PDA

View Full Version : Stupanj vjerske osvještenosti

Mrs. T
03.04.07, 13:45
Istraživanje je pokazalo da srednjoškolci u SAD-u imaju poražavajuće znanje o biblijskim temama

Sodoma i Gomora bili su muž i žena - kaže više od polovice američkih srednjoškolaca
Ramazan je židovski sveti mjesec - smatra svaki treći Amerikanac
a svaki deseti je uvjeren da je Ivana Orleanska Noina žena

To su samo neki od podataka do kojih se došlo istraživanjem "Religious literacy" koje je objavio Stephen Prothero, šef odjela za povijest vjere pri Boston Universityju, na temu stupnja vjerske osviještenosti Amerikanaca, a koje je u najbojlu ruku, tragikomično.

Međutim, ti poražavajući podaci u suprotnosti su s činjenicom da je u Sjedinjenim Državama Biblija najprodavanija knjiga svih vremena, a usto je i najprodavanija knjiga iz godine u godinu. Samo tijekom prošle godine prodano je oko 25 milijuna primjeraka, npr. dvostruko više od svih nastavaka o Harryju Potteru zajedno. Svaka kuća, hotelska ili motelska soba, ordinacija ima svoju Bibliju.

Amerikanci su također, barem po njihovu vlastitom priznanju, najreligioznija nacija među razvijenim zemljama. Prema istraživanjima, čak ih se 98% izjašnjava pripadnicima jedne od monoteističkih vjera, 81% jekršćana, a čak 47% kaže da redovito čita Bibliju. Neznanje na vjerskom planu nije novost.

Istraživanje provedeno 1965. došlo je do sličnih rezultata. No, tko zna, možda i u brojnim europskim zemljama situacija ne bi bila mnogo drukčija. Za SAD je problem veći jer se radi o multietničkoj i multireligijskoj zemlji, gdje je poznavanje i poštivanje drugoga osnova suživota. Osim toga, američkom je javnom mijenju teško stvoriti objektivniji stav o događajima u svijetu, prvenstveno na Srednjem istoku, na koje najvećim djelom utječu i u kojima ostavljaju živote i milijarde dolara, kada za njih taj dio svijeta predstavlja "crnu rupu" i kad nemaju ni pribličnu ideju o tome tko su šijiti i suniti.

Također, analitičari smatraju da je širenje integralističkog vjerskog mišljenja među Amerikancima rezultat neznanja te da bi se povijest i osnove različitih vjera morale učiti u školama.

izvor: Metro

Ne smatram sramotnim da netko nema neko znanje o tim stvarima, pojedinci bi upravo to znanje smatrali "općom kulturom", ali čemu onda te smješne činjenice da je sama Biblija najprodavanija knjiga u Americi, da ju čak i hoteli i ordinacije imaju, te da određeni postotak Amerikanaca redovito čita Bibliju - a znanje im je ispod nule

ajs
03.04.07, 21:32
neda mi se citat, dovoljan mi je pogleda na temu

ne znaju oni puno više od toga, to su imbicili :kava:

Mrs. T
03.04.07, 23:05
Ajs šta su bili Sodoma i Gomora? :smile:

ajs
03.04.07, 23:22
2 starozavjetna grada ciji stanovnici su puno grjesili i bog ih je unistio

Mrs. T
03.04.07, 23:24