život, ubojstvo, umorstvo iz milosrđa, pravo na raspolaganje vlastitim tijelom, legitimnost umjetne oplodnje,.. i niš niste do kraja prodiskutirali:zbunjeni: čemu onda?!

A o lamentaciji slavonskog m o prekidanju života, mogu samo pitat kaj bu naš klerikalac jel za Božić?:kava:
Praščići, janjci, purice... sve je to život koji bu se našel na stolovima smjernih! Uključujući i salatu - isto život! Za Badnjak će ko slučajno platit glavom koji delfinčić u tuna salati!
Ajmo onda još jedno pitanje otvorit, ono o tome dal "superiorne" vrste imaju pravo na život, a ostali oblici života su hrana.. ili? :smile: