PDA

View Full Version : Crkveni bonton biskupa Perića

Mrs. T
30.05.07, 14:16
Dok jedeš ne srči, ne frkći, ne mljackaj, ne šušti i ne škripi! Ne zijevaj nepobožno za vrijeme molitve i ne povjeravaj tajnu ženama, jer žene ne znaju čuvati tajnu!

To je samo dio naputaka iz bontona mostarsko-duvanjskog biskupa msgr. Ratka Perića, koji je objavio kao svoju knjigu Naravni porivi i nadnaravni darovi - Sedam glavnih grijeha i sedam darova Duha Svetoga, a koje prenosi Jutarnji list.

Dobar kršćanin, kako piše biskup Perić, uvijek bi trebao imati u sebi sve ljudske kvalitete, pa prema tomu i manire lijepa ponašanja, a povrh svega kršćanske osobine i kreposti.

Stoga biskup Perić dio općega bontona posvećuje ponašanju u crkvi pa, primjerice, kaže: "Kad u crkvi pružaš ruku u znak mira, rukuj se samo s onim s desne i onim s lijeve strane, ne treba sa svima uokruglac, natrag, naprijed, stvarajući žamor, smijeh i cirkus."

"Ne pružiti u crkvi ruku bližnjemu svomu, pogotovo ako on želi, nije samo znak nepristojnosti, nego i nevjere i neljubavi. Kad pružaš ruku mira, rukuj se samo s onima s lijeve i desne strane, a ne sa svima uokruglac", kaže dalje biskup Perić

Od vjernika se očekuje:
• da na vrijeme pođu i da ne kasne na misu
• da uredno i pobožno pokleknu i prekriže se
• da popunjavaju klupe od oltara prema dnu crkve
• da jasno odgovaraju na svećenikove zazive
• da budu svjesni da im je misa to korisnija što su sami sabraniji
• da ne dijele mir na sve strane, nego samo onomu tko je prvi slijeva i prvi zdesna
• da ne zaborave da svećenik pričest stavlja na jezik, a ne na usne
• ako se pričest dijeli na ruku, onda se pruži lijeva ruka, a ispod nje se drži desna, pa se primi na lijevi dlan pričest i desnom pričesti

Od svećenika se očekuje:
• da sve bude pripremljeno oltaru, a ne da traži pod misom što mu nedostaje
• da se služi mikrofonom tako da mu glas dopire i do nagluhih ušiju
• da ne opominje vjernike pod misom, izvan opomena u propovijedi
• da čitač za stalkom uspravno stoji, a ne da presavija jedno koljeno, da bude što iskrivljeniji

Nepristojno je, također, zijevati za vrijeme molitve ili propovijedi i to "tako uzdahnuto ili izdahunto da svatko odmah prepoznaje redovitoga zjevača ili zjevačicu kao kakva pjevača ili pjevačicu".

"Profesionalni zjevači čim se prekriže, počnu zijevati; kad prestane moljenje, prestane i zijevanje", piše mostarski biskup.

No uz tzv. vjerničko, postoji i svećeničko zijevanje, piše Jutarnji list.

"Svećeničko zijevanje jest ono preko mise, coram populo, preko časoslova, u dvorištu, u sakristiji, pod Anđeo Gospodnji. Obično brevijarom zatvara usta. Redovničko zijevanje jest preko razmatranja, preko krunice. "Sveta Marijo-aaaaaa-moli za nas grješnike i vilice se preklope!" konstatira biskup Perić i dodaje: "Ako ti se zijeva, idi spavati, a ne pretvaraj molitvu, razmatranje, svetu misu i kapelicu u zjevaonicu!"

"Nepobožno je za vrijeme zijevanja moliti, a zdravo je za vrijeme molitve ne zijevati", preporuča biskup.

Prema biskupu Periću, žene ne znaju čuvati tajne, koje su "činjenice ili vijesti koje se nikome ne otkrivaju i ne povjeravaju".

"U tajnim stvarima neka ti ženska ne bude savjetnik, stara je izreka", preporuča biskup Perić. Tajne su, kaže, preteške i žene ih ne mogu nositi na dugu stazu. Tajnu dobro čuva samo - pokojna. A ima i mnogo muških koji su prave ženske, piše biskup Perić, a prenosi Jutarnji list (http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2007,5,29,crkveni_bonton,76452.jl).

Mrs. T
30.05.07, 14:18
" Kad pružaš ruku mira, rukuj se samo s onima s lijeve i desne strane, a ne sa svima uokruglac", kaže dalje biskup Perić

ja sam nekulturna u crkvi :placko: :jadan:

mona
30.05.07, 14:26
forum mi pojeo post? :a:

Tajne su, kaže, preteške i žene ih ne mogu nositi na dugu stazu. Tajnu dobro čuva samo - pokojna.
lik kasni 700 godina u razmisljanjima.

