PDA

View Full Version : Šiš čevapi i verzije (ne brkati sa banjalučkim ćevapima!)

Seljober
12.11.07, 15:58
Često se sukobljavam o pravoj recepturi i imenu za šiš-ćevap.
Mnogi tvrde da je šiš ćevap isto što i "obični", samo duži i ljući, al nabijen na štapić. Šiš je inaće izraz za štapić (kao za ražnjiće).
Sličan sukob je i sa burekom. Npr. "burek od sira"! Nemre bit burek od sira isto kao što ni fiš-paprikaš ne može bit od vepra! :ljuti: I ćevap se piše sa Ć a ne Č!

No evo recepta za šiš-ćevap: (osnovni recept)

Potrebno je:

800 gr masnijeg janjećeg ili bravećeg mesa,
500 gr crvenog luka,
120 gr mrkve,
so, biber u zrnu, aleva paprika, list celera i peršina, 8 drvenih šiševa (šiš-štapić, štapić na koji se niže meso)

Priprema:

Izreži meso na veće zalogaje, a luk na deblje listove.
Na šiševe niži meso pa luk. Svaki štapić mora početi i završiti sa mesom.Tako nanizane štapiće stavi u lonac i dodaj so, biber,
peršinov i celerov list i izribanu mrkvu da pokrije ćevape.
Dolij vode tek toliko da prekrije ćevape. Stavi na vatru da provrije, a poslije kuhaj na laganoj vatri dok meso ne omekša.
Pred kraj kuhanja stavi alevu papriku.

Servirati toplo, uz kuhani krumpir ili rižu, po volji...

Dobar tek!

Seljober
12.11.07, 16:00
Potrebno:
750 gr telećeg mesa,
200 gr masnoće,
100 gr paradajz sosa,
500 gr luka (po mogučnosti manje glavice), biber, so, 1 dl octa,
šiš-štapići

Priprema: Meso operi, izreži na komadiće, isto uradi sa lukom. Na šiš naniži komad mesa pa luka. Mesom i lukom nanizane štapice složi na dno posude u više redova, a svaki red prvo prelij masnoćom, a potom smjesom od paradajz sosa, soli, bibera i octa koja je prethodno razblažena vodom (po ukusu).
Ćevapi moraju biti prekriveni ovim prelivom. Poklopite i dinstajte dok meso ne bude gotovo tj.dok meso ne omekša.

Dobar tek!

Seljober
12.11.07, 16:21
Potrebno:
75 dkg telećeg mesa bez kostiju,
25 dkg crvenog luka,
10 dkg maslaca,
50 dkg svježeg paradajza,
25 dkg gljiva, (najbolje vrganji al nije uvjet)
so, biber, sitan peršunov list,
pergament-papir (za pakiranje ćevapa).

Priprema:
Meso bez kostiju, masnoće i žilica izreži na kockice, posoli i naglo preprži na maslacu.
Paradajz blanširaj, oguli, očisti od sjemenki i usitni na kockice.
Crveni luk oguli i isjeci na sitne kocke. Gljive očisti i isjeci na ploske. Luk dinstaj na maslacu, dodaj gljive i nastavi dinstati. Potom dodaj paradajz, prodinstaj, začini i na kraju dodaj prepržene kockice mesa. Sve skupa lagano izmiješaj, prokuhaj i začini jos po potrebi.
Pergament-papir postavi u posudu, stavi pripremljeni ćevap, zatvori i stavi u zagrijanu pećnicu da se zapeče.
Krajeve papira namaži žumancetom i zalijepi.
Servirati toplo u pergament-papiru u kojem je zapečen.

Dobar tek!

Mrs. T
12.11.07, 22:55
i ti misliš da ću se ja najest od jednog ćevapa :seljo:

Seljober
12.11.07, 23:08
i ti misliš da ću se ja najest od jednog ćevapa :seljo:

Uzmi dva :smile:

Seljober
13.11.07, 14:38
Potrebno:
janjetina, crveni luk, maslac, paradajz sos, bamija, so, biber, karanfilići, limunov sok.
Priprema:
Bamiju obarite u vodi u koju ste dodali malo limunovog soka. Meso isjecite na komadiće i propržite na maslacu. Isjeckajte luk i bacite na istu masnoću pošto ste sklonili meso. Kada luk porumeni dodajte paradajz sos i opet propržite. U ovu smjesu ubacite meso i dodajte vrelu vodu i karanfiliće. Dinstajte. Pošto se meso izdinstalo dodajte bamiju, biber i limunov sok.
Servirajte ukrašeno limunovim kriskama.

Uživajte...

.

Seljober
13.11.07, 14:42
Potrebno:
600 g mekane junetine ili govedine,
500 g crvenog luka,
nekoliko cehni bijelog luka,
par karanfilića, biber, so, sirce, masnoca, cimet

Priprema:
Samelji na mašini crveni i bijeli luk, dodaj biber, cimet, karanfiliće i so. Dobit ćes smjesu za začinjavanje.
U lonac složi red mesa pa ove smjese. Ostavi da prenoći na hladnom mjestu. Prije dinstanja sipaj masnoću sa strane da bi pala na dno, ispod ćevapa. Ćevape potom dinstaj na laganoj vatri uz povremeno dodavanje vode.

Dobar tek....

Seljober
13.11.07, 14:46
Potrebno:
1 kg dunja,
800 g masnijeg bravećeg mesa sa kostima,
250 šećera,
par karanfilića i malo cimeta u kori.

Priprema:
Izreži meso i poslaži u šerpu. U vodu dodaj šećer i pokrijte meso vodom.
Kuhaj dok ne omekša. Dok se meso kuha oguli i nasijeci dunje na kriške, stavi u pošećerenu vodu i obari ih. Kad voda provrije prospi je i ulij drugu te kuhaj dunje. Skuhano meso i kuhane dunje pomiješaj i začini vodom u kojoj je prethodno obaren cimet u kori i karanfilići.

Seljober
13.11.07, 14:49
U posudu stavi masnoće, dodaj isjeckani luk, na kockice isjecenu mrkvu, na komadiće narezanu teleću ili janjeću maramicu i mljeveno meso.
Začini sa nekoliko zrna bibera, peršunovim listom i solju. Sve proprži. U spremljenu smjesu dodaj na kockice isjeckan patlidžan. Podlij sa malo temeljca (juhe) i neka se sve dinsta.
Ćevap ne smije plivati u vodi, nego se servira u vlastitom soku.

Dobar tek...

.

Seljober
15.11.07, 13:27
Sastojci:

Za 4 osobe:
65 dag pilećeg bijelog mesa
1 glavica luka
10 dag keruha
1 režanj češnjaka
1 jaje
1 žlica maslinovog ulja
Na vršak noža jako ljute crvene paprike
1 žličica kimla u prahu
1 žlica bobica korijandra
1 žlica sjemenki kardamoma**
sol

Priprema: Kruh namočite u vodu. Sameljite meso, stavite u zdjelu pa umiješajte vrlo sitno nasjeckani luk i češnjak, jaja, crvenu papriku, kiml, ulje, sol i iscijeđeni kruh. Dobro izmijesite. Oblikujte od mesa kobasice, nabodite na ražnjiće pa uvaljajte u korijandar i kardamom.
Pecite 8-10 minuta na žeravici, okrećući svake 2 minute.

**Kardamom je biljka 1 do tri metra visoka, sa velikim listovima i bijelim cvjetovima. Plod je kapsula koja sadrži 8-16 sjemenki.
Sjemenke imaju izražen ljutkast ukus i koriste se kao začin.

http://www.gastro.hr/var/plain/storage/images/recepti/glavna_jela/pileci_sis_cevapi/52011-5-cro-HR/pileci_sis_cevapi_article_full.jpg

.

Odraz
15.11.07, 13:40
e, ja bi samo jednu stvar zamolio:
pošto su kod mene ćevapi ćevapi u lepinji i ne baratam izrazima poput šiš ovaj, miš onaj.... postoje negdje slike... ? :zbunjeni:

dobre ćevape radi moj frend Saki u Puli :zubo:

Seljober
15.11.07, 14:18
e, ja bi samo jednu stvar zamolio:
pošto su kod mene ćevapi ćevapi u lepinji i ne baratam izrazima poput šiš ovaj, miš onaj.... postoje negdje slike... ? :zbunjeni:

dobre ćevape radi moj frend Saki u Puli :zubo:

Pa kao što sam već u uvodu napisao, šiš je naziv za štapić, ražnjić...
Drugim rječima, ako čevap nabiješ na šiš, odnosno štapić, dobiješ šiš-ćevap:

http://recepti.bosnablog.com/files/2007/06/sis-cevapi-bosanski.jpg

Međutim, to nije originalno jelo (pod tim nazivom), već ovo:

Pravi šiš predstavlja drveni štapić na koju su nanizani komadići mesa i luka, te otuda potiče i naziv. Po receptu tradicionalne bosanske kuhinje šiš ćevap se u pravilu kuha (vari), ne dodaje se nikakva druga masnoća, niti brašno, ni kiselo mlijeko, ni juha.
Za pravi šiš ćevap meso treba da bude masno, tako da šiš ćevap sam sebe zamasti.
Meso se izreže na plosnate veće zalogaje. Luk se izreže vertikalno na veće komade (ploške - tako da se komadi drže skupa). Niže se na štapiće komad mesa, komad luka, tako da šiš počinje i završava komadićem mesa.
Nanizani šiševi se slože u lonac, sole i dodaju se zrna bibera. Zelen se iskriža odozgo na šiševe. Mrkva se oguli i iznad šiš ćevapa istare na rende, tako da pada na šiševe. Polako se doljeva čista hladna ili mlaka voda - ne juha - samo toliko da šiševi zamaknu u vodu (tek da budu pokriveni vodom).
Lonac se stavlja na jaču vatru. Kada provrije, povuče se na tihu vatru i kuha se sve dok meso ne bude kuhano.

A slike, ja nemam, al ak nađem, ukomponirat ću ih uz recepte.Prihvaćam sugestiju.

.