Mrs. T
30.05.07, 14:27
lik kasni 700 godina u razmisljanjima.

zar je to nešto novo, kad je o svećenicima riječ? :kava:

mona
30.05.07, 14:43
kasne svi, al obicno manje godina

small
30.05.07, 17:32
ma, dobro
to za ženske... više-manje, to je samo ružni konzervativni stav crkve (koji se u 500 tinjak godina nije prominija). Ali za pretpostavit je da se on u ovoj izjavi sigurno rukovodija s nekim osobnim iskustvom, možda je pipka neke klince isprid neke švore i ona je to rekla nekome, iako je on njoj lipo objasnija da je to tajna.

Al mene još više nervira ovo sa zijevanjem.
Ljudi ne zijevaju jer su nepristojni.
Zijevaju kad im je dosadno (dakle dosadno je u crkvi jer on priča dosadno) i kad im se spava (a jebat ga, radili su od ranohg jutra). To je ono na šta smo navikli
Ali zijevanje dolazi od potrebe mozga za kisikom. A to dođe i kad te je trema, čak i kad si uzbuđen (opet trema) ili kad vidiš popa da zijeva i da je pospan i sa spuštenim kapcima od alkohola.

... zdravo je za vrijeme molitve ne zijevati... WTF - nova receptura za vaše zdravlje

Mrs. T
30.05.07, 18:59
a za ono gore Small, svaka čast :s: :t:

small
30.05.07, 20:53
čast svakome-veresija nikome
??

Mademoiselle_
30.05.07, 20:54
ma, dobro
to za ženske... više-manje, to je samo ružni konzervativni stav crkve (koji se u 500 tinjak godina nije prominija). Ali za pretpostavit je da se on u ovoj izjavi sigurno rukovodija s nekim osobnim iskustvom, možda je pipka neke klince isprid neke švore i ona je to rekla nekome, iako je on njoj lipo objasnija da je to tajna.

Al mene još više nervira ovo sa zijevanjem.
Ljudi ne zijevaju jer su nepristojni.
Zijevaju kad im je dosadno (dakle dosadno je u crkvi jer on priča dosadno) i kad im se spava (a jebat ga, radili su od ranohg jutra). To je ono na šta smo navikli
Ali zijevanje dolazi od potrebe mozga za kisikom. A to dođe i kad te je trema, čak i kad si uzbuđen (opet trema) ili kad vidiš popa da zijeva i da je pospan i sa spuštenim kapcima od alkohola.

... zdravo je za vrijeme molitve ne zijevati... WTF - nova receptura za vaše zdravlje
Ja ne znam zasto,ali ja kad sam god u crkvi,zjeva mi se,a nije mi dosadno.:oops:

small
30.05.07, 20:55
ja ne zijevam nikad u crkvi
nikad

ajs
30.05.07, 20:56
ja ne zijevam nikad u crkvi
nikad
zato jer ne ides u crkvu

Mrs. T
30.05.07, 20:57
crkva dođe k njemu :rofl:

small
30.05.07, 20:58
pa ne idem kad mi se stalno zijeva
ne mogu riskirat da me Perić izbacuje

Anabela
30.05.07, 23:04
najviše volim gledat tete i čike kako se bore da ne zaspu u crkvi!Ko kokoške sklapaju kapake

ronin
12.05.08, 07:29
Taj perić je moron to prvo a svećenici nekog uče bontonu moš mislit ovo za žene gadarija al što ćeš ko voli nek izvoli ali stavovi i izjave pojedinih svećenika graniče s fašizmom za nevijerovat pih

http://img209.imageshack.us/img209/1236/bloodypeople3priesttw9.gif

a moj odgovor većini svećenika je....

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Middle_finger.JPG:hek: :hek: :hek:

tonkica051
12.05.08, 10:47
Taj perić je moron to prvo a svećenici nekog uče bontonu moš mislit ovo za žene gadarija al što ćeš ko voli nek izvoli ali stavovi i izjave pojedinih svećenika graniče s fašizmom za nevijerovat pih

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Middle_finger.JPG:hek: :hek: :hek:

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Cyrrus
16.05.08, 21:51

Imaš lijepu, ženstvenu ručicu...:cerek:

ronin
17.05.08, 18:06
ruka nije moja s neta je pogle bolje a i nisam budala da si slikam ruku i ono,,,,al kak ti po volji:ceka:

trula
15.06.08, 14:44
slažem se ovo za misu. :D kome je dosadno nek ni ne ide

Freeza-san
06.08.08, 13:08
Bolje im je da ukinu taj celibat umjesto što siluju djecu!:down:

Zigi
06.08.08, 19:54
po večini ovih stvari gore navedenih, ja ne bi trebala ići uopće u crkvu....:oops:

nonotf
07.08.08, 19:31
U crkvu ide samo onaj koji mora,
inače "crkva smo mi sami" bar tako kažu!:seljo:

skeletor
22.08.08, 17:38
Ovi pop je krnje,obični,on je čovik ka i ja nije ništa bolji ni ništa lošiji od mene,"grešan" ko i ja,samo što je veći debil od mene,ako iti jednog popa mogu slušat,to je don Ivan Grubišić,i samo radi svojih propovidi